Iwanowice Duże

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Iwanowice Duże
Państwo  Polska
Województwo śląskie
Powiat kłobucki
Gmina Opatów
Liczba ludności (2008) 995
Strefa numeracyjna (+48) 34
Tablice rejestracyjne SKL
SIMC 0140899
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa śląskiego
Iwanowice Duże
Iwanowice Duże
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Iwanowice Duże
Iwanowice Duże
Ziemia 50°58′28″N 18°47′57″E/50,974444 18,799167

Iwanowice Dużewieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie kłobuckim, w gminie Opatów.

Za Królestwa Polskiego istniała gmina Iwanowice. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa częstochowskiego.

NAZWA

Na temat pochodzenia nazwy wsi krążą dwie legendy. Jedna mówi, że Iwanowice Duże (oraz Iwanowice Małe) zawdzięczają nazwę dwóm Rosjanom - Iwanom, którzy gospodarowali na tych terenach z nakazu cara. Mimo reprezentowania zaborcy, cieszyli się oni sympatią mieszkańców i na ich cześć nazwano miejscowości. Druga wersja jest bardziej prawdopodobna. Dotyczy ona rosnących w okolicy wierzb - iw. To właśnie od tych drzew (wierzba iwa) miały wziąć swoje nazwy Iwanowice.

HISTORIA

Historia wsi Iwanowice Duże sięga zamierzchłych czasów. Badania archeologiczne wskazują na istnienie śladów osadnictwa i kultury przeworskiej w rejonie wsi. Pierwsze wzmianki pisane dotyczące tej miejscowości pochodzą ze stycznia 1262 roku, kiedy to "książęta Bolesław Wstydliwy i Bolesław Pobożny przebywali nad Liswartą naprzeciw Dankowa, o czym świadczy dokument wydany w Iwanowicach pod Dankowem". Kolejna data historyczna wiążąca się z Iwanowicami Dużymi to rok 1564. Wtedy to "we wsi starościańskiej Iwanowice osiadłych było 12 kmieci na półankach. We wsi był folwark starościański położony blisko drogi z Krzepic do Częstochowy od strony Dankowa". W roku 1678 starosta krzepicki Atanazy Miączyński udowodnił na sejmie w Grodnie, że "wieś Iwanowice Duże od wieków należała do starostwa krzepickiego i nieprawnie została oddana wygnańcom z województwa kijowskiego i czernichowskiego, wieś przywrócono starostwu. Folwark w Iwanowicach Dużych obrabiała gromada chłopska". Dobrami Ekonomii Iwanowickiej w 1811 roku zarządzał Jan Wolski. Dobra te należały do generała wojsk francuskich - Montana. W roku 1922 Iwanowice Duże obejmowały obszar 108 morgów. Była to własność państwowa, w drobnej dzierżawie.

Zobacz też[edytuj]

Bibliografia[edytuj]