Michał da Paz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Michał da Paz
ilustracja
ilustracja herbu
infant, książę Portugalii, książę Asturii
Dane biograficzne
Data urodzenia 24 sierpnia 1498
Data śmierci 19 lipca 1500
Ojciec Manuel I Szczęśliwy
Matka Izabela z Asturii

Michał da Paz, port. Miguel da Paz de Trastámara e Avis, hiszp. Miguel de Paz de Trastámara y Aviz (ur. 1498, zm. 1500) – książę – infant Portugalii i Asturii.

Był jedynym synem Manuela I Szczęśliwego z dynastii Aviz, i jego pierwszej żony – Izabeli z Asturii (1470-1498). Urodził się w Saragossie, w Hiszpanii – dnia 24 sierpnia 1498. Jego matka zmarła w połogu. Michał został następcą tronu Portugalii (swojego ojca), jak i tronów Kastylii i Leónu. Jako następca dwóch różnych królestw nazywany był jednocześnie księciem Portugalii i księciem Asturii. Tytuły te nosił przez całe dwa lata swojego życia. Ojciec pozostawił go w Hiszpanii pod opieką babki, królowej Izabeli, która osobiście opiekowała się chorowitym od urodzenia wnukiem[potrzebny przypis].

Michał zmarł 19 lipca 1500, w Grenadzie. Został pochowany w klasztorze Świętej Izabeli w Toledo. Po jego śmierci jego ojciec ożenił się z młodszą siostrą Izabeli z Asturii – Marią Aragońską. Druga żona dała Manuelowi I ośmioro dzieci, w tym późniejszego króla Portugalii – Jana III Pobożnego[potrzebny przypis].

Ojciec Michała żenił się z hiszpańskimi księżniczkami, bo marzył o zjednoczeniu dwóch królestw iberyjskich pod jednym berłem. Marzenia te rozwiały się po śmierci Michała. Kiedy Michał zmarł, nową księżną Asturii i tym samym następczynią tronu Hiszpanii została jego ciotka, młodsza siostra jego matki - Joanna Szalona (Juana la loca). Joanna od 20 października 1496 r. była żoną Filipa I Pięknego z rodu Habsburgów, dzięki temu małżeństwu Habsburgowie uzyskali dziedziczne prawa do korony Hiszpanii. Unia dwóch królestw iberyjskich powstała jednak w 1580 i potrwała krótko do 1640 - wtedy król Filip II Habsburg, syn przyrodniej siostry Michała, wnuk Joanny Szalonej i Manuela I, podporządkował Hiszpanii Portugalię (patrz: Dynastia Filipina)[potrzebny przypis].