Jezioro Lubikowskie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jezioro Lubikowskie
Ilustracja
Widok jeziora.
Położenie
Państwo  Polska
Województwo  lubuskie
Region Pojezierze Lubuskie
Wysokość lustra 54,6 m n.p.m.
Wyspy pow. 5,9 ha
Morfometria
Powierzchnia 3,088 km²
Wymiary
• max długość
• max szerokość

3,82 km
1,78 km
Głębokość
• średnia
• maksymalna

10,9 m
35,5 m
Długość linii brzegowej 12 800 m
Hydrologia
Klasa czystości wody II
Rodzaj jeziora morenowe
Położenie na mapie województwa lubuskiego
Mapa konturowa województwa lubuskiego, blisko centrum u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Lubikowskie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Lubikowskie”
Ziemia52°31′43″N 15°40′49″E/52,528611 15,680278

Jezioro Lubikowskie (niem. Liebucher See) – jezioro w województwie lubuskim, w powiecie międzyrzeckim, w gminie Przytoczna.

Jezioro morenowe, typu zaporowego, powstałe wskutek zatamowania wód polodowcowych przez tworzące się w tym samym czasie wzniesienia. z wyjątkiem stosunkowo niskiego brzegu wschodniego, jezioro otaczają skarpy wyniesione do wysokości kilku metrów (długość linii brzegowej misy jeziora 12 800 m, zaś wysp 1075 m, łączna powierzchnia wysp to 5,9 ha). Porasta je pas krzaków i drzew oddzielających akwen od pól uprawnych. Bardzo urozmaicony jest brzeg południowy ze skupiskami leśnymi.

Woda jeziora w II klasie czystości, o znakomitej przezroczystości[1], widoczność pod wodą ok. 10 m.

Pas szuwarów występujący na przeważającej długości brzegu osiąga miejscami znaczną szerokość. Bardzo bujna i różnorodna jest roślinność zanurzona zwłaszcza w oddzielonej przewężeniem od głównego basenu zachodniej części jeziora.

Urozmaicone dno zbiornika posiada kilka głęboczków bocznie umiejscowionych.

Leży na pagórkowatym terenie krawędzi Wysoczyzny Poznańskiej. Większymi miejscowościami w pobliżu jeziora są miasta: Międzyrzecz oddalony ok. 12 km w kierunku południowo-zachodnim, Skwierzyna oddalona w kierunku północno-zachodnim ok. 18 km i Międzychód oddalony ok. 15 km w kierunku północno-wschodnim. Dobry dojazd do akwenu od drogi krajowej nr 24. Lokalna droga przez Lubikowo prowadzi do dobrze zagospodarowanego turystycznie brzegu wschodniego. Równolegle do DK 24 biegną tory nieczynnej linii kolejowej nr 363 Rokietnica–Międzychód–Skwierzyna. Obok zachodniej części akwenu przebiega droga powiatowa nr 1326F relacji ChełmickoRokitnoKalsko–Międzyrzecz.

Główny dopływ do jeziora Lubikowskiego niesie wody z sąsiedniego jeziora Czarnego (powierzchnia 24 ha, głębokość maks. 8 m; przy jeziorze duże, leśne pola biwakowe). Szerokość dopływu umożliwia swobodne poruszanie się pomiędzy akwenami. Drugi dopływ, uchodzący przy Lubikówku, stanowi mały rów.

W zatoce południowej jeziora leży Wyspa Konwaliowa, gęsto porośnięta lasem liściastym, objęto ją ochroną w formie rezerwatu „Dąbrowa na wyspie”. Od lądu oddziela ją szeroki pas trzcin z kanałami. Obok wcina się głęboko w jezioro stromy półwysep ze szczytem zwanym Górą Czarownic.

Dość rzadko spotykaną ciekawostką są odpływy. Większy, Lubikowo–Struga płynie na północ do rzeki Warty. Mały ciek, w zachodniej części jeziora, płynie poprzez stawy rybne, jeziora Głęboczek i Żółwino do rzeki Obry.

W pobliżu wsi Lubikowo, na wschodnim brzegu, powstało kilka ośrodków wypoczynkowych, pole biwakowe, punkty gastronomii. Jest tu duża plaża z długim pomostem. Dno piaszczyste, bardzo łagodnie opadające. Taki rodzaj dna występuje w wielu miejscach jeziora. Bardzo kamieniste dno jest przy półwyspie Góra Czarownic.

W roku 1982 na dnie jeziora Lubikowskiego płetwonurkowie z grupy „Marlin” odnaleźli urnę całopalną z XIV wieku, którą można oglądać w gorzowskim muzeum. Miano prowadzić tam podwodne badania archeologiczne, niestety nie zostały one podjęte.

Ze względu na bardzo czystą wodę jezioro Lubikowskie jest często odwiedzane przez płetwonurków i wodniaków z całej Polski.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. STAN ŚRODOWISKA W WOJEWÓDZTWIE LUBUSKIM W 2004 ROKU, www.zgora.pios.gov.pl [dostęp 2018-03-31].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • K. Kamińska (red.), Przyroda województwa gorzowskiego – życie jezior, (pr. zbior.), Klub Działalności Podwodnej "MARLIN" na zlecenie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Gorzów Wielkopolski 1996, ​ISBN 83-905760-1-5​.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]