Earls Court Exhibition Centre

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Earls Court Exhibition Centre
Ilustracja
Wejście do starszej z hal (w trakcie Londyńskich Targów Książki 2008)
Państwo  Wielka Brytania
Kraj  Anglia
Miejscowość Londyn
Rozpoczęcie budowy 1935
Ukończenie budowy 1937
Ważniejsze przebudowy 1991
Położenie na mapie gminy Kensington and Chelsea
Mapa lokalizacyjna gminy Kensington and Chelsea
Earls Court Exhibition Centre
Earls Court Exhibition Centre
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa lokalizacyjna Wielkiej Brytanii
Earls Court Exhibition Centre
Earls Court Exhibition Centre
Położenie na mapie Anglii
Mapa lokalizacyjna Anglii
Earls Court Exhibition Centre
Earls Court Exhibition Centre
Położenie na mapie Wielkiego Londynu
Mapa lokalizacyjna Wielkiego Londynu
Earls Court Exhibition Centre
Earls Court Exhibition Centre
Ziemia51°29′20″N 0°11′52″W/51,488889 -0,197778
Strona internetowa

Earls Court Exhibition Centre - zespół dwóch połączonych hal widowiskowo-wystawowych w Londynie, położonych na terenie Royal Borough of Kensington and Chelsea. W czasie Letnich Igrzysk Olimpijskich 2012 był miejscem rozgrywania męskiego i żeńskiego turnieju siatkarskiego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza hala (dziś określana jako Earls Court One) została wzniesiona w latach 1935-1937 z inicjatywy środowisk przemysłowych. Obiekt miał stać się najważniejszym w Wielkiej Brytanii miejscem wystaw i targów, służących rozwojowi gospodarki. Wewnątrz hali znalazł się m.in. basen o wymiarach 60x30 metrów, który po wypompowaniu wody może być wypełniony specjalną konstrukcją, za sprawą której w niemal niezauważalny dla odwiedzających sposób staje się częścią podłogi, zwiększając znacząco powierzchnię użytkową budynku. Cała operacja "likwidacji" lub "przywrócenia" basenu zajmuje cztery doby.

W latach 30. w hali odbywały się liczne targi, ale także m.in. turniej narciarski, na potrzeby którego w jej wnętrzu zbudowano sztuczny stok. W czasie II wojny światowej obiekt został zmilitaryzowany i służył jako miejsce napraw balonów wojskowych. Po wojnie hala odzyskała swój wystawienniczy charakter, a dodatkowo od lat 70. gościła coraz liczniejsze koncerty gwiazd muzyki popularnej, a także m.in. produkcje operowe. W 1991 otwarta została druga hala, Earls Court Two, połączona z pierwszą fragmentem ściany, którą można łatwo rozmontować i uzyskać przez to jeden olbrzymi obiekt. W listopadzie 2011 nowsza hala była miejscem wyborów Miss World.

Londyn 2012[edytuj | edytuj kod]

W czasie Letnich Igrzysk Olimpijskich 2012 obiekt był areną wszystkich meczów siatkarskich. Boisko główne oraz trybuny na 15 tysięcy widzów znalazły w hali Earls Court One, natomiast druga hala pomieściła całe zaplecze turnieju, m.in. dwa boiska treningowe i centrum prasowe.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]