Hermann Brunner

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Hermann Brunner
Hermann Brunner (w książkach Otto Brunner)
Postać z Stawki większej niż życie
Ilustracja
Emil Karewicz, odtwórca roli Hermanna Brunnera
Pierwsze wystąpienie 3 (Ściśle tajne)
Ostatnie wystąpienie 18 (Poszukiwany Gruppenführer Wolf)
Twórca Andrzej Szypulski
Zbigniew Safjan
Grany przez Emil Karewicz
Piotr Adamczyk
Dane biograficzne
Pochodzenie niemieckie
Przynależność Gestapo
ODESSA
Płeć mężczyzna
Inne informacje
Specjalność oficer kontrwywiadu

Hermann Brunner – fikcyjna postać z polskich: czarno-białego spektaklu telewizyjnego Stawka większa niż życie (1965-1967), czarno-białego serialu telewizyjnego Stawka większa niż życie (1967-1968), serii komiksowej i książek pod tym samym tytułem oraz filmu akcji, który miał premierę 16 marca 2012, pod tytułem Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć. W książkach występuje także pod imieniem Otto.

Figury Hermanna Brunnera i Hansa Klossa

Charakterystyka postaci[edytuj | edytuj kod]

Oficer Sicherheitsdienst – mylnie nazywany w serialu oficerem Gestapo – w stopniu Sturmbannführera (w niektórych odcinkach występuje w stopniu Hauptsturmführera), często współpracował z oficerem Abwehry Hansem Klossem, Polakiem z Pomorza - oficerem wywiadu NKWD, podstawionym przez Rosjan za prawdziwego Klossa, który dostał się do niewoli radzieckiej. Po wojnie trafia do Argentyny (prawdopodobnie przy pomocy ODESSY), skąd przyjeżdża na pogrzeb Otto Skorzennego wplątując się następnie w poszukiwania Bursztynowej Komnaty.

Pojawił się w trzech odcinkach wersji teatralnej „Stawki” i w pięciu serialu filmowego. Postać odtwarzał Emil Karewicz. W filmie Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć, Brunnera w retrospekcjach grał Piotr Adamczyk, natomiast odtwórcą postaci w czasach „zimnej wojny” pozostał Emil Karewicz.

Kwestia stopni i odznaczeń[edytuj | edytuj kod]

W różnych odcinkach nosi on różne baretki odznaczeń. Zawszę ma jednak zawieszony na lewej kieszeni Krzyż Żelazny I klasy[1].

Hermann Brunner wystąpił w pięciu odcinakach telewizyjnych/opowiadaniach z opowieści "Stawki większej niż życie". W odcinkach "Ściśle tajne", "Oblężenie" i "Poszukiwany Gruppenführer Wolf" (opowiadania opublikowane pod tymi samymi tytułami) był on w randze Sturmbannführera (major SS)[2] natomiast w odcinkach "Edyta" (opowiadanie pt. "Kuzynka Edyta") i "Wielka wsypa" (opowiadanie pt. "Wsypa"), dziejących się wcześniej niż dwa ostatnie z wcześniej wymienionych, Hauptsturmführera (kapitan SS). Irmina Kobus błędnie tytułuje Brunnera Sturmführerem chociaż nazwa tego stopnia została przed wojną zmienina Untersturmführer (podporucznik SS), której jednak Hermann w serialu nie posiadał. W teatralnej wersji 14 odcinka serialu, który jako spektakl nosił tytuł "Kryptonim Edyta" był Obersturmführerem (porucznik SS), natomiast w "Okrążeniu" (sepktakl na którym wzorowano odcinek i opowiadanie pt. "Oblężenie") oraz ostatnim spektaklu pierwszej serii pt. "Koniec gry" ponowie Sturmbannführerem.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Elementy w tle, www.stawkologia.pl [dostęp 2018-09-25] (pol.).
  2. Występuje tutaj pewna nieścisłość. Akcja odcinak "Ściśle tajne", w którym Brunner jest Sturmbannführerem, dzieje się w roku 1942 (wg użytkowników | stawkologia.pl akcja miała miejsce wiosną 1943 tak jak opowiadanie pod tym samym tytułem) czyli przed "Wielką wsypą" (wczesna wiosna 1943; przyjmując chronologię wg stawkologii po tym odcinku) i "Edytą" (przełom 1944 i 1945) kiedy Hermann był Hauptsturmführerem. Ponownie szlify majora SS przywdział w roku 1945.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]