Humberto Delgado

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Humberto Delgado
Ilustracja
Pomnik Humberta da Silvy Delgado w Porto
Generał
Data i miejsce urodzenia 15 maja 1906
Torres Novas
Data i miejsce śmierci 13 lutego 1965
Villanueva del Fresno
(Badajoz (prowincja))
Przebieg służby
Lata służby 1922-1957
Siły zbrojne Portugalskie Siły Powietrzne
Odznaczenia
Komandor Orderu Chrystusa Krzyż Wielki Orderu Avis (Portugalia) Wielki Oficer Orderu Avis (Portugalia) Komandor Orderu Avis (Portugalia) Oficer Orderu Avis (Portugalia) Komandor Orderu św. Jakuba od Miecza (Portugalia) Krzyż Wielki Orderu Wolności (Portugalia) Oficer Orderu Edukacji Publicznej (Portugalia) Krzyż Zasługi Wojskowej z Odznaką Białą (Hiszpania) Legia Zasługi - Officer (USA) Order Imperium Brytyjskiego od 1936 (cywilny)

Humberto da Silva Delgado (ur. 15 maja 1906 w Torres Novas, zm. 13 lutego 1965 w Villanueva del Fresno w prowincji Badajoz) – portugalski generał lotnictwa, który próbował obalić reżim António Salazara w Portugalii drogą wolnych wyborów.

Zarys biografii[edytuj | edytuj kod]

Na początku jego kariery przypisywano mu poglądy zgodne z doktryną reżimu, lecz po powrocie z pobytu w Waszyngtonie w latach 50. opowiedział się po stronie demokracji. Obalenia reżimu zamierzał dokonać zostając kandydatem w wyborach prezydenckich w 1958. Podczas swojego słynnego wywiadu w kawiarni „Chave d'Ouro” 10 maja 1958, został spytany o to, jaką pozycję zajmie w stosunku do szefa rządu Salazara. Odpowiedź Delgado zabrzmiała: „Po prostu go zwolnię!”

Podczas wyborów prezydenckich w Portugalii w 1959 zaobserwowano dużą liczbę uchybień w kontroli i nieprawidłowości. W rezultacie Humbero Delgado przegrał, a prezydentem został admirał Américo Tomás, kandydat Unii Narodowej. Natychmiast po wyborach Humbero Delgado został zdegradowany i wyrzucony z armii. Schronił się w ambasadzie brazylijskiej, który to kraj udzielił mu azylu.

13 lutego 1965 został zamordowany w hiszpańskiej miejscowości Villanueva del Fresno przez agenta tajnej policji PIDE, Casimira Monteiro. Jego ciało zostało odnalezione i zidentyfikowane dopiero po kilku miesiącach od chwili śmierci.

W 1990 pośmiertnie promowany do stopnia marszałka Portugalskich Sił Powietrznych – pozostając jedyną w historii osobą podniesioną do tej rangi. Jego ciało zostało wtedy przeniesione do Panteonu Narodowego w Lizbonie.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]