Nancy Pelosi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nancy Pelosi
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 26 marca 1940
Baltimore
Spiker Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych
Okres od 3 stycznia 2019
Przynależność polityczna Partia Demokratyczna
Poprzednik Paul Ryan (R)
Spiker Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych
Okres od 4 stycznia 2007
do 3 stycznia 2011
Przynależność polityczna Partia Demokratyczna
Poprzednik Dennis Hastert
Następca John Boehner
Członkini Izby Reprezentantów z 12. okręgu stanu Kalifornia
Okres od 3 stycznia 2013
Poprzednik Jackie Speier
Członkini Izby Reprezentantów z 8. okręgu stanu Kalifornia
Okres od 3 stycznia 1993
do 3 stycznia 2013
Poprzednik Ron Dellums
Następca Paul Cook
Członkini Izby Reprezentantów z 5. okręgu stanu Kalifornia
Okres od 2 czerwca 1987
do 3 stycznia 1993
Poprzednik Sala Burton
Następca Bob Matsui
podpis

Nancy Patricia D’Alesandro Pelosi (ur. 26 marca 1940) – amerykańska polityk pochodzenia włoskiego, spiker Izby Reprezentantów USA w latach 2007–2011 i od 2019. Pierwsza kobieta, która została przywódcą frakcji parlamentarnej jednej z dwóch głównych partii i pierwszą kobietą, która objęła funkcję spikera Izby Reprezentantów.

Kariera polityczna[edytuj | edytuj kod]

Po śmierci Phillipa Burtona, kongresmena z ramienia Partii Demokratycznej jego miejsce zajęła po przedterminowych wyborach żona – Sala Burton. Zmarła jednak podczas sprawowania mandatu na raka w 1987 roku. Jej następczynią została Nancy Pelosi, która reprezentowała okręg 5. w latach 1987–1993, a następnie okręg 8. od roku 1993.

W roku 2001 została zastępczynią przywódcy mniejszości demokratycznej w Izbie, zaś w roku 2003, po ustąpieniu dotychczasowego lidera Dicka Gephardta, przywódczynią mniejszości. Po zwycięstwie i uzyskaniu przewagi w Izbie przez Demokratów podczas wyborów w 2006 roku Pelosi została 4 stycznia 2007 roku pierwszą kobietą-Spikerem Izby Reprezentantów w amerykańskiej historii i pierwszym członkiem Partii Demokratycznej na tym stanowisku od 1995 roku.

W wyniku przegranych dla demokratów wyborów, nowym Spikerem Izby został John Boehner z Partii Republikańskiej. 3 stycznia 2019 ponownie została wybrana na Spikera Izby[1][2].

Poglądy[edytuj | edytuj kod]

Pelosi generalnie uważana jest za członkinię lewego (czyli, według terminologii amerykańskiej, „liberalnego”) skrzydła swej partii. Sprzeciwia się m.in. karze śmierci. Polityk popiera ochronę mniejszości seksualnych i prawo do aborcji, wyznając przy tym, iż jest praktykującą katoliczką, prowokując w ten sposób ostre reakcje ze strony przedstawicieli amerykańskiego episkopatu[3]. Głosowała też przeciwko wydaniu zgody na interwencję militarną w Iraku. Przez stronę www.issues2000.org została określona jako hard-core liberal. Przed objęciem przywództwa frakcji była członkiem Congressional Progressive Caucus. Jako spiker Izby Reprezentantów jest drugą w kolejności sukcesji prezydenckiej w USA.

Po wydarzeniach na placu Tian’anmen w roku 1989 kongresmen Pelosi zaczęła aktywnie wspierać chiński ruch demokratyczny.

Pod koniec marca 2008 roku złożyła wizytę w Indiach, gdzie spotkała się z przebywającym na wygnaniu Dalajlamą i potępiła władze Chin za brutalne stłumienie protestów Tybetańczyków.

Nancy Pelosi podczas rozmowy z byłym wiceprezydentem USA Alem Gore’em

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Urodziła się jako Nancy D’Alesandro w Baltimore w stanie Maryland. Jej ojciec, Thomas D’Alesandro Jr. był kongresmenem i burmistrzem Baltimore.

Pelosi ukończyła studia w Waszyngtonie, gdzie poznała swego przyszłego męża, Paula Pelosiego. Po zawarciu związku małżeńskiego w 1963 roku przeprowadzili się do jego domu w San Francisco w Kalifornii. Państwo Pelosi mają piątkę dzieci, córki: Nancy Corinne, Christine, Jacqueline Kenneally i Alexandrę oraz syna Paula. Mają też pięcioro wnucząt.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]