Order Wolności (Portugalia)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Order Wolności
Ordem da Liberdade
Awers
Awers insygniów Wielkiego Łańcucha orderu
Awers
Awers Gwiazdy Krzyża Wielkiego
Awers
Awers insygniów Komandorii orderu
Baretka
Baretka ogólna
Ustanowiono

4 października 1976

Order Wolności (port. Ordem da Liberdade) – portugalskie cywilne odznaczenie państwowe, ustanowione w 1976[1], nadawane osobom oraz instytucjom za znaczące dokonania na rzecz demokracji i wolności.

Historia i zasady nadawania[edytuj | edytuj kod]

Order ustanowiono 4 października 1976 na mocy ustawy państwowej nr 709-A/76[1]. Jego powstanie było wynikiem procesu demokratyzacji Portugalii, zapoczątkowanego w 1974 przez rewolucję goździków. Odznaczenie jest wyrazem „czci dla działalności obywatelskiej Portugalczyków lub cudzoziemców, którzy wyróżnili się umiłowaniem wolności, oddaniem sprawie praw człowieka i sprawiedliwości społecznej, a zwłaszcza w obronie republikańskich i demokratycznych ideałów”[1]. Jego przeznaczeniem jest nagradzanie „wybitnych zasług dla sprawy demokracji i wolności”[1]. Nadającym odznaczenie jest urzędujący prezydent państwa, będący ex officio (z urzędu) Wielkim Mistrzem Orderu i przewodniczącym jego Kapituły. Z wnioskami o przyznanie orderu może wystąpić do prezydenta także Kapituła.

Według oficjalnej klasyfikacji portugalskich odznaczeń państwowych Order Wolności wraz z Orderem Infanta Henryka należy do kategorii „Orderów narodowych” (Ordens Nacionais).

Stopnie orderu[edytuj | edytuj kod]

Ordem da Liberdade dzieli się na sześć klas[2]:

  • Wielki Łańcuch (Grande-Colar)
  • Krzyż Wielki (Grã-Cruz)
  • Wielki Oficer (Grande-Oficial)
  • Komandor (Comendador)
  • Oficer (Oficial)
  • Kawaler lub Dama (Cavaleiro, Dama)

Dodatkową klasę stanowi stopień: „Członek honorowy” (Membro Honorário), który występuje w wypadku, gdy order jest przyznany instytucji.

Medal Orderu Wolności

Najniższym stopniem odznaczenia jest dwuklasowy (złoty i srebrny) Medal Orderu Wolności (Medalha da Ordem da Liberdade).

Insygnia[edytuj | edytuj kod]

Odznaką orderu jest okrągły medalion, pokryty białą emalią, na którym znajduje się krzyż grecki emaliowany na niebiesko. Krzyż otacza złota korona okolona granatowym, emaliowanym pierścieniem. Medalion oplata ornament składający się z jedenastu par stylizowanych skrzydełek, emaliowanych na biało i rozmieszczonych naprzemiennie. Odznaka jest zawieszona na owalnym, zielonoemaliowanym wieńcu laurowym, wewnątrz którego znajdują się czerwone, emaliowane płomienie. Krawędzie wszystkich ornamentów odznaki są złote.

Gwiazdę orderu – przynależną do czterech najwyższych stopni odznaczenia – tworzy osiem wiązek promieni, złotych w klasach: Wielki Łańcuch, Krzyż Wielki i Wielki Oficer, oraz srebrnych w wypadku Komandorii. Na środku awersu gwiazdy znajduje się odznaka orderu (wraz z wieńcem laurowym z płomieniami), umieszczona na emaliowanym na niebiesko polu.

Na wstążkach orderu znajdują się trzy pionowe pasy o barwach (od lewej): żółty, biały, żółty. Wstążka odznaczenia stopnia oficerskiego jest uzupełniona rozetką oraz klamrą, która zdobi również wstążkę orderu stopnia kawalerskiego. Wstążki orderu przeznaczonego dla kobiet – w stopniach: Wielki Oficer i Komandor – są uformowane w podwójną kokardę.

Baretki Orderu Wolności
PRT Order of Liberty - Grand Collar BAR.png
Wielki Łańcuch
PRT Order of Liberty - Grand Cross BAR.svg
Krzyż Wielki
PRT Order of Liberty - Grand Officer BAR.svg
Wielki Oficer
PRT Order of Liberty - Commander BAR.svg
Komandor
PRT Order of Liberty - Officer BAR.svg
Oficer
PRT Order of Liberty - Knight BAR.svg
Kawaler lub Dama

Odznaczeni[edytuj | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Odznaczeni Orderem Wolności.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]