Józef Fiszer

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Józef Fiszer
Państwo działania

 Polska

Data i miejsce urodzenia

24 lutego 1925
Kraków

Data i miejsce śmierci

26 kwietnia 2015
Kraków

doktor nauk technicznych
Specjalność: inżynier sanitarny
Alma Mater

Akademia Górniczo-Hutnicza

Doktorat

1963
Akademia Rolnicza we Wrocławiu

Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Brązowy Krzyż Zasługi z Mieczami Złoty Krzyż Zasługi Krzyż Partyzancki Krzyż Armii Krajowej Odznaka honorowa „Zasłużony dla Kultury Polskiej”

Józef Fiszer (ur. 24 lutego 1925 w Krakowie, zm. 26 kwietnia 2015 tamże) – polski inżynier systemów sanitarnych, podporucznik Wojska Polskiego ps. „Myśliński”.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W chwili wybuchu II wojny światowej uczęszczał do Gimnazjum i Liceum im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie, po zamknięciu szkoły przez okupanta uczył się w szkole budowlanej. Od kwietnia 1942 należał do kompanii „Bartek” Szarych Szeregów, rok później ukończył szkolenie minerskie i awansował do stopnia kaprala podchorążego. Brał udział w tzw. małym sabotażu i kolportował konspiracyjną prasę. Aby uniknąć aresztowania w czerwcu 1944 wstąpił do oddziału partyzanckiego Kedywu „Grom”, walczył pod Sielcem. W sierpniu 1944 „Grom” wszedł w skład samodzielnego batalionu partyzanckiego „Skała”, uczestniczył w walkach pod Zaryszynem, Moczydłem, Krzeszówką, Sadkami i Złotym Potokiem. Do rezerwy przeszedł 15 stycznia 1945. Po zakończeniu wojny studiował na Wydziale Inżynierii Lądowo-Wodnej Akademii Górniczo-Hutniczej, równocześnie od 1947 przez cztery lata był nauczycielem akademickim. Magisterium uzyskał w 1949 i rozpoczął pracę w Biura Projektów Budownictwa Komunalnego w Krakowie, a następnie kierownikiem Wydziału Gospodarki Wodnej i Ochrony Powietrza w Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Krakowie. W 1963 przedstawił w Akademii Rolniczej we Wrocławiu pracę doktorską i uzyskał tytuł doktora nauk technicznych, a następnie rozpoczął pracę na Politechnice Krakowskiej, gdzie w latach 1987–1991 funkcję dyrektora Instytutu Inżynierii Gospodarki Wodnej.

Członkostwo[edytuj | edytuj kod]

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]