Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć
Ilustracja
Gatunek

sensacyjny, wojenny

Rok produkcji

2010–2012

Data premiery

16 marca 2012[1]

Kraj produkcji

Polska

Język

polski

Czas trwania

107 min
5 × 31 min (serial)

Reżyseria

Patryk Vega

Scenariusz

Władysław Pasikowski, Przemysław Woś

Główne role

Stanisław Mikulski
Emil Karewicz
Tomasz Kot
Piotr Adamczyk

Muzyka

Łukasz Targosz

Zdjęcia

Mirosław Brożek

Scenografia

Agata Stróżyńska

Kostiumy

Andrzej Szenajch

Montaż

Tomasz Ostrowski

Produkcja

Amercom

Dystrybucja

Kino Świat

Poprzednik

Stawka większa niż życie (serial TV)

Strona internetowa

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć – polski film w reżyserii Patryka Vegi z 2012 roku. Jest sequelem serialu telewizyjnego Stawka większa niż życie (1967–1968). Równolegle z filmem powstał 5-odcinkowy serial, będący rozszerzeniem kinowej produkcji[potrzebny przypis].

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

W roku 2010 przystąpiono do pracy nad produkcją filmu fabularnego, w którym głównymi postaciami mieli być serialowi Hans Kloss i Hermann Brunner z rolami aktorskimi Stanisława Mikulskiego i Emila Karewicza. Tworzenie scenariusza rozpoczęli Andrzej Szypulski (zmarł w styczniu 2011) i Zbigniew Safjan (zmarł w grudniu 2011) – pierwotni scenarzyści serialu Stawka większa niż życie, jednak ostatecznymi scenarzystami został Władysław Pasikowski i Przemysław Woś. Film wyreżyserował Patryk Vega. Produkcja filmu pierwotnie miała rozpocząć się jesienią 2010, jednak została wstrzymana ze względu na przeszkody formalne (m.in. w postaci braku posiadania praw do nazwisk Kloss i Brunner[2]). Zdjęcia do filmu rozpoczęły się w połowie kwietnia 2011[3], a zakończyły w 2012 r.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Akcja filmu rozgrywa się w latach siedemdziesiątych w Polsce, Hiszpanii, Berlinie Zachodnim i NRD oraz w 1945 roku w oblężonym Królewcu. W marcu 1945 roku wycofujący się Niemcy wywożą z Królewca Bursztynową Komnatę, która znika w niewyjaśnionych okolicznościach. Okazja do jej odnalezienia pojawia się w 1975 roku, gdy na pogrzeb Otto Skorzeny’ego w Madrycie przybywa prawdziwy Hans Kloss. Emerytowani naziści za radą Hermanna Brunnera postanawiają wysłać Klossa do Polski, aby spotkał się z siedzącym w polskim więzieniu byłym gauleiterem Prus Wschodnich Erichem Kochem, który kierował wywozem Bursztynowej Komnaty. Komnatą interesuje się również polski wywiad, który włącza do gry Stanisława Kolickiego – dawnego agenta J-23. Zarówno on, jak i Brunner byli w 1945 roku w Królewcu i mają swoje stare rachunki do wyrównania.

Plenery[edytuj | edytuj kod]

Latarnia Morska Czołpino[4], pałac w Jabłonnie, zamek w Malborku, teren jednostki 2 Pułku Saperów w Kazuniu, ruiny spichlerza twierdzy Modlin w Nowym Dworze Mazowieckim, kościół ewangelicko-reformowany w Warszawie, Fort Grodzisko w Gdańsku.

Obsada[1][edytuj | edytuj kod]

Krytyka[edytuj | edytuj kod]

Film zdobył tzw. Węża, czyli prześmiewczą nagrodę krytyków filmowych dla najgorszych polskich filmów za rok 2012 w ramach kategorii Aktorka (Marta Żmuda Trzebiatowska) oraz trzy nominacje do nagród w kategoriach: najgorsza reżyseria, duet na ekranie oraz najgorszy efekt specjalny[5].

Wersja serialowa[edytuj | edytuj kod]

Na podstawie filmu powstał także serial składający się z 5 półgodzinnych odcinków, którego pierwszy odcinek zadebiutował na antenie telewizyjnej (w TVP1) dopiero 17 stycznia 2020[6]. W 2022 roku serial był emitowany przez stację Super Polsat[potrzebny przypis].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Stawka większa niż śmierć w bazie filmpolski.pl
  2. Hans Kloss wraca po latach. newsweek.pl. [dostęp 2010-12-03]. (pol.).
  3. Hans Kloss w Czołpinie. gazetakaszubska.pl. [dostęp 2011-02-19]. (pol.).
  4. Hans Kloss po raz kolejny na Pomorzu. gazeta.pl. [dostęp 2011-02-19]. (pol.).
  5. Węże 2013: polskie Złote Maliny przyznane. onet.pl, 2013-04-14. [dostęp 2013-04-15].
  6. Krzysztof Połaski, „Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć”. TVP pokaże „zaginiony” serial Patryka Vegi! Kiedy premiera? [online], Telemagazyn.pl, 17 stycznia 2020 (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]