Jack Unterweger

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Jack Unterweger, właśc. Johann Unterweger (ur. 16 sierpnia 1950 w Judenburgu, zm. 29 czerwca 1994 w Grazu) – austriacki pisarz i seryjny morderca.

Pierwszy wyrok i resocjalizacja[edytuj]

Unterweger po raz pierwszy został skazany w 1976 za zamordowanie swojej dziewczyny Margaret Schaefer – twierdził wówczas, że zamordował kobietę, bo przypominała mu jego matkę. Psychiatra, który go wtedy badał, stwierdził u niego sadystyczne skłonności psychopatyczne ze skłonnościami do narcyzmu i histerii.

W czasie odbywania kary w więzieniu, napisał serię opowiadań, sztuk teatralnych i autobiografię, które cieszyły wielkim zainteresowaniem w Wiedniu. Okrzyknięty wzorem resocjalizacji, Unterweger został warunkowo zwolniony w 1990. W momencie zwolnienia cieszył się wielką sławą jako pisarz, często goszcząc w telewizyjnych talk show i lansując specyficzny styl życia.

Kolejne zabójstwa[edytuj]

Wkrótce po zwolnieniu z więzienia Unterweger kontynuował zabijanie prostytutek, równocześnie jednak skutecznie się kamuflując. W okresie, w którym Unterweger mordował, austriacka policja nie miała żadnego doświadczenia w ściganiu seryjnych morderców ani też żadnego systemu łączenia między sobą poszlak w podobnych do siebie sprawach. Dlatego też ekipa dochodzeniowa potrzebowała czasu, żeby dojść do wniosku, że ma do czynienia z seryjnym zabójcą. Prasa nie była tak ostrożna w swoich osądach i prawie natychmiast zaczęła pisać o szalejącym na wolności seryjnym mordercy, który został nazwany przez nich "Kurierem wiedeńskim".

W międzyczasie Unterweger zaczął pisać o tych morderstwach w charakterze dziennikarza, przeprowadzał wywiady z prostytutkami i "uświadamiał" opinię publiczną, że właśnie spełnił się jej najgorszy sen – Austria "dorobiła się" seryjnego mordercy. W 1991 otrzymał propozycje napisania reportażu o prostytucji w Los Angeles. W Kalifornii zabił trzy prostytutki. Wyciągi z kart kredytowych wykazały, że Unterweger był w pobliżu miejsca każdej zbrodni. Zdemaskowały go wyniki badania DNA.

Aresztowanie[edytuj]

Wydany został nakaz aresztowania, ale Jackowi udało się uciec ze swoją 18-letnią przyjaciółką. Para uciekała przez Szwajcarię, Francję, USA, kontaktując się w międzyczasie z prasą i telewizją w Austrii. Unterweger twierdził, że jest niewinny. Podążając śladem użycia karty kredytowej, Interpol zdołał aresztować uciekającą parę w Miami. Unterwegera deportowano do Austrii. Oskarżono go o 11 zabójstw. Rząd Austrii zgodził się na włączenie do sprawy Czechosłowacji (jedną ze zbrodni popełnił w Pradze) i USA.

Rozprawa[edytuj]

Po długim okresie oczekiwania, w czasie którego Unterweger udzielił licznych wywiadów i przekonywał o swej niewinności, rozprawa rozpoczęła się w maju 1994 w Grazu.

W obliczu niepodważalnych dowodów i zeznań Gregg McCarary i Lynn Herold, Unterweger został uznany za winnego i skazany na karę dożywotniego pozbawienia wolności w dniu 29 czerwca 1994. W noc po ogłoszeniu wyroku powiesił się w celi. Linę zawiązał w ten sam sposób, w jaki wiązał ją na szyjach swoich ofiar.

Linki zewnętrzne[edytuj]