Iwanowice Duże

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Iwanowice Duże
Państwo  Polska
Województwo śląskie
Powiat kłobucki
Gmina Opatów
Liczba ludności (2008) 995
Strefa numeracyjna (+48) 34
Tablice rejestracyjne SKL
SIMC 0140899
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa śląskiego
Iwanowice Duże
Iwanowice Duże
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Iwanowice Duże
Iwanowice Duże
Ziemia50°58′28″N 18°47′57″E/50,974444 18,799167

Iwanowice Dużewieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie kłobuckim, w gminie Opatów.

Za Królestwa Polskiego istniała gmina Iwanowice. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa częstochowskiego.

Pochodzenie nazwy[edytuj | edytuj kod]

Na temat pochodzenia nazwy wsi krążą dwie legendy. Jedna mówi, że Iwanowice Duże (oraz Iwanowice Małe) zawdzięczają nazwę dwóm Rosjanom - Iwanom, którzy gospodarowali na tych terenach z nakazu cara. Mimo reprezentowania zaborcy, cieszyli się oni sympatią mieszkańców i na ich cześć nazwano miejscowości. Druga wersja jest bardziej prawdopodobna. Dotyczy ona rosnących w okolicy wierzb - iw. To właśnie od tych drzew (wierzba iwa) miały wziąć swoje nazwy Iwanowice.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Historia wsi Iwanowice Duże sięga zamierzchłych czasów. Badania archeologiczne wskazują na istnienie śladów osadnictwa i kultury przeworskiej w rejonie wsi. Pierwsze wzmianki pisane dotyczące tej miejscowości pochodzą ze stycznia 1262 roku, kiedy to "książęta Bolesław Wstydliwy i Bolesław Pobożny przebywali nad Liswartą naprzeciw Dankowa, o czym świadczy dokument wydany w Iwanowicach pod Dankowem". Kolejna data historyczna wiążąca się z Iwanowicami Dużymi to rok 1564. Wtedy to "we wsi starościańskiej Iwanowice osiadłych było 12 kmieci na półankach. We wsi był folwark starościański położony blisko drogi z Krzepic do Częstochowy od strony Dankowa". W roku 1678 starosta krzepicki Atanazy Miączyński udowodnił na sejmie w Grodnie, że "wieś Iwanowice Duże od wieków należała do starostwa krzepickiego i nieprawnie została oddana wygnańcom z województwa kijowskiego i czernichowskiego, wieś przywrócono starostwu. Folwark w Iwanowicach Dużych obrabiała gromada chłopska". Dobrami Ekonomii Iwanowickiej w 1811 roku zarządzał Jan Wolski. Dobra te należały do generała wojsk francuskich - Montana. W roku 1922 Iwanowice Duże obejmowały obszar 108 morgów. Była to własność państwowa, w drobnej dzierżawie.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]