Joanna la Beltraneja

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Joanna la Beltraneja
księżna Asturii, królowa Portugalii
Joana, a Excelente Senhora - The Portuguese Genealogy (Genealogia dos Reis de Portugal).png
Księżna Asturii
Okres panowania od 1462
do 1464
Poprzednik Henryk Bezsilny
Następca Alfons de Trastamare
Królowa Portugalii
Okres panowania od 1475
do 1481
Jako żona Alfonsa V
Poprzedniczka Izabela de Coimbra
Następczyni Eleonora de Viseu
Dane biograficzne
Urodzona 1462
Madryt
Zmarła 1530
Lizbona
Ojciec Henryk Bezsilny
Matka Joanna
Mąż Alfons V Afrykańczyk

Joanna la Beltraneja, księżniczka Joanna Kastylijska, hiszp. Juana de Castilla, port. Joana de Trastâmara (ur. 28 lutego 1462, w Madrycie - zm. 12 kwietnia 1530, w Lizbonie). Księżna Asturii, później królowa Portugalii.

Jej narodzenie spowodowało skandal na dworze kastylijskim. Jej matką była Joanna, księżniczka portugalska i królowa Kastylii jako żona króla Henryka IV Bezsilnego. Król był już raz żonaty i nie miał żadnych dzieci - plotki mówiły, że jest impotentem. Z tego powodu królowa Joanna miała jakoby długotrwały romans z Beltranem de la Cueva, kastylijskim szlachcicem. Mała Joanna zyskała swój przydomek la Beltraneja, ponieważ podejrzewano, że jest nieślubną córką Beltrana i Joanny Portugalskiej.

Matka Joanny została wygnana[potrzebne źródło] do zamku biskupa Fonseca, w którym zakochała się w siostrzeńcu biskupa i zaszła ponownie w ciążę. Wtedy Henryk IV rozwiódł się z nią.[potrzebne źródło]

Ślubna czy nieślubna, Joanna pozostała jedynym dzieckiem Henryka IV Kastylijskiego. Król nawet przyrzekł szlachcie kastylijskiej przywileje w zamian za ich obietnicę, że wspomogą Joannę la Beltraneja jako królową Kastylii. Po kilku nieudanych zaręczynach z francuskimi i burgundzkimi książętami, Joanna została zaręczona ze swoim wujem - królem Portugalii, Alfonsem V Afrykańczykiem, który obiecał uroczyście bronić jej (i swoich) praw do korony Kastylii.

Henryk IV zmarł w 1474, a wtedy nikt jednak nie stanął po stronie Joanny i korona powędrowała do Izabeli I Kastylijskiej, jej ciotki. W tym samym roku, 30 maja, Alfons V poślubił Joannę w Plasencji i rozpoczął przygotowania do walki. W 1476 najechał on Kastylię, ale poniósł klęskę w bitwie pod Toro, z ręki Ferdynanda II Aragońskiego - męża Izabeli. Alfons zawarł przymierze z królem Francji, ale wszystko bezskutecznie. Wreszcie w 1479 dał sobie spokój i zawarł pokój z katolickimi królami.

Małżeństwo Joanny i Alfonsa zostało anulowane przez papieża, z powodu zbyt bliskich relacji rodzinnych. Joanna do dnia śmierci podpisywała swoje listy "Królowa" (La Reina) i uważała, że została oszukana. Jej ciotka ostatecznie wysłała ją do klasztoru Świętej Klary, w Coimbrze.

Źródła[edytuj | edytuj kod]