Jeep Grand Commander

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jeep Grand Commander
Ilustracja
Jeep Grand Commander przed liftingiem
Producent

Jeep

Zaprezentowany

Kwiecień 2018

Okres produkcji

2018 – 2022

Miejsce produkcji

Changsha

Dane techniczne
Segment

SUV segmentu E

Typy nadwozia

5-drzwiowy SUV

Skrzynia biegów

9-biegowa automatyczna

Napęd

AWD

Długość

4873 mm

Szerokość

1892 mm

Wysokość

1738 mm

Rozstaw osi

2800 mm

Masa własna

1885–2115 kg

Liczba miejsc

7

Dane dodatkowe
Pokrewne

Jeep Cherokee

Konkurencja

Bestune T99
BYD Tang
Chevrolet Blazer
Denza X
Exeed TXL
Ford Equator

Jeep Grand Commandersamochód osobowy typu SUV klasy wyższej produkowany pod amerykańską marką Jeep w latach 2018 – 2022.

Historia i opis modelu[edytuj | edytuj kod]

Jeep Grand Commander - tył
Jeep Grand Commander PHEV

W kwietniu 2017 roku Jeep zaprezentował na targach motoryzacyjnych w Szanghaju prototyp Jeep Yuntu Concept, który był oficjalną zapowiedzią nowego, dużego SUV-a zbudowanego po raz pierwszy w historii amerykańskiej marki specjalnie z myślą o rynku chińskim[1].

Rok później, w marcu 2018 roku, przedstawiono seryjną postać tego studium o nazwie Jeep Grand Commander, zgodnie z planem - przeznaczając go do sprzedaży tylko w Chinach[2]. Pojazd został oparty o płytę podłogową użytą do budowy m.in. Alfy Romeo Giulietta czy też Jeepa Cherokee, przywracając do użytku człon nazwy Commander stosowany już dla globalnego modelu przedstawionego w 2005 roku.

Samochód utrzymano w charakterystycznej dla Jeepa stylistyce, z wąską wieloczęściową atrapą chłodnicy, a także podłużnymi reflektorami i tylnymi lampami. Grand Commander jest samochodem siedmiomiejscowym, z trzecim rzędem tworzonym przez składane dwa fotele umieszczone w bagażniku[3].

Kabina pasażerska Grand Commandera utrzymana została z kolei w projekcie typowym dla innych modeli Jeepa oferowanych globalnie, z ekranem systemu multimedialnego umieszczonego między nawiewami. Elementami wyposażenia stała się m.in. trójstrefowa kliamtyzacja czy trzy rzędy siedzeń mogące pomieścić do 7 pasażerów[4].

Grand Commander PHEV[edytuj | edytuj kod]

W kwietniu 2019 roku Jeep zaprezentował Grand Commandera w wersji z elektryczno-spalinowym napędem hybrydowym typu plug-in o nazwie Grand Commander PHEV[5]. Samochód napędzany jest przez czterocylindrowy, turbodoładowany silnik benzynowy o pojemności 2 litrów, a także współpracujące z nim dwa silniki elektrycznej. Ładowana z gniazdka bateria o pojemności 13 kWh umożliwia jazdę na samym zasilaniu prądem do 70 kilometrów[6] i rozpędzenie się maksymalnie do 125 km/h.

Lifting[edytuj | edytuj kod]

W sierpniu 2021 roku Jeep Grand Commander przeszedł rozległą restylizację. Przyniosła ona zmodyfikowany wygląd pasa przedniego z większą atrapą chłodnicy, przeprojektowanym zderzakiem, a także szersze z kształtu reflektory. Wprowadzono także przemodelowany zderzak i wydłużone lampy tylne wykonane w technologii LED[7]. Zmiany wizualne objęły także zmodernizowany projekt deski rozdzielczej, gdzie pojawił się przemodelowany projekt zegarów przednich, nowe koło kierownicy, a także większy, 10,1-calowy wyświetlacz dotykowy systemu multimedialnego[7].

Sprzedaż[edytuj | edytuj kod]

Jeep Grand Commander został zbudowany z myślą o rynku chińskim, gdzie jego sprzedaż rozpoczęła się w kwietniu 2018 roku[8], korzystając z fabryki joint-venture GAC-FCA w chińskim mieście Changsha. W połowie 2019 roku spekulowano, że samochód zyska szerszy zasięg rynkowy, trafiając do sprzedaży także w Ameryce Północnej pod marką Chrysler jako Chrysler Journey, czemu miały dowodzić testy próbnych egzemplarzy w amerykańskim stanie Michigan[9]. Spekulacje te jednak nie potwierdziły się, a Grand Commander pozostał modelem Jeepa wyłącznie dla rynku chińskiego. Tam samochód wytwarzano krótko, łącznie przez 4 lata z powodu wycofania się koncernu Stellantis z partnerstwa z koncernem GAC i zamknięcia fabryki Jeepa w Chinach w lipcu 2022[10].

Silniki[edytuj | edytuj kod]

  • L4 2.0l Hurricane
  • L4 2.0l PHEV


Przypisy[edytuj | edytuj kod]