Jerry Coyne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jerry Allen Coyne
Ilustracja
Data urodzenia 1949
Zawód, zajęcie biolog

Jerry Allen Coyne (ur. 30 grudnia 1949) – amerykański biolog, znany z krytyki koncepcji „inteligentnego projektu”. Profesor biologii na Wydziale Ekologii i Ewolucji University of Chicago.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Podczas studiów na College of William and Mary był prymusem. Doktoryzował się na Uniwersytecie Harwarda, jego promotorem był profesor Richard Lewontin. W 1988 otrzymał Stypendium Guggenheima. Był wiceprezydentem i prezydentem Society for the Study of Evolution (1996) i redaktorem periodyków „Evolution” (1985-1988; 1994-2000) oraz „The American Naturalist” (1990-1993). Obecnie uczy biologii ewolucyjnej, specjacji i analizy genetycznej, zajmuje się także powiązaniami zagadnień społecznych i wiedzy naukowej oraz publicystyką naukową.

Dużo publikuje, nie tylko w czasopismach naukowych. Jego artykuły ukazują się także w takich pismach jak „The New York Times”, „The Times Literary Supplement” i „The New Republic”. Dotyczą genetyki ewolucyjnej i populacyjnej, specjacji, ewolucji chromosomowej i współzawodnictwa spermy.

Jest krytykiem koncepcji inteligentnego projektu, uważając ją za „najnowszą pseudonaukową inkarnację religijnego kreacjonizmu, zręcznie zmodyfikowaną przez nową grupę entuzjastów, w celu ominięcia przeszkód prawnych”[1]. W swojej recenzji książki Darwin’s Black Box Michaela Behe określił ją mianem „pseudonaukowej”[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jerry Coyne: The Faith that Dare Not Speak its Name (ang.). The New Republic, 1 lipca 2007. [dostęp 2011-11-08].
  2. Jerry Coyne: More Crank Science (ang.). Boston Review, marzec 1997. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-09-15)].

Książki[edytuj | edytuj kod]

Artykuły[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]