Pierwsza Komunia Święta

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Komunia Święta
Juan de Juanes 002.jpg
Chrystus z Eucharystią, obraz Joana de Joanes
 PortalKategoria
Dziewczyna przyjmująca pierwszą komunię

Pierwsza Komunia Święta – uroczystość katolicka związana z mszą świętą podczas której wierni, przeważnie 9-letnie (2. klasa szkoły podstawowej) dzieci, po raz pierwszy przyjmują sakrament Eucharystii pod postacią Hostii. Dzieci ubierają się w specjalne stroje (dziewczynki w białe sukienki, chłopcy w garnitury lub w alby komunijne). Dzieci do tego dnia przygotowują się cały rok.

Wczesna komunia[edytuj | edytuj kod]

W niektórych miejscach w Polsce i na świecie praktykuje się wczesną komunię, dla 5-7 latków.

Mówił o niej św. Tomasz z Akwinu: "Kiedy dzieci zaczynają już dochodzić do pewnego używania rozumu, tak że mogą się przejąć czcią względem Eucharystii, można im tego sakramentu udzielić".

Możliwość taką dopuścił Pius X w dekrecie Quam singulari z 1910 o Komunii świętej dzieci. Dziecko może przyjąć Komunię świętą, jeżeli potrafi odróżnić chleb zwykły od Chleba Eucharystycznego i wierzy, że przyjmując Komunię świętą przyjmuje Chrystusa[1]. Przed I Komunią świętą wymagana jest zawsze spowiedź dziecka.

Papież Jan Paweł II pochwalał zwyczaj wczesnej Komunii świętej[2].

Przypisy

  1. Próchniewicz J, Kurosz J, Misiek B, Węcławski M, Wosicka D. Wczesna Komunia Święta. Poznań, Wydawnictwo Piotra i Pawła.
  2. "Duszpasterska decyzja o wczesnej Komunii świętej warta jest pochwały i przypomnienia" (Jan Paweł II, Wstańcie, chodźmy!, s. 83)

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Commons in image icon.svg
Wikiquote-logo.svg
Zobacz w Wikicytatach kolekcję cytatów
Pierwsza Komunia Święta

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]