Holsztyn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Holsztyn
Flaga Holsztynu
Herb Holsztynu
Flaga Holsztynu Herb Holsztynu
Państwa  Niemcy
Stolica Glückstadt
Holsztyn (oznaczony kolorem żółtym) na mapie Półwyspu Jutlandzkiego

Holsztyn (niem. Holstein) – historyczna kraina niemiecka położona na południe od dzielącej go od Szlezwiku rzeki Eider, zamieszkana w średniowieczu od zachodu przez plemiona północnych Sasów (Nordalbingów), a od wschodu przez słowiańskich Wagrów ze związku Obodrytów.

Graniczy na północy ze Szlezwikiem, na wschodzie z Meklemburgią, a na południu z Ostfalią i Angrią.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Przejściowo Nordalbingowie zostali deportowani, a cały obszar był przyznany Obodrytom pod wodzą Drożka. Od roku 1111 hrabstwo Świętego Cesarstwa Rzymskiego. Od 1474 przekształcone w księstwo Holsztynu. Pozostawało wówczas w strefie wpływów Danii.

Jeden z książąt Holsztynu, Karl Peter Ulrich von Holstein-Gottorp był w roku 1762 carem Rosji jako Piotr III Romanow. Z rodu Holstein-Gottorp wywodzili się też królowie szwedzcy w okresie 1751-1818.

Holsztyn należał do Cesarstwa do czasu jego rozwiązania w 1806 roku. W latach 1815-1866 państwo Związku Niemieckiego. Wraz z porażką Danii w wojnie duńsko-pruskiej w 1864 zakończył się okres wpływów duńskich w Holsztynie. Holsztyn znalazł się pod administracją Austrii, a w 1866 po porażce Austrii w wojnie z Prusami został włączony do Prus, z którymi pięć lat później został częścią Niemiec.

Obecnie jest to południowa część niemieckiego kraju związkowego Szlezwik-Holsztyn.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]