Jakob Ackeret

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jakob Ackeret (ur. 17 marca 1898 w Zurychu, zm. 27 marca 1981 w Küsnacht) - szwajcarski aerodynamik, profesor politechniki w Zurychu.

Edukacja i kariera naukowa[edytuj | edytuj kod]

Dyplom inżyniera mechaniki uzyskał w 1920 r. pracując w zespole, którym kierował Aurel Stodola. W latach 1921-27 pod nadzorem Ludwiga Prandtla w Getyndze uczestniczył w badaniach w zakresie dynamiki płynów. Owocem tej pracy był doktorat uzyskany w 1927 r.

Po uzyskaniu doktoratu rozpoczął pracę w zakładach Escher Wyss AG w Zurychu, gdzie jako dyrektor techniczny działu hydrauliki, z powodzeniem wykorzystywał najnowsze osiągnięcia dynamiki płynów do projektowania turbin. Udane łączenie teorii z praktyką zaowocowało uzyskaniem tytułu profesora politechniki w Zurychu w roku 1931.

Dalej zajmował się zagadnieniami konstrukcji turbin i śmigieł, szczególnie w aspekcie napędów pozwalających uzyskiwać prędkości ultradźwiękowe. Do jego największych osiągnięć należy wynalezienie turbiny gazowej o zamkniętym obiegu oraz konstrukcja śmigieł o zmiennym kącie natarcia łopat.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Mały słownik astronautyczny, Wiedza Powszechna, Warszawa, 1960