University of Chicago

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Uniwersytet Chicagowski)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy Uniwersytetu Chicagowskiego. Zobacz też: Uniwersytet Illinois w Chicago.
Uniwersytet Chicagowski
Universitas Chicagiensis
University of Chicago
ilustracja
Dewiza Crescat scientia; vita excolatur
Data założenia 1890
Państwo  Stany Zjednoczone
Stan  Illinois
Adres Chicago
Liczba studentów ~15 000
Położenie na mapie Chicago
Mapa lokalizacyjna Chicago
Uniwersytet Chicagowski
Uniwersytet Chicagowski
Położenie na mapie Illinois
Mapa lokalizacyjna Illinois
Uniwersytet Chicagowski
Uniwersytet Chicagowski
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa lokalizacyjna Stanów Zjednoczonych
Uniwersytet Chicagowski
Uniwersytet Chicagowski
Ziemia41°47′23″N 87°35′59″W/41,789722 -87,599722
Strona internetowa
Główna brama Uniwersytetu Chicagowskiego
Widok na kampus

Uniwersytet Chicagowski[1], (ang. University of Chicago) – jeden z najbardziej prestiżowych uniwersytetów amerykańskich, założony w 1890 przez przedsiębiorcę i twórcę koncernu Standard Oil Johna D. Rockefellera w Chicago. Jest to uczelnia prywatna, na której studiuje około 14 tysięcy osób, z czego zaledwie 4515 to studenci studiów licencjackich (ang. undergraduates).

Naukowcy uniwersytetu otrzymali 89 Nagród Nobla, więcej niż przedstawiciele jakiegokolwiek innego uniwersytetu w Stanach Zjednoczonych, w tym 27 w dziedzinie fizyki i 23 – ekonomii. Uniwersytet jest również znany jako nowatorski ośrodek nauczania na szczeblu licencjackim. 2 grudnia 1942 uniwersytet był miejscem pierwszej na świecie samopodtrzymującej się nuklearnej reakcji łańcuchowej (nadzorował ją Enrico Fermi).

Uniwersytet Chicagowski jest siedzibą największego wydawnictwa uniwersyteckiego w USA, University of Chicago Press.

Uczelnia posiada kilka jednostek naukowych oddalonych od głównej siedziby, w tym:

Większość budynków znajduje się około 7 mil na południe od centrum Chicago, w dzielnicach Hyde Park i Woodlawn. W centrum kampusu znajduje się park Midway Plaisance, zaprojektowany przez sławnego architekta zieleni Fredericka Law Olmsteda na Wystawę Światową 1893. Uniwersytet jest znany ze swej neogotyckiej architektury; budynki powstały głównie z wapienia pod koniec XIX wieku. Głównym wzorem były klasyczne kampusy uniwersytetów w Oksfordzie i Cambridge.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Uniwersytet Chicago został ufundowany przez Johna D. Rockefellera, który później nazwał to swoją „najlepszą inwestycją, jaką kiedykolwiek uczynił”. Uczelnia powstała na fali fundowania nowych uniwersytetów po amerykańskiej wojnie domowej. Stworzona w 1890 uczelnia datuje swoje powstanie na 1 lipca 1891, kiedy to William Rainey Harper został jej pierwszym prezydentem. Pierwsze zajęcia odbyły się 1 października 1892 (było wtedy 594 studentów i 120 osób kadry naukowej, w tym 8 byłych prezydentów uczelni wyższych).

Powstanie uczelni było niezbędne dla prawdziwego rozwoju tej części USA, wielkiej amerykańskiej migracji i cudu gospodarczego początków XX wieku. Rockefeller rozważał stworzenie uczelni na wschodnich wybrzeżu kraju, w Nowej Anglii, ostatecznie zdecydował się na perspektywiczny środkowy zachód. Tworzony pod auspicjami baptystów Uniwersytet Chicago nie był nigdy formalnie stowarzyszony z jakąś wspólnotą wyznaniową, jak większość amerykańskich uczelni. Jako pierwszy spośród dużych i prestiżowych uczelni amerykańskich dopuścił do studiowania i pracy naukowo-akademickiej kobiety i dyskryminowane mniejszości, jak Afroamerykanie (w 1947, jako pierwszy znaczący, w większości „biały” uniwersytet, zaproponował stanowisko profesorskie Amerykaninowi pochodzenia afrykańskiego).

Uczelnia od początku rozwijała profesjonalne studia dyplomowe i podyplomowe oraz specjalistyczne, co odzwierciedla dzisiejsza proporcja (1:2) studentów licencjackich (undergraduate) do tych studiujących w profesjonalnych szkołach i instytutach w celu uzyskania doktoratów i prowadzenia intensywnych badań naukowych (graduate).

Nowa biblioteka[edytuj | edytuj kod]

W 2011 r. otwarto nową bibliotekę, którą nazwano imionami donatorów, Joego i Riki Mansueto, absolwentów tegoż uniwersytetu. Mansuetowie, właściciele Morningstar, Inc., przekazali na ten cel 25 mln dolarów, architektem budynku jest Helmut Jahn.

Nowatorski projekt biblioteki pozwala przechowywać najważniejsze publikacje w samym centrum jego kampusu, podczas gdy obecnie na całym świecie panuje trend przenoszenia kolekcji bibliotecznych do nowych budynków ulokowanych poza głównymi obszarami uczelni (tak zrobiły m.in. uniwersytety: Harvard, Yale, Columbia i Brown). Magazyny biblioteczne znajdują się głęboko w ziemi, a na powierzchni - wypożyczalnie, czytelnie i laboratoria. Budynek wieńczy szklana kopuła. Magazyny są wyposażone w nowatorskie, całkowicie zautomatyzowane systemy obsługi, które bez pomocy człowieka dostarczają publikacje na powierzchnię. Podczas gdy uniwersytet nabywa rocznie ok. 150 tys. nowych woluminów, nowa biblioteka im. Joego i Riki Mansueto zabezpieczy potrzeby magazynowe na 22 lata.

Sport[edytuj | edytuj kod]

University of Chicago jest członkiem NCAA Division III, w ramach której posiada 19 drużyn w różnych dyscyplinach sportu. Wszystkie drużyny noszą nazwę Chicago Maroons, czyli w dosłownym tłumaczeniu „Kasztanowi z Chicago”. W związku z nazwą ich głównym kolorem klubowym jest kasztanowy. Uniwersytet jest członkiem konferencji University Athletic Association. Największym obiektem sportowym Maroons jest stadion Stagg Field, gdzie mieści się 1650 widzów.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]