Juraszowa Góra

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Juraszowa Góra
Ilustracja
W środkowej części zdjęcia – osiedle Juraszowa na zboczach Juraszowej Góry. Nad osiedlem widoczny krzyż. W dalekim tle – Dzwonkówka, a pomiędzy Dzwonkówką a Juraszową od lewej: Stajkowa (za nią Groń), Jaworzyca i Kuśmierzowa
Państwo

 Polska

Pasmo

Beskid Sądecki, Karpaty

Wysokość

560 m n.p.m.

Położenie na mapie Beskidu Sądeckiego
Mapa konturowa Beskidu Sądeckiego, blisko lewej krawiędzi nieco u góry znajduje się czarny trójkącik z opisem „Juraszowa Góra”
Położenie na mapie Karpat
Mapa konturowa Karpat, blisko górnej krawiędzi nieco na lewo znajduje się czarny trójkącik z opisem „Juraszowa Góra”
Ziemia49°26′38,2″N 20°26′28,1″E/49,443944 20,441139

Juraszowa Góra (560 m) – niewybitne wzniesienie w Beskidzie Sądeckim, w zachodniej części Pasma Radziejowej, nad doliną Dunajca, na wschód od Krościenka nad Dunajcem.

Topografia[edytuj | edytuj kod]

Juraszowa Góra to szczyt po wschodniej stronie Dunajca, na wschód od Krościenka nad Dunajcem[1] (ok. 1000 m w prostej linii od rynku w Krościenku). Grzbiet ten znajduje się między dolinami: od południa Kozłeckiego Potoku, wpadającego do Dunajca, od północy – Szczawnego Potoku (również wpadającego do Dunajca) i od zachodu – samego Dunajca. Na północ od szczytu wznosi się Stajkowa (706 m n.p.m.), a na południowe – Wierchy (563 m n.p.m.).

Szczyt Juraszowej to miejsce pięknych widoków na Krościenko i Pieniny. Na szczyt nie prowadzi żaden znakowany szlak turystyczny. Znajduje się na terenie gminy Krościenko nad Dunajcem.

Juraszowa Góra to wzniesienie pochodzenia wulkanicznego, zbudowane z andezytów[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Nazwa wzniesienia pochodzi najprawdopodobniej od Juraja, imienia jednego z XVI-wiecznych właścicieli tutejszych gruntów[2]. Mieszkańcy osiedlali się tu ze względu na poczucie bezpieczeństwa – wysoko nad niespokojnymi wodami Dunajca. Obecnie nazwę Juraszowa nosi również osiedle Krościenka nad Dunajcem znajdujące się na zboczu tego wzniesienia.

Wyżej, na południe od ścieżki na Jaworzycę znajdują się tzw. „Wilcze Doły” – miejsce, gdzie w zeszłych wiekach często widywano wilcze watahy podchodzące blisko pod zabudowania miasteczka.

Na szczytach Juraszowej oraz sąsiedniej Stajkowej widoczne są 2 okazałe krzyże. Oba są iluminowane w Wielki Piątek. Pierwszy drewniany krzyż na Juraszowej został postawiony potajemnie w latach 70. z inicjatywy ks. Bronisława Krzana i rodziny Jandurów. Krzyż był początkowo oświetlany latarkami, a po pewnym czasie podciągnięto do niego zasilanie. Władze komunistyczne przymusowo wyłączyły prąd Jandurom, którzy po kryjomu zainstalowali dynamo w pobliskim strumieniu[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Juraszowa Góra. [dostęp 2012-08-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-03-01)].
  2. a b Krzysztof Koper: Mały przewodnik historyczny po krościenku nad Dunajcem. 660 lat lokacji miasta (1348–2008). Nowy Targ: Wydawnictwo „MK” s.c., 2008, s. 35–37. ISBN 978-83-60306-31-4.