Jadwiga Rappé

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jadwiga Rappé
Ilustracja
Jadwiga Rappé (1993)
Data i miejsce urodzenia 24 lutego 1952
Toruń
Typ głosu alt
Gatunki muzyka klasyczna
Zawód śpiewaczka
Strona internetowa

Jadwiga Rappé (ur. 24 lutego 1952 w Toruniu)[1] – polska śpiewaczka (alt).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Studiowała na Wydziale Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Studia śpiewu rozpoczęła u Zofii Brégy, a następnie w Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu w klasie Jerzego Artysza. Studia śpiewu ukończyła z najwyższym wyróżnieniem.

W roku 1980 otrzymała I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Bachowskim w Lipsku, a w roku 1981 Złoty Medal na Festiwalu Młodych Solistów w Bordeaux.

Występuje w repertuarze operowym i oratoryjno-kantatowym oraz pieśniarskim. Bierze również udział w prawykonaniach dzieł kompozytorów współczesnych. Jest wykładowcą na Wydziale Wokalnym w Państwowym Zespole Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Od roku 2000 prowadzi klasę śpiewu solowego na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.

Jest członkiem Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków. W latach 2006–2009 pełniła obowiązki prezesa Zarządu Towarzystwa im. Witolda Lutosławskiego.

Jadwiga Rappé brała udział w wielu festiwalach międzynarodowych, jak Salzburger Festspiele, Maggio Musicale Fiorentino, Warszawskie Spotkania Muzyczne, "Wratislavia Cantans" i „Warszawska Jesień”.

Wybrana dyskografia[edytuj | edytuj kod]

  • Gustav Mahler, Rundfunk-Sinfonie-Orchester Berlin, Heinz Rögner, Jadwiga Rappé – Symphonie Nr. 3 D-Moll (1997)
  • Mahler, Urbanová, Rappé, Blochwitz, Hagegård - Hallé Orchestra & Choir, Kent Nagano – Das Klagende Lied (1998)
  • Penderecki, Klosińska, Rappé, Minkiewicz, Nowacki, Warsaw National Philharmonic Choir And Orchestra, Antoni Wit – A Polish Requiem (2004)
  • Opium String Quartet, Jadwiga Rappé - Piotr Moss - Chagall For Strings (2013)
  • Beethoven, Sir Colin Davis, Symphonieorchester Und Chor Des Bayerischen Rundfunks, Orgonasova, Rappé, Heilmann, Rootering, Gerhard Oppitz – Missa Solemnis / Choral Fantasy (2013)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Małgorzata Kosińska: Jadwiga Rappé (pol.). culture.pl. [dostęp 2011-09-08].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]