Jaskinia Piekło pod Skibami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jaskinia Piekło pod Skibami
Plan jaskini
Plan jaskini
Państwo  Polska
Województwo  świętokrzyskie
Położenie Góra Żakowa
Właściciel prywatny
Długość 57[1] m
Deniwelacja 8[1]
Wysokość otworów 315[1] m n.p.m.
Wysokość otworów
nad dnem doliny
35[1] m
Ekspozycja otworów ku NW, NE,
2× ku górze[1]
Ochrona
i dostępność
pomnik przyrody
Kod (nr inwentarzowy PIG) G-2.11[1]
Położenie na mapie województwa świętokrzyskiego
Mapa konturowa województwa świętokrzyskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Jaskinia Piekło pod Skibami”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Jaskinia Piekło pod Skibami”
Ziemia50°49′52″N 20°25′57″E/50,831111 20,432500

Jaskinia Piekło pod Skibamijaskinia położona na północno-zachodnim stoku Góry Żakowej w Paśmie Zelejowskim, na wschód od Gałęzic.

Łączna długość jaskini wynosi 57 metrów, z czego główny korytarz liczy 20 m. Do wnętrza prowadzą 4 otwory – duży, główny, przez który można łatwo dostać się do środka oraz 3 mniejsze o niewielkiej średnicy. Niedaleko głównego wejścia znajduje się niespełna metrowej głębokości zagłębienie, które prawdopodobnie powstało po zasypaniu szybu górniczego. Teren wokół jaskini, wchodzący w skład rezerwatu Góra Żakowa, na przestrzeni od XV do XVII wieku był miejscem poszukiwań rud srebra i ołowiu. W 1954 roku jaskinię objęto ochroną jako pomnik przyrody nieożywionej.

Główne wejście do jaskini Piekło

Jaskinia posiada bardzo ubogą szatę naciekową składającą się z kilku wystąpień polewy kalcytowej. Jaskinia, a w szczególności jej wąskie i trudno dostępne boczne korytarze są zamieszkane przez nietoperze, wśród których można wymienić następujące gatunki: nocek duży, mroczek późny, gacek szary i mopek zachodni. Znaleźć tu można także niektóre gatunki pająków.

Koło jaskini przechodzi szlak turystyczny niebieski niebieski szlak turystyczny prowadzący z Chęcin do Łagowa.

Nazwę Piekło okoliczna ludność nadała jaskini już w XVIII wieku. Według legendy, z jej czeluści miały wylatywać diabły, by zło na świecie czynić.

Jaskini Piekło swoją nazwę zawdzięcza odległy o 7 km Raj.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f Piekło pod Skibami. W: Jaskinie Polski [on-line]. Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy.