Racjonalista.pl

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Racjonalista.pl
Typ strony

portal internetowy

Data powstania

12 marca 2000

Właściciel

Fundacja Wolnej Myśli[1]

Rejestracja

brak

Miejsce w Alexa

590 290 [2]

Strona internetowa

Racjonalista.pl – polski portal internetowy prowadzony przez środowisko polskich antyklerykałów[3], wolnomyślicieli i racjonalistów, określany przez twórców „Portalem Wiedzy i Myśli”. Pełna nazwa serwisu: Ośrodek Racjonalistyczno-Sceptyczny im. de Voltaire’a „Racjonalista”.

Agregat[edytuj | edytuj kod]

Serwis zawiera także system motywacyjny dla jego użytkowników punktujący wszelką aktywność użytkowników i wszelkie formy współtworzenia treści (ranking i nagrody).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Serwis został założony 12 marca 2000 roku przez Mariusza Agnosiewicza. Początkowo nazywał się „Obywatel Agnostyk”, następne przez dłuższy czas „Klerokratia”. W pierwszym okresie swego istnienia serwis miał charakter antyklerykalny. Po około pół roku profil rozszerzył się o krytyczne religioznawstwo i biblistykę. Po roku ukształtował się profil światopoglądowy serwisu – propagowanie racjonalizmu i wolnomyślicielstwa.

Serwis nieustannie się rozwijał, dochodzili kolejni publicyści, a wokół serwisu zaczęła się gromadzić społeczność. Początkowo serwis prowadzony był w prostej technologii, w całości opierał się na HTML-u.

1 czerwca 2002 serwis przeszedł radykalną przemianę: Klerokratia została przekształcona w Racjonalistę. Racjonalista oparł się na technologii (której rdzeń stanowi PHP) zaprogramowanej przez Michała Przecha oraz nowym designie wykonanym przez Patrycję Stańczyk. Racjonalista zachował profil światopoglądowy Klerokratii, lecz stał się przede wszystkim kompendium, otwierając się na publikacje ze wszystkich ważniejszych dziedzin wiedzy.

Portal Racjonalista.pl nawiązuje do czasopisma „Racjonalista”, wydawanego przed wojną przez polski ruch racjonalistyczny.

1 czerwca 2003 serwis zainaugurował sekcję anglojęzyczną, wchodząc jednocześnie w ścisłą współpracę z magazynem „American Rationalist”, którego (do 2005) Racjonalista stał się organem internetowym.

W styczniu 2005 ludzie skupieni wokół "Racjonalisty" powołali Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów.

W 2006 roku serwis był jednym z czołowych polskich serwisów informacyjno-publicystycznych (według badania firmy Gemius portal zajął 15. miejsce wśród portali w kategorii „Informacje, publicystyka, media”[4]) oraz jednym z największych serwisów podejmujących tematykę światopoglądową.

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

Jacek Tabisz

Serwis publikuje artykuły własnych autorów oraz autorów z zaprzyjaźnionych czasopism. Zasady publikacji wyznacza „Regulamin publikacji” (umowa między autorem a redakcją) oraz poradnik publicysty. Każdy autor do publikacji załącza swoją notę biograficzną, dane kontaktowe dla zainteresowanych czytelników, często także zdjęcie. W Racjonaliście ukazują się przede wszystkim teksty światopoglądowe i felietony oraz opracowania naukowe i popularnonaukowe. Wszystkie zasoby udostępnione są nieodpłatnie.

Wokół serwisu skupionych jest kilkunastu tłumaczy, dokonujących przekładów z publikacji i prasy anglojęzycznej, holenderskiej, włoskiej, francuskiej, szwedzkiej, bułgarskiej i słowackiej (głównie o charakterze wolnomyślicielsko-racjonalistycznym).

Wybrani autorzy:

Krajowi Zagraniczni
Andrzej Koraszewski Richard Dawkins
Krzysztof Szymborski Dirk Verhofstadt
Bogdan Miś Victor J. Stenger
Andrzej Nowicki Steven Pinker
Paweł Borecki Daniel C. Dennett
Bernard Korzeniewski James A. Haught
Barbara Stanosz Christopher Hitchens
Stanisław Obirek Sam Harris
Witold Michałowski Wafa Sultan
Piotr Napierała Ed Yong
Jacek Tabisz Eric MacDonald
Andrzej Rusław Nowicki Amil Imani
Jerzy Drewnowski Jerry Coyne

Specjalizacje[edytuj | edytuj kod]

