Jerzy Artysz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jerzy Artysz
Data i miejsce urodzenia 18 listopada 1930
Sochaczew
Typ głosu baryton
Gatunki opera
Zawód solista operowy, pedagog
Odznaczenia
Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

Jerzy Artysz (ur. 18 listopada 1930 w Sochaczewie) – polski śpiewak (baryton), pedagog.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Studiował śpiew i grę na skrzypcach w PWSM w Warszawie oraz śpiew w Mediolanie. Był laureatem międzynarodowych konkursów wokalnych w Moskwie (1957), Tuluzie (1959) i Genewie (1960).

Debiutował jako student na scenie operowej w Łodzi, z którą współpracował w latach 1958–1963. W okresie 1964–1990 był solistą Teatru Wielkiego w Warszawie. Później poświęcił się pracy pedagogicznej za granicą. Współpracował również z Warszawską Operą Kameralną. W 1981 za osiągnięcia artystyczne w dziedzinie wokalistyki ze szczególnym uwzględnieniem roli Dzaresa w operze Stanisław Moniuszki Paria w Teatrze Wielkim w Warszawie otrzymał Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki II stopnia.

W 1986 kreował partię Edypa w prapremierze opery Edyp i Jokasta Josepa Solera w Teatro Liceu w Barcelonie.

Koncertował w wielu państwach Europy a także w Izraelu, Kanadzie i USA. Współpracował z wybitnymi dyrygentami i występował z wieloma znakomitymi śpiewakami.

W 1974 brał udział w realizacji filmu Jutro. Dubbingował tam postać Jozuego.

Od 1975 jest profesorem w Akademii Muzycznej w Warszawie. Zapraszany jest jako juror międzynarodowych konkursów wokalnych w Barcelonie, Bussetto, Genewie i Tuluzie.

W latach 1990–1994 był dyrektorem artystycznym szkoły operowej w Barcelonie.

W 2003 został odznaczony Medalem Polonia Mater Nostra Est. W 2005 został uhonorowany w Warszawie Dyplomem uznania ministra kultury z okazji Dnia Artysty Śpiewaka, a rok później – nagrodą Związku Artystów Scen Polskich za całokształt twórczości scenicznej w dziedzinie teatru muzycznego (Arion).

W 2011 roku został odznaczony Złotym Medalem Gloria Artis za zasługi dla kultury[1].

Spektakle (wybór)[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. web24.com.pl - projektowanie stron www: Impressio Art Management - Jerzy Artysz. www.impressioart.pl. [dostęp 2015-09-25].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]