Jack Unterweger

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jack Unterweger
Dusiciel z Wiednia
Data i miejsce urodzenia

16 sierpnia 1950
Judenburg

Data i miejsce śmierci

29 czerwca 1994
Graz

Zawód, zajęcie

Pisarz i dziennikarz

Jack Unterweger, właśc. Johann Unterweger (ur. 16 sierpnia 1950 w Judenburgu, zm. 29 czerwca 1994 w Grazu) – austriacki pisarz i seryjny morderca zwany Dusicielem z Wiednia.

Pierwszy wyrok i resocjalizacja[edytuj | edytuj kod]

Unterweger po raz pierwszy został skazany w 1976 za zamordowanie swojej dziewczyny Margaret Schaefer – twierdził wówczas, że zamordował kobietę, bo przypominała mu jego matkę. Psychiatra, który go wtedy badał, stwierdził u niego sadystyczne skłonności psychopatyczne ze skłonnościami do narcyzmu i histerii.

W czasie odbywania kary w więzieniu, napisał serię opowiadań, sztuk teatralnych i autobiografię, które cieszyły się wielkim zainteresowaniem w Wiedniu. Okrzyknięty wzorem resocjalizacji, Unterweger został warunkowo zwolniony w 1990. W momencie zwolnienia cieszył się wielką sławą jako pisarz, często goszcząc w telewizyjnych talk show i lansując specyficzny styl życia.

Kolejne zabójstwa[edytuj | edytuj kod]

Wkrótce po zwolnieniu z więzienia Unterweger kontynuował zabijanie prostytutek, równocześnie jednak skutecznie się kamuflując. W okresie, w którym Unterweger mordował, austriacka policja nie miała żadnego doświadczenia w ściganiu seryjnych morderców ani też żadnego systemu łączenia między sobą poszlak w podobnych do siebie sprawach. Dlatego też ekipa dochodzeniowa potrzebowała czasu, żeby dojść do wniosku, że ma do czynienia z seryjnym zabójcą. Prasa nie była tak ostrożna w swoich osądach i prawie natychmiast zaczęła pisać o szalejącym na wolności seryjnym mordercy, który został nazwany przez nich „Kurierem wiedeńskim”.

W międzyczasie Unterweger zaczął pisać o tych morderstwach w charakterze dziennikarza, przeprowadzał wywiady z prostytutkami i „uświadamiał” opinię publiczną, że właśnie spełnił się jej najgorszy sen – Austria „dorobiła się” seryjnego mordercy. W 1991 otrzymał propozycje napisania reportażu o prostytucji w Los Angeles. W Kalifornii zabił trzy prostytutki. Wyciągi z kart kredytowych wykazały, że Unterweger był w pobliżu miejsca każdej zbrodni. Zdemaskowały go wyniki badania DNA.

Aresztowanie[edytuj | edytuj kod]

Wydany został nakaz aresztowania, ale Jackowi udało się uciec ze swoją 18-letnią przyjaciółką. Para uciekała przez Szwajcarię, Francję, USA, kontaktując się równocześnie z prasą i telewizją w Austrii. Unterweger twierdził, że jest niewinny. Podążając śladem użycia karty kredytowej, Interpol zdołał aresztować uciekającą parę w Miami. Unterwegera deportowano do Austrii. Oskarżono go o 11 zabójstw. Rząd Austrii zgodził się na włączenie do sprawy Czechosłowacji (jedną ze zbrodni popełnił w Pradze) i USA.

Rozprawa[edytuj | edytuj kod]

Po długim okresie oczekiwania, w czasie którego Unterweger udzielił licznych wywiadów i przekonywał o swej niewinności, rozprawa rozpoczęła się w maju 1994 w Grazu.

W obliczu niepodważalnych dowodów i zeznań Gregg McCarary i Lynn Herold, Unterweger został uznany za winnego i skazany na karę dożywotniego pozbawienia wolności w dniu 29 czerwca 1994. W noc po ogłoszeniu wyroku powiesił się w celi. Linę zawiązał w ten sam sposób, w jaki wiązał ją na szyjach swoich ofiar.

Ofiary Unterwegera[edytuj | edytuj kod]

Mapa konturowa Austrii, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Wiedeń”
Lokalizacja Wiednia, gdzie Unterweger dokonał najwięcej morderstw
Lp. Nazwisko Wiek Data morderstwa Miejsce morderstwa
1. Margret Schäfer 18 12 grudnia 1974 Niemcy Gießen
2. Blanka Bockova 30 15 września 1990 Czechy Praga
3. Brunhilde Masser 41 26 października 1990 Austria Graz
4. Heidi Hammerer 31 5 grudnia 1990 Austria Lustenau
5. Elfriede Schrempf 35 7 marca 1991 Austria Graz
6. Silvia Zagler B.d 8 kwietnia 1991 Austria Wiedeń
7. Sabine Moitzi 25 16 kwietnia 1991 Austria Wiedeń
8. Regina Prem 33 28 kwietnia 1991 Austria Wiedeń
9. Karin Eroglu b.d. 7 maja 1991 Austria Wiedeń
10. Shannon Exley 35 19 czerwca 1991 Stany Zjednoczone Los Angeles
11. Irene Rodriguez 33 28 czerwca 1991 Stany Zjednoczone Los Angeles
12. Sherri Ann Long 26 3 lipca 1991 Stany Zjednoczone Malibu

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]