Przejdź do zawartości

Jewgienij Pigusow

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jewgienij Pigusow
Data i miejsce urodzenia

31 marca 1961
Kemerowo

Obywatelstwo

ZSRR
Rosja

Tytuł szachowy

arcymistrz (1987)

Ranking FIDE

2555

Ranking krajowy FIDE

niesklasyfikowany na liście aktywnych

Jewgienij Pigusow, ros. Евгений Анисимович Пигусов (ur. 31 marca 1961 w Kemerowie) – rosyjski szachista, arcymistrz od 1987 roku.

Kariera szachowa[edytuj | edytuj kod]

Na przełomie 1979 i 1980 roku podzielił II-V miejsce w rozegranych w Groningen mistrzostwach Europy juniorów do lat 20. W połowie lat 80. zaczął odnosić znaczące sukcesy na arenie międzynarodowej. W 1984 r. podzielił I m. (wspólnie z Giennadijem Tunikiem) w Ułan Bator, w 1985 r. zwyciężył w kołowym turnieju w Bayamo oraz podzielił III m. w Hawanie (turniej B memoriału Jose Raula Capablanki, za Carlosem Garcią Palermo i Anatolijem Wajserem, a wraz z Miloradem Knezeviciem), w 1986 r. podzielił II m. w Taszkencie (za Igorem Nowikowem, wraz z Aleksandrem Chasinem, Lembitem Ollem i Aleksandrem Jermolińskim) oraz zwyciężył (wraz z Wasilijem Smysłowem, Aleksandrem Czerninem i Laszlo Cserną) w Kopenhadze, natomiast w 1987 r. podzielił II m. w Moskwie (za Grigorijem Kajdanowem, wraz z Aleksiejem Wyżmanawinem) oraz zwyciężył (wraz z Siergiejem Smaginem i Andriejem Charitonowem) w Soczi.

W kolejnych latach sukcesy odniósł m.in. w: Dordrechcie (1988, dz. II m. za Aleksandrem Chalifmanem, wraz z Ralfem Lau i Lukiem Winantsem), Belgradzie (1988, turniej eliminacyjny GMA, dz. I m wraz z m.in. Michaiłem Gurewiczem, Lwem Psachisem i Lwem Poługajewskim), Sankt Petersburgu (1993, turniej strefowy, dz. I m.), Komotini (1993, dz. I m. m.in. wraz z Ildarem Ibragimowem i Vasiliosem Kotroniasem), Reykjaviku (1994, dz. I m. wraz z Hannesem Stefanssonem i Wadimem Zwiagincewem), Pekinie (1997, III m. za Siergiejem Tiwiakowem i Borysem Altermanem), Tuli (dz. II m. za Andriejem Charłowem) oraz w Dubaju (2002, dz. II m. za Aleksandrem Gołoszczapowem, m.in. wraz z Jaanem Ehlvestem, Siergiejem Wołkowem i Michaiłem Ułybinem).

W 1993 r. awansował do rozegranego w Biel/Bienne turnieju międzystrefowego, w którym zajął 42. miejsce wśród 73 uczestników[1]. Wystąpił również w pucharowym turnieju o mistrzostwo świata, w roku 2001 w Moskwie pokonał w I rundzie Zhang Pengxianga, ale w II przegrał z Aleksiejewem Driejewem i odpadł z dalszej wywalizacji[2].

Najwyższy ranking w karierze osiągnął 1 stycznia 2002 r., z wynikiem 2623 punktów zajmował wówczas 65. miejsce na światowej liście FIDE[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]