Jim Clyburn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
James Enos Clyburn
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 21 lipca 1940
Sumter
Whip większości w Izbie Reprezentantów
Okres od 3 stycznia 2019
Przynależność polityczna Partia Demokratyczna
Poprzednik Steve Scalise
Whip większości w Izbie Reprezentantów
Okres od 4 stycznia 2007
do 3 stycznia 2011
Poprzednik Roy Blunt
Następca Kevin McCarthy
Kongresmen z 6. okręgu Karoliny Południowej
Okres od 5 stycznia 1992
Przynależność polityczna Partia Demokratyczna
Poprzednik Robin Tallon

Jim Clyburn, właśc. James Enos Clyburn (ur. 21 lipca 1940) – amerykański polityk, działacz Partii Demokratycznej ze stanu Karolina Południowa, której 6. okręg reprezentuje od 1993 roku w Izbie Reprezentantów (jedyny w tym stanie z przewagą ludności murzyńskiej).

Obecnie jest najwyżej postawionym afroamerykaninem w amerykańskim Kongresie, albowiem od stycznia 2007 pełni funkcję zastępcy lidera/rzecznika dyscyplinarnego (whipa) większości Izby Reprezentantów w 110. Kongresie, czyli jest trzecią (po spikerze i liderze większości) osobą w tym ciele. Jest drugim afroamerykaninem w historii zajmującym tę pozycję po Williamie H. Grayu z Pensylwanii, i pierwszym politykiem z Karoliny Południowej.

Wczesne lata i kariera[edytuj | edytuj kod]

Clyburn urodził się w Sumter w Karolinie Południowej. Jego rodzicami byli pastor (uchodzący za fundamentalistę Enos Lloyd Clyburn, oraz jego żona Almeta, kosmetyczka. Studiował na South Carolina State College (gdzie był członkiem bractwa Omega Psi Phi), zdobywając dyplom z zakresu historii. Następnie był nauczycielem w szkole średniej C.A. Brown High School w Charlestonie.

Po nieudanej próbie zdobycia miejsca w stanowej Izbie Reprezentantów (ang. South Carolina General Assembly), Clyburn przeniósł się do Columbii, gdzie został członkiem sztabu gubernatora Johna C. Westa w 1971 (był pierwszym afroamerykańskim doradcą gubernatora Karoliny Południowej). West mianował go w 1974 stanowym komisarzem ds. obywatelskich. Zajmował to stanowisko do 1992, kiedy kandydował po raz pierwszy do Kongresu.

Wybór do Kongresu[edytuj | edytuj kod]

W wyniku decyzji Sądu Najwyższego 6. okręg wyborczy, obejmujący całą Florence oraz sporą część Charlestonu i Columbii, stał się pierwszym w stanie okręgiem z przewagą ludności kolorowej.

Pięciokrotny kongresmen, także demokrata Robin Tallon, postanowił nie kandydować ponownie. Clyburn zmierzył się w prawyborach z pięcioma innymi czarnymi politykami. Zdobył 55% głosów, co było wielkim zaskoczeniem, bowiem spodziewano się, iż żaden nie uzyska wymaganej większości i będzie konieczne przeprowadzenie drugiej tury.

Zdecydowana większość afroamerykanów popiera Partią Demokratyczną, a prawie wszyscy czarni kongresmeni są demokratami. Clyburn, sam będąc afroamerykaninem i startując w zdominowanym przez nich okręgu jako demokrata, łatwo zwyciężył w wyborach i był wybierany ponownie siedem razy: w 1994, 1996, 1998, 2000, 2002, 2004, 2006 oraz 2008; zawsze poważną większością.

Kariera w Kongresie[edytuj | edytuj kod]

Uchodzący za jednego z najważniejszych czarnych polityków w USA Clyburn w czasie prawyborów prezydenckich w 2004 popierał początkowo kongresmena i byłego lidera większości Dicka Gephardta, a po jego wycofaniu się senatora Johna Kerry’ego.

W 2003 został wybrany wiceprzewodniczącym klubu demokratów w Izbie, a w 2006, po mianowaniu przewodniczącego, Boba Menendeza z New Jersey do Senatu, został przewodniczącym, czyli trzecią, po lider Nancy Pelosi i whipie Stenym Hoyerze, osobą w kierownictwie mniejszości.

Po zdobyciu kontroli nad Izbą przez demokratów w wyniku wyborów w 2006 Clyburn zachował trzecie miejsce w hierarchii, awansując jednocześnie na whipa większości (Pelosi została spikerem, a Hoyer liderem).

Clyburn, aczkolwiek pochodzi z konserwatywnego, południowego stanu, zajmuje pozycje raczej liberalne (jak większość polityków afroamerykańskich); sprzeciwia się m.in. stosowaniu kary śmierci, od początku nie popierał wojny w Iraku, popiera prawo do przerywania ciąży oraz prawa mniejszości seksualnych.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]


Poprzednik
Robin Tallon
Kongresmen z 6. okręgu Karoliny Południowej
od 1993
Następca
Obecnie
Poprzednik
Bob Menendez
Przewodniczący Klubu Demokratów w Izbie
2006-2007
Następca
Rahm Emanuel
Poprzednik
Steny Hoyer
Whip demokratów
od 2007
Następca
Obecnie
Poprzednik
Roy Blunt
Whip większości
od 2007
Następca
Obecnie