Jarosław Wałęsa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jarosław Wałęsa
Jarosław Wałęsa 2 (cropped).jpg
Data i miejsce urodzenia 13 września 1976
Gdańsk
Poseł do PE VIII kadencji
Przynależność polityczna Platforma Obywatelska
Okres urzędowania od 1 lipca 2014

Jarosław Leszek Wałęsa (ur. 13 września 1976 w Gdańsku) – polski polityk, w latach 2005–2009 poseł na Sejm V i VI kadencji, poseł do Parlamentu Europejskiego VII i VIII kadencji z ramienia Platformy Obywatelskiej.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jest synem przywódcy NSZZ „Solidarność”, Lecha i jego żony Danuty Wałęsy.

Uzyskał bakalaureat z politologii w College'u św. Krzyża w Massachusetts, po czym pracował w Stanach Zjednoczonych. Po powrocie do Polski w grudniu 2002 został doradcą i kierownikiem biura swego ojca. Zadebiutował w polityce jako kandydat do Parlamentu Europejskiego w wyborach w 2004 z ramienia Narodowego Komitetu Wyborczego Wyborców (bezskutecznie, osiągając 6791 głosów).

W wyborach parlamentarnych w 2005 startował w okręgu gdańskim z listy Platformy Obywatelskiej. Mandat poselski zdobył, uzyskując 14 709 głosów. W Sejmie V kadencji zasiadał w Komisji do Spraw Unii Europejskiej oraz Komisji Spraw Zagranicznych. Wkrótce po wyborach wstąpił do PO. W wyborach parlamentarnych w 2007 po raz drugi został posłem, otrzymując 61 278 głosów. Objął stanowisko wiceprzewodniczącego Parlamentarnego Zespołu na rzecz Tybetu[1].

W listopadzie 2008 bez powodzenia kandydował na szefa Pomorskiego Okręgowego Związku Lekkiej Atletyki[2]. 11 stycznia 2009 został wybrany na członka prezydium Polskiego Związku Lekkiej Atletyki (w 2010 zrezygnował z funkcji wiceprezesa i członka prezydium[3]). W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2009 uzyskał mandat eurodeputowanego z okręgu gdańskiego, otrzymując 73 968 głosów[4].

2 września 2011 doznał ciężkich obrażeń ciała w wyniku wypadku drogowego w Stropkowie koło Sierpca. W trakcie zdarzenia doszło do zderzenia kierowanego przez europosła motocykla z innym pojazdem[5], którego kierowca włączał się z pobocza do ruchu. O spowodowanie wypadku oskarżono kierowcę samochodu osobowego (który wyrokiem Sądu Rejonowego w Sierpcu w listopadzie 2012 został nieprawomocnie uznany za winnego i skazany), wobec Jarosława Wałęsy prowadzono postępowanie w sprawie o wykroczenie drogowe (za przekroczenie prędkości o około 25 km/h)[6]. Na wniosek prokuratora generalnego Parlament Europejski uchylił mu we wrześniu 2012 immunitet w tej sprawie[7], postępowanie umorzono następnie wobec przedawnienia karalności[8].

W 2014 Jarosław Wałęsa po raz drugi uzyskał mandat posła do Parlamentu Europejskiego[9].

Przypisy

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]