Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć
Ilustracja
Gatunek sensacyjny, wojenny
Rok produkcji 2010-2012
Data premiery 16 marca 2012[1]
Kraj produkcji Polska
Język polski
Czas trwania 107 min
Reżyseria Patryk Vega
Scenariusz Władysław Pasikowski, Przemysław Woś
Główne role Stanisław Mikulski
Emil Karewicz
Tomasz Kot
Piotr Adamczyk
Muzyka Łukasz Targosz
Zdjęcia Mirosław Brożek
Scenografia Agata Stróżyńska
Kostiumy Andrzej Szenajch
Montaż Tomasz Ostrowski
Produkcja Amercom
Dystrybucja Kino Świat
Poprzednik Stawka większa niż życie (serial TV)
Strona internetowa

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć – polski film w reżyserii Patryka Vegi z 2012 roku. Jest sequelem serialu telewizyjnego Stawka większa niż życie (1967–1968).

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

W roku 2010 przystąpiono do pracy nad produkcją filmu fabularnego, w którym głównymi postaciami mieli być serialowi Hans Kloss i Hermann Brunner z rolami aktorskimi Stanisława Mikulskiego i Emila Karewicza. Tworzenie scenariusza rozpoczęli Andrzej Szypulski (zmarł w styczniu 2011) i Zbigniew Safjan (zmarł w grudniu 2011) – pierwotni scenarzyści serialu Stawka większa niż życie, jednak ostatecznymi scenarzystami został Władysław Pasikowski i Przemysław Woś. Film wyreżyserował Patryk Vega. Produkcja filmu pierwotnie miała rozpocząć się jesienią 2010, jednak została wstrzymana ze względu na przeszkody formalne (m.in. w postaci braku posiadania praw do nazwisk Kloss i Brunner[2]). Zdjęcia do filmu rozpoczęły się w połowie kwietnia 2011[3], a zakończyły w 2012 r.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Akcja filmu rozgrywa się w latach siedemdziesiątych w Polsce, Hiszpanii, Berlinie Zachodnim i NRD oraz w 1945 roku w oblężonym Królewcu. W marcu 1945 roku wycofujący się Niemcy wywożą z Królewca Bursztynową Komnatę, która znika w niewyjaśnionych okolicznościach. Okazja do jej odnalezienia pojawia się w 1975 roku, gdy na pogrzeb Otto Skorzeny'ego w Madrycie przybywa prawdziwy Hans Kloss. Emerytowani naziści za radą Hermanna Brunnera postanawiają wysłać Klossa do Polski, aby spotkał się z siedzącym w polskim więzieniu byłym gauleiterem Prus Wschodnich Erichem Kochem, który kierował wywozem Bursztynowej Komnaty. Komnatą interesuje się również polski wywiad, który włącza do gry Stanisława Kolickiego - dawnego agenta J-23. Zarówno on jak i Brunner byli w 1945 roku w Królewcu i mają swoje stare rachunki do wyrównania.

Plenery[edytuj | edytuj kod]

Latarnia Morska Czołpino[4], Dolny Śląsk, zamek w Malborku, teren jednostki 2 Pułku Saperów w Kazuniu, ruiny spichlerza twierdzy Modlin w Nowym Dworze Mazowieckim, kościół ewangelicko-reformowany w Warszawie, Fort Grodzisko w Gdańsku.

Obsada[1][edytuj | edytuj kod]

Krytyka[edytuj | edytuj kod]

Film zdobył tzw. Węża, czyli prześmiewczą nagrodę krytyków filmowych dla najgorszych polskich filmów za rok 2012 w ramach kategorii Aktorka (Marta Żmuda Trzebiatowska) oraz 3 nominacje do nagród w kategoriach: najgorsza reżyseria, duet na ekranie oraz najgorszy efekt specjalny[5].

Wersja serialowa[edytuj | edytuj kod]

Na podstawie filmu powstał także serial składający się z 5 półgodzinnych odcinków, którego pierwszy odcinek zadebiutował na antenie telewizyjnej (w TVP1) dopiero 17 stycznia 2020.[6]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Stawka większa niż śmierć w bazie filmpolski.pl
  2. Hans Kloss wraca po latach (pol.). newsweek.pl. [dostęp 2010-12-03].
  3. Hans Kloss w Czołpinie (pol.). gazetakaszubska.pl. [dostęp 2011-02-19].
  4. Hans Kloss po raz kolejny na Pomorzu (pol.). gazeta.pl. [dostęp 2011-02-19].
  5. Węże 2013: polskie Złote Maliny przyznane. onet.pl, 2013-04-14. [dostęp 2013-04-15].
  6. "Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć" odcinek 1 - premiera w piątek, 17 stycznia, o godzinie 22:30 na antenie TVP1 - artykuł w serwisie www.telemagazyn.pl

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]