Ingvar Kamprad

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ingvar Kamprad
Ingvar Feodor Kamprad
Ilustracja
Ingvar Kamprad w 2010 roku.
Data i miejsce urodzenia 30 marca 1926
Pjätteryd
Zawód przedsiębiorca
Majątek 3,3 mld. USD Increase2.svg (marzec 2013)
Małżeństwo Margaretha (zmarła 12 grudnia 2011)
Dzieci synowie: Peter, Jonas i Matthias; córka: Annika Kihlbom

Ingvar Kamprad (ur. 30 marca 1926 w Pjätteryd, w gminie Älmhult) – szwedzki przemysłowiec, założyciel międzynarodowej firmy IKEA, obecnie jeden z najbogatszych ludzi świata (majątek szacowany przez Forbesa na 3,3 mld USD)[1].

Życiorys[edytuj]

Wychował się na rodzinnej farmie Elmtaryd, w parafii Agunnaryd. Jego rodzina dwa pokolenia wcześniej emigrowała z Niemiec i jest powiązana genealogicznie z Paulem von Hindenburgiem. Swój biznes rozpoczął już jako mały chłopiec, sprzedając zapałki, które sam rozwoził okolicznym mieszkańcom na rowerze; z czasem rozszerzył asortyment m.in. o nasiona, ołówki i długopisy oraz ozdoby choinkowe.

Mając 17 lat, w 1943 założył IKEA (nazwa powstała jako akronim od wyrazów: Ingvar, Kamprad, Elmtaryd, Agunnaryd)[2].

Od 1976 mieszka w Lozannie w Szwajcarii, jednak cały czas podkreśla swój patriotyzm i oddanie Szwecji. W 2013 postanowił wrócić do Szwecji[3]. Przejawia sentyment do Polski, gdyż w latach 60., gdy szwedzka branża meblarska bojkotowała jego firmę, to dostawy z Polski pozwoliły jej przetrwać. Podczas pobytu w tym kraju popadł w alkoholizm[4].

W 1994 została ujawniona faszystowska przeszłość Kamprada. W latach 40. i 50. udokumentowano, iż związany był z faszystowskim Nowym Ruchem Szwedzkim. Kamprad przyznał wtedy publicznie, iż jest to jedna z tych rzeczy w życiu, z powodu których jest mu najbardziej wstyd, a jako gest pojednania z organizacjami żydowskimi wspomógł je finansowo.

Poza pamiątkowym zegarem i krzesłem po matce praktycznie całe umeblowanie jego domu pochodzi z IKEA[5]. Kamprad znany jest ze skromnego i oszczędnego trybu życia. W Szwajcarii mieszkał w skromnym domu, jadał na stołówce, jeździł wiekowym Volvo, latał samolotami rejsowymi[6]. Jako menadżer był oskarżany o unikanie opodatkowania, także prywatnie osiedlając się w Szwajcarii, tworząc rozbudowaną sieć spółek, holdingów i fundacji. Większość majątku sieci IKEA należy do zarejestrowanej w Holandii fundacji Stichting INGKA (od 1982) i holdingu INGKA - sklepy i fabryki oraz działającej w Liechtensteinie fundacji Interogo (1989) i holdingu Inter IKEA - franczyza i znaki towarowe[7]. Agencja Bloomberg szacowała jego majątek na ponad 40 mld USD w 2014 (9. w rankingu)[8]. W 2014 roku Ingvara wraz z trójką synów uznano za najbogatszych "Szwajcarów" z łącznym majątkiem wartym 42 mld CHF[9]. Oficjalnie przeszedł na emeryturę w 2013 w wieku 87 lat[10].

Przypisy