Hermann Brunner

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Hermann Brunner
Hermann Brunner (w książkach Otto Brunner)
Postać z Stawki większej niż życie
Ilustracja
Emil Karewicz, odtwórca roli Hermanna Brunnera
Pierwsze wystąpienie 3 (Ściśle tajne)
Ostatnie wystąpienie 18 (Poszukiwany Gruppenführer Wolf)
Twórca Andrzej Szypulski
Zbigniew Safjan
Grany przez Emil Karewicz
Piotr Adamczyk
Inne informacje
Specjalność oficer SD

Hermann Brunner – fikcyjna postać z polskich: czarno-białego spektaklu telewizyjnego Stawka większa niż życie (1965-1967), czarno-białego serialu telewizyjnego Stawka większa niż życie (1967-1968), serii komiksowej i książek pod tym samym tytułem oraz filmu akcji, który miał premierę 16 marca 2012, pod tytułem Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć. W książkach występuje także pod imieniem Otto.

Figury Hermanna Brunnera i Hansa Klossa

Charakterystyka postaci[edytuj | edytuj kod]

Oficer Sicherheitsdienst – mylnie nazywany w serialu oficerem Gestapo – w stopniu Sturmbannführera (w niektórych odcinkach występuje w stopniu Hauptsturmführera), często współpracował z oficerem Abwehry Hansem Klossem, Polakiem z Pomorza - oficerem wywiadu NKWD, podstawionym przez Rosjan za prawdziwego Klossa, który dostał się do niewoli radzieckiej. Po wojnie trafia do Argentyny (prawdopodobnie przy pomocy ODESSY), skąd przyjeżdża na pogrzeb Otto Skorzennego wplątując się następnie w poszukiwania Bursztynowej Komnaty.

Pojawił się w trzech odcinkach wersji teatralnej „Stawki” i w pięciu serialu filmowego. Postać odtwarzał Emil Karewicz. W filmie Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć, Brunnera w retrospekcjach grał Piotr Adamczyk, natomiast odtwórcą postaci w czasach „zimnej wojny” pozostał Emil Karewicz.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]