Israel Military Industries

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Israel Military Industries
Państwo  Izrael
Siedziba Ramat ha-Szaron
Data likwidacji 1933 (nieoficjalnie)
Forma prawna LTD, odpowiednik polskiej spółki komandytowej
brak współrzędnych
Strona internetowa

Israel Military Industries (znany także jako Taas lub IMI) – izraelski producent broni, a w szczególności broni palnej, amunicji i technologii militarnych. Głównym klientem ISI są Izraelskie służby specjalne oraz Armia Obrony Izraela, choć niektóre z ich produktów skierowanych do klientów indywidualnych są znane na całym świecie. Najbardziej rozpoznawalnym produktem firmy jest pistolet maszynowy Uzi.

Pistolety i karabinki[edytuj | edytuj kod]

Pistolety i karabinki produkowane przez Taas należą do najbardziej popularnych produktów tego typu. Pistolet maszynowy Uzi jest jednym z najbardziej popularnych pistoletów maszynowych na świecie. Znajduje się on na wyposażeniu m.in. wojsk lądowych Izraela (wycofany z uzbrojenia w 2004 roku, zastąpiony przez karabiny MTAR-21), Belgii, Niemiec, Holandii, Iranu, Tajlandii i Wenezueli. Zostały też w niewielkiej ilości zakupione przez polską policję. Można je oglądać m.in. w rękach policjantów strzegących ambasady USA w Warszawie.

Galil to wysoce zmodernizowana wersja Kałasznikowa, samoczynny i samopowtarzalny karabinek szturmowy. Negev to ręczny karabin maszynowy. Jericho 941 to samopowtarzalny pistolet wzorowany na czechosłowackim CZ 75.

W latach 80. amerykański projektant broni, Magnum Research, podpisał z IMI kontrakt dotyczący redesignu pistoletu Magnum. W ten sposób powstał Desert Eagle; używający bardzo silnej amunicji pisolet stał się sławny dzięki amerykańskim filmom i grom typu FPS.