Jezioro Wielkowiejskie (Pojezierze Poznańskie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jezioro Wielkowiejskie
Ilustracja
Szeroki pas szuwaru (Wielka Wieś)
Położenie
Państwo

 Polska

Miejscowości nadbrzeżne

Wielka Wieś

Region

Pojezierze Poznańskie

Wysokość lustra

69,9[1] m n.p.m.

Morfometria
Powierzchnia

13,3 ha

Głębokość
• średnia
• maksymalna


1,4 m
2,8 m

Objętość

182,6 tys. m³

Hydrologia
Rodzaj jeziora

polodowcowe

Położenie na mapie gminy Stęszew
Mapa konturowa gminy Stęszew, blisko centrum u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Wielkowiejskie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Wielkowiejskie”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Wielkowiejskie”
Położenie na mapie powiatu poznańskiego
Mapa konturowa powiatu poznańskiego, na dole po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Wielkowiejskie”
Ziemia52°17′49″N 16°39′45″E/52,296944 16,662500

Jezioro Wielkowiejskie – jezioro zlokalizowane w gminie Stęszew, na Pojezierzu Poznańskim, na terenie Wielkopolskiego Parku Narodowego. Powierzchnia jeziora wynosi 13,3 ha, a powierzchnia zlewni - 91 ha. Długość linii brzegowej to 2300 m.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Jest to najmniejsze i średnio najpłytsze jezioro rynny Witobelsko-Dymaczewskiej. W zlewni znajdują się przede wszystkim tereny leśne (59%). Brzeg południowo-zachodni podmokły. Unikatowe w skali parku narodowego jest to, że akwen ma dobrze wykształconą strefę fitolitoralu. Występują m.in. pasy łąk ramienicowych, rośnie pływacz zwyczajny, grążel żółty, grzybień biały. Pod względem roślinności wodnej należy do najciekawszych jezior WPN. Faunę reprezentują: czapla siwa, żuraw, bąk, perkoz dwuczuby, bóbr europejski i wydra.

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Od strony południowo-wschodniej przebiega droga wojewódzka nr 306 (przez Wielką Wieś, gdzie znajduje się stanica wędkarska HCP). Brzegiem wschodnim przechodzi Pierścień Rowerowy Dookoła Poznania. Przy brzegu północnym grodzisko.

Wędkarstwo[edytuj | edytuj kod]

Jezioro linowo-szczupakowe. Występuje tu 16 gatunków ryb, m.in.: węgorz, szczupak pospolity, płoć, wzdręga, amur biały, leszcz, lin, karp, karaś, okoń europejski i sandacz.

Widok od wschodu

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Paweł Anders, Krzysztof Kasprzak, Beata Raszka, Wielkopolski Park Narodowy (Wielkopolska Biblioteka Krajoznawcza), wyd. WBP, Poznań, 1999, s.31, ISBN 83-85811-71-0

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Jerzy Siepak, Lubomira Burchardt, Mariusz Pełechaty, Artur Osowski, Badania hydrochemiczne na terenie Wielkopolskiego Parku Narodowego, UAM, Poznań, 1999, ss.9,10,12, ISBN 83-908178-4-5
  • tablica informacyjna przy stanicy wędkarskiej
  • Powiat poznański - mapa turystyczna, Pietruska & Mierkiewicz, Poznań, 2010, ISBN 978-83-7445-029-4