Serwis nie posiada ogólnej specjalizacji tematycznej, gdyż nastawiony jest na tworzenie ogólnego kompendium wiedzy. Publikacje w serwisie dotyczą m.in. takich dziedzin, jak:

 1. religioznawstwo – największy[potrzebny przypis] zasób artykułów w sieci poświęcony poszczególnym kościołom, sektom i wierzeniom;
 2. biblistyka – analizy krytyczno-literackie (a w zasadzie krytyka i zaprzeczenie istnienia Boga poprzez odwoływanie do źródeł bliskowschodnich), translatorskie, historyczne i archeologiczne Starego i Nowego Testamentu; dział biblijny posiada przeglądarkę biblijną, stworzył ponadto własną synopsę ewangelii kanonicznych w nowym przekładzie świeckim (synopsa.racjonalista.pl);
 3. prawo wyznaniowe – największy[potrzebny przypis] serwis poświęcony tej tematyce, zawiera historię prawa wyznaniowego, akty prawne, orzeczenia, uchwały, glosy, interpelacje i oświadczenia parlamentarne dot. prawa wyznaniowego oraz bardzo rozbudowaną analizę polskich konkordatów; oryginalnym elementem jest też „Podręcznik dla kościołów”, czyli swoisty poradnik, jak zakładać i prowadzić związek wyznaniowy;
 4. centrum wolteriańskie – zawiera wiele tekstów źródłowych Woltera, opracowań jemu poświęconych oraz odnośników do innych stron internetowych i pozycji bibliograficznych;
 5. centrum nietzscheańskie – zawiera wiele tekstów źródłowych Nietzschego, opracowań jemu poświęconych oraz odnośników do innych stron internetowych;
 6. cyberdziennikarstwo – kształtowanie warsztatu dziennikarzy internetowych, porady, szkolenia, linki.

Patronaty mediowe[edytuj | edytuj kod]

Portal Racjonalista obejmował patronat mediowy nad:

Zaprzyjaźniony portal[edytuj | edytuj kod]

Racjonalista.pl uzyskał status „Zaprzyjaźnionego portalu” Bałtyckiego Festiwalu Nauki.

Profil światopoglądowy portalu[edytuj | edytuj kod]

Racjonalista preferuje wyraźnie w swych publikacjach światopogląd wolnomyślicielsko-racjonalistyczny.

W związku z przynależnością założyciela portalu do Światowej Federacji Transhumanistycznej, na portalu publikowane są również teksty transhumanistyczne[potrzebny przypis].

Światopogląd wolnomyślicielsko-racjonalistyczny jest zdominowany przez ludzi zdystansowanych do religii, na ogół ateistów[3] i agnostyków. Profil światopoglądowy serwisu podkreśla jego patron, Voltaire.

Kontrowersje[edytuj | edytuj kod]

Na portalu racjonalista.pl artykuły ekonomiczne publikuje Jerzy Izdebski[6], absolwent Studium Nauczycielskiego o profilu fizyka. Od 4 grudnia 2010 jest uznany za zmarłego[7][8], ale w 2013 roku opublikował 9 artykułów[9].

Redakcja[edytuj | edytuj kod]

W dniu 16 lipca 2008 portal Racjonalista.pl został zarejestrowany jako czasopismo w rejestrze dzienników i czasopism sądu okręgowego.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Mariusz Agnosiewicz: Racjonalista – Prolog (pol.). W: Racjonalista.pl [on-line]. [dostęp 2012-10-27].
 2. How popular is racjonalista.pl? (ang.). alexa.com. [dostęp 2020-04-24].
 3. a b Piotr Szumlewicz: Niezbędnik ateisty: rozmowy Piotra Szumlewicza. Czarna Owca, 2010, s. 69. ISBN 83-7554-137-0.
 4. Najpopularniejsze serwisy tematyczne (pol.). wirtualnemedia.pl, 11 stycznia 2007. [dostęp 2008-09-02].
 5. Wiedza i Życie. www.wiz.pl. [dostęp 2015-10-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-10-11)].
 6. Biografia – Jerzy Izdebski, www.racjonalista.pl [dostęp 2017-11-26] (pol.).
 7. W Ustce pożegnano Jerzego Izdebskiego – gp24.pl, www.gp24.pl [dostęp 2017-11-26] (pol.).
 8. Jerzy Izdebski nie żyje – GazetaKaszubska.pl, www.gazetakaszubska.pl [dostęp 2017-11-26].
 9. Racjonalista – Lista publikacji autora, www.racjonalista.pl [dostęp 2017-11-26] (pol.).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]