Jan z Asturii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jan z Asturii
Juan of Spain1.jpeg
Jan jako dziecko
Coat of Arms of John of Aragon and Castile, Prince of Asturias and Girona (with crest).svg
książę Asturii
Okres panowania od 1480
do 1497
Dane biograficzne
Dynastia Trastamara
Urodziny 28 czerwca 1478
Sewilla
Śmierć 4 października 1497
Salamanka
Ojciec Ferdynand II Katolicki
Matka Izabela I Katolicka
Żona Małgorzata Austriaczka
Galeria w Wikimedia Commons Galeria w Wikimedia Commons

Jan z Asturii, właściwie: Don Juan de Trastamare de Aragon y de Trastamare de Castilla (ur. 28 czerwca 1478 w Sewilli, zm. 4 października 1497 w Salamance) - książę Asturii i następca tronu Kastylii i Leónu.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Był jedynym synem Katolickich królów: Izabeli I Kastylijskiej i Ferdynanda II Aragońskiego, który przeżył dzieciństwo. Oprócz niego jego rodzice doczekali się jeszcze czterech córek; Izabeli - księżnej Asturii i królowej Portugalii, Joanny zwanej Szaloną - królowej Hiszpanii, Marii - królowej Portugalii, i Katarzyny - królowej Anglii.

W wieku 18 lat, w kwietniu 1497 w katedrze w Burgos Jan poślubił Małgorzatę Austriaczkę (1480-1530), córkę cesarza Maksymiliana I Habsburga i Marii, księżnej Burgundii. Sześć miesięcy później zmarł w Salamance, prawdopodobnie na gruźlicę. Zmarł w czasie podróży do Portugalii, na ślub swojej starszej siostry Izabeli. Jego żona była wtedy w ciąży, ale urodziła martwego syna. Po bezdzietnej śmierci Jana, tron Hiszpanii przypadł Habsburgom po tym jak jego młodsza siostra Joanna poślubiła Filipa Pięknego (starszego brata Małgorzaty Austriaczki).

W 1492 Krzysztof Kolumb nazwał odkrytą przez siebie wyspę Kubę - Isla Juana na cześć Jana, który wtedy jeszcze żył i był następcą tronu.