Imelda Lambertini

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Błogosławiona
Imelda Lambertini OP
dziewica
ilustracja
Data i miejsce urodzenia 1320-1322
Bolonia
Data i miejsce śmierci 12 maja 1333
Bolonia
Czczona przez Kościół katolicki
Beatyfikacja 20 grudnia 1826
(zatwierdzenie kultu)
Rzym
przez Leona XII
Wspomnienie 12 lub 13 maja
Patronka dzieci przystępujących do Pierwszej Komunii Świętej
Szczególne miejsca kultu kościół św. Zygmunta w Bolonii

Imelda Lambertini (ur. 1320-1322 w Bolonii, zm. 12 maja 1333 tamże) – włoska zakonnica, dominikanka, dziewica[1], błogosławiona Kościoła katolickiego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Nieznana jest dokładna data narodzin Imeldy. Urodziła się w Bolonii, jako jedyne dziecko hrabiego Egano Lambertini i Castory Galuzzi. Jej rodzice byli pobożnymi katolikami, znanymi ze swojej dobroci dla upośledzonych. Jako młoda dziewczyna, Imelda miała pragnienie przyjmowania Eucharystii. Jednak według prawa kościelnego z tamtego okresu, Sakrament Eucharystii można było przyjąć po czternastym roku życia. Imelda była rozczarowana, ale zaakceptowała stanowisko Kościoła i decyzję rodziców.

W wieku dziewięciu lat wstąpiła do klasztoru sióstr Dominikanek. Mimo tej decyzji nadal była pozbawiona możliwości uczestniczenia w pełnej ofierze mszy.

12 maja 1333, w wigilię święta Wniebowstąpienia Pańskiego, podczas modlitwy w kościele, nad jej głową unosiła się jaśniejąca blaskiem hostia. Siostry, które były świadkami tego zjawiska wywnioskowały, że wolą Boga jest spełnienie prośby Imeldy. Po udzieleniu sakramentu przez kapłana, dziewczyna zmarła w wieku ok. 12 lat.

Została pochowana w klasztorze dominikanek św. Marii Magdaleny (na drodze krzyżowej) w Val di Pietra pod Bolonią 13 maja 1333.

Kult[edytuj | edytuj kod]

20 grudnia 1826 papież Leon XII zatwierdził jej kult.

W 1891 roku powstało w Prouille (w ówczesnej diecezji Tuluzy) Bractwo Dobrej Pierwszej Komunii Świętej i Wytrwałości, przyłączone do zakonu kaznodziejskiego 21 sierpnia 1893 i zatwierdzone przez Leona XIII 7 maja 1896 roku.

Relikwie

W 1799 siostry zakonne przeniosły się do Bolonii, zabierając ze sobą relikwie Imeldy. Jej zachowane od rozkładu ciało spoczywa w kościele św. Zygmunta (wł. Chiesa di San Sigismondo in Bologna) katolickiego uniwersytetu (wł. Centro Universitario Cattolico San Sigismondo).

Patronat

Bł. Imeldę ogłoszono patronką wszystkich dzieci przystępujących do Pierwszej Komunii Świętej[2].

W 1910 papież Pius X patronat ten ponownie zatwierdził i w tym samym roku wydał dekret Quam singulari, w którym ogłosił, że dzieci będą mogły przyjmować Komunię Świętą w wieku ośmiu lat.

Dzień obchodów

Wspomnienie liturgiczne bł. Imeldy w Kościele rzymskokatolickim obchodzone jest w dzienną pamiątkę śmierci (12 maja)[1], natomiast w zakonach św. Dominika 13 maja za Martyrologium Rzymskim.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Beata Imelda Lambertini Vergine (wł.). Enciclopedia dei Santi. [dostęp 2013-10-13].
  2. Patronka dzieci komunijnych Bł. Imelda Lambertini (1320-1333). Posłaniec Serca Jezusowego, PSJ nr maj 2005. [dostęp 2013-10-13].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]