Jan Piotrowski (sekretarz królewski)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jan Piotrowski
Herb
Świnka
Data i miejsce urodzenia

1550
Piotrowo lub Chaławy

Data śmierci

17 kwietnia 1591

Ojciec

Bartłomiej Piotrowski

Matka

Dorota z Rokossowskich

Rodzeństwo

Wojciech, Stanisław, Barbara, Dorota

Obraz Stefan Batory pod Pskowem Jana Matejki

Jan Piotrowski herbu Świnka, ur. w 1550 w Piotrowie lub Chaławach, zm. 17 kwietnia 1591 – polski szlachcic, duchowny katolicki, sekretarz królów Zygmunta Augusta i Stefana Batorego, autor listów i pamiętników.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jan Piotrowski urodził się w 1550 w Piotrowie lub Chaławach koło Śremu w rodzinie szlacheckiej. Wiadomości o jego życiu są fragmentaryczne i opierają się na wzmiankach w jego listach i dzienniku. Prawdopodobnie studiował na uniwersytetach w Padwie i Ingolstadt. Po powrocie ze studiów do kraju został sekretarzem mniejszym w kancelarii króla Zygmunta Augusta. W 1573 był w składzie poselstwa udającego się do Francji po nowo obranego króla [[Henryk III Walezy}Henryka Walezego]]. Po ucieczce Walezego z Polski został sekretarzem Stefana Batorego. Brał udział w wojnach moskiewskich, przede wszystkim w oblężeniu Pskowa, z którego pozostawił listy i dziennik[1].

Wstąpił do stanu duchownego – w 1576, jeszcze bez wyższych święceń kapłańskich został iem krakowskim, krótko potem poznańskim, w 1579 kanonikiem gnieźnieńskim, a w 1584 kustoszem sandomierskim. Wyższe święcenia otrzymał 13 grudnia 1589, od tego czasu uczestniczył w zebraniach kapituł, których był członkiem, pełnił też posługę przy katedrze w Krakowie[2].

Angażował się politycznie również w sprawie elekcji po śmierci Batorego. W 1587 na zlecenie swojego przełożonego Jana Zamoyskiego zwrócił się do kapituły krakowskiej z prośbą, aby ta opowiedziała się za Zygmuntem Wazą lub Maksymilianem Habsburgiem, planował obwarowanie krakowskich kamienic na wypadek oblężenia przez Maksymiliana, wreszcie w 1589, po bitwie pod Byczyną uczestniczył w rokowaniach polsko-austriackich w Będzinie kończących spór[3].

Zmarł 17 kwietnia 1591. Pochowany w nieistniejącym już kościele św. Michała na Wawelu w Krakowie, w którym brat Stanisław ufundował mu również niezachowany nagrobek.

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Ze spuścizny Jana Piotrowskiego zachowały się listy z okresu wojen moskiewskich, w tym wyprawy pod Psków w 1581, pisane anonimowo i podpisywane jako od „jednego przyjaciela od dworu”, kierowane do Andrzeja Opalińskiego. Autorstwo Piotrowskiego udowodnił rosyjski historyk Michaił Kojałowicz, który opublikował je w 1867 w zbiorze 'Dniewnik posliednogo pochoda Stiefana Batorija na Rossiju (osada Pskowa) i diplomaticzeskaja pieriepiska togo wriemieni otnosjaszczajasja gławnym obrazom k zakliczeniju Zapolskogo mira (1581-1582)[4]..

W 1894 Aleksander Czuczyński opublikował najobszerniejsze jak dotąd wydanie listów Piotrowskiego pod tytułem Dziennik wyprawy Stefana Batorego pod Psków. Fragmenty listów ukazały się też w 1966 w Antologii pamiętników polskich XVI wieku w wyborze Stanisława Drewniaka i Mariana Kaczmarka. Nieopublikowane dotąd listy znajdują się też w zbiorach [[Biblioteka Kórnicka}Biblioteki Kórnickiej]]. W zbiorach tejże biblioteki znajduje się również kopiariusz z anonimowymi dokumentami: Diariusz pskowski, Transactia bendzinska Anni 1589 oraz Transactia będzyńska Anno Domini 1589 (dwa ostatnie dokumenty są odpisami jednej relacji, różnią się jedynie tytułami). Na podstawie ich cech językowych i treści Wojciech Lipoński uważa, że zarówno Diariusz jak Transactia są również autorstwa Jana Piotrowskiego[5]

Listy Jana Piotrowskiego mają dużą wartość jako źródło historyczne, odznaczają się też walorami literackimi. Roman Pollak określił Piotrowskiego mianem „Paska XVI wieku”[6]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wojciech Lipoński, Ksiądz Jan Piotrowski – sekretarz królewski i pamiętnikarz, Śrem, 2024, ss. 7–11.
  2. W. Lipoński, Ksiądz Jan Piotrowski ..., ss. 11–12.
  3. W. Lipoński, Ksiądz Jan Piotrowski ..., s. 15
  4. Wydany w Sankt Peterburgu w 1867.
  5. W. Lipoński, Ksiądz Jan Piotrowski ..., ss. 17–22.
  6. W. Lipoński, Ksiądz Jan Piotrowski ..., s. 39

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Wojciech Lipoński: Zapomniany Wielkopolanin ksiądz Jan Piotrowski, sekretarz kancelarii królewskiej. Pasek XVI wieku, [w:] „Pamiętnik Biblioteki Kórnickiej”, z. 29, 2009, ss.141–172.
  • Wojciech Lipoński: Ksiądz Jan Piotrowski – sekretarz królewski i pamiętnikarz, Śrem, 2024.