Jezioro Głębockie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jezioro Głębockie
Głębokie
Położenie
Państwo  Polska
Region Pojezierze Mazurskie
Wysokość lustra 108,6 m n.p.m.
Morfometria
Powierzchnia 81,0-95 ha
Głębokość
• maksymalna

9,0-10 m
Objętość 5130,0 tys. m³
Hydrologia
Klasa czystości wody III[1] (w roku 2001)
Położenie na mapie gminy Lelkowo
Mapa konturowa gminy Lelkowo, u góry po prawej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Głębockie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry nieco na prawo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Głębockie”
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa konturowa województwa warmińsko-mazurskiego, blisko górnej krawiędzi nieco na lewo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Głębockie”
Położenie na mapie powiatu braniewskiego
Mapa konturowa powiatu braniewskiego, u góry po prawej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Głębockie”
Ziemia54°23′03″N 20°17′09″E/54,384167 20,285833

Jezioro Głębockiejezioro w woj. warmińsko-mazurskim, w pow. braniewskim, w gminie Lelkowo, leżące na terenie Pojezierza Mazurskiego.

Dane morfometryczne[edytuj | edytuj kod]

Powierzchnia zwierciadła wody według różnych źródeł wynosi od 81,0 ha[1] do 95 ha[potrzebny przypis]. Zwierciadło wody położone jest na wysokości 108,6 m n.p.m.[1] Głębokość maksymalna jeziora wynosi 9,0 m[2] lub 10 m[potrzebny przypis].

Jezioro położone jest na ok. 2 km. od granicy państwa z obwodem kaliningradzkim, na zachodnich rubieżach Warmii. Jezioro należy do typu sandaczowego.

Dno w większości muliste, choć miejscami kamieniste. W latach 80. XX wieku zbiornik służył jako magazyn drzewa pozyskanego po wielkim huraganie w 1984. Drewno pływało w jeziorze przez wiele miesięcy co doprowadziło do znacznej degradacji zbiornika. Brzegi w zasadzie bezleśne, jedynie od północno-wschodniej strony pas drzew na terenach podmokłych, poza tym łąki i pola. Jezioro pochodzenia lodowcowego o nieregularnym kształcie zbliżonym do elipsy. Z jeziora wypływa niewielka rzeka która wpada do cieku o starej nazwie Stradick.

Fauna[edytuj | edytuj kod]

W jeziorze bytuje wiele gatunków ryb, m.in. sandacz,karp,szczupak, okoń, węgorz i leszcz oraz skorupiaki i ptaki wodne m.in. perkozy.

Otoczenie jeziora[edytuj | edytuj kod]

Nad jeziorem istnieje ośrodek wypoczynkowy i kąpielisko. Przy zachodnim brzegu leży wieś Głębock. Przed II wojną światową nad samym brzegiem jeziora znajdowała się cegielnia, która korzystała z zasobów gliny z brzegu jeziora i wówczas było ono oplecione dwoma liniami kolejowymi. Obecnie dzierżawcą jeziora jest PZW i łowienie ryb jest dozwolone zgodnie z regulaminem PZW.

W oparciu o badania przeprowadzone w 2001 roku wody jeziora zaliczono do III klasy czystości[1].

Hydronomia[edytuj | edytuj kod]

Według urzędowego spisu opracowanego przez Komisję Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych (KNMiOF) nazwa tego jeziora to Jezioro Głębockie[3]. W różnych publikacjach i na mapach topograficznych jezioro to występuje pod nazwą Głębokie[1][4] lub Głębock[potrzebny przypis]. Przed drugą wojną światową jezioro posiadało niemiecką nazwę Tiefensee[potrzebny przypis].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Adam Choiński: Katalog jezior Polski. Poznań: Wydawnictwo Naukowe UAM, 2006, s. 338. ISBN 83-232-1732-7.
  2. według IRŚ za Adam Choiński: Katalog jezior Polski. Poznań: Wydawnictwo Naukowe UAM, 2006, s. 338. ISBN 83-232-1732-7.
  3. Komisja Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych: Hydronimy. Izabella Krauze-Tomczyk, Jerzy Ostrowski (oprac. red). T. 1. Cz. 2: Wody stojące. Warszawa: Główny Urząd Geodezji i Kartografii, 2006, s. 87. ISBN 83-239-9607-5. [dostęp 22 kwietnia 2009].
  4. Mapa topograficzna dostępna w serwisie geoportal.gov.pl. [dostęp 27 listopada 2009].