Jaworzyca

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jaworzyca
Ilustracja
Panorama grzbietu Dzwonkówki widoczna
z Kurnikówki z zaznaczoną Jaworzycą
Państwo

 Polska

Pasmo

Beskid Sądecki, Karpaty

Wysokość

738 m n.p.m.

Położenie na mapie Beskidu Sądeckiego
Mapa konturowa Beskidu Sądeckiego, blisko lewej krawiędzi nieco u góry znajduje się czarny trójkącik z opisem „Jaworzyca”
Położenie na mapie Karpat
Mapa konturowa Karpat, blisko górnej krawiędzi nieco na lewo znajduje się czarny trójkącik z opisem „Jaworzyca”
Ziemia49°27′09,4″N 20°27′19,4″E/49,452611 20,455389

Jaworzyca (738 m) – niewybitny szczyt w Beskidzie Sądeckim, w zachodniej części Pasma Radziejowej, ok. 1000 m na południe od Gronia (803 m).

Jaworzyca jest kolejnym, na południe od Gronia, z wierzchołków bocznego, południowo-zachodniego grzbietu odchodzącego od głównego grzbietu Pasma Radziejowej na wysokości Dzwonkówki. Dalej grzbiet skręca na zachód i opada ku dolinie Dunajca schodząc do niego przez Juraszową Górę (560 m) na wschód od Krościenka nad Dunajcem[1]. Grzbiet ten znajduje się między dolinami potoków: od wschodu i południa Kozłeckiego Potoku, wpadającego do Dunajca i od zachodu Szczawnego Potoku, również wpadającego do Dunajca.

Szczyt leży na terenie gminy Krościenko nad Dunajcem.

Jaworzyca jest zalesiona, w związku z czym nie ma walorów widokowych. Przez szczyt nie przebiega żaden szlak turystyczny. Wzniesienie i jego zbocza znajdują się na terenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego. Są tu m.in. objęte ochroną źródła wód mineralnych (szczawy) i buczyna karpacka[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Jaworzyca. [dostęp 2012-08-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-04-12)].