Jan z Asturii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jan z Asturii
Ilustracja
Jan jako dziecko
Wizerunek herbu
książę Asturii
Okres od 1480
do 1497
Dane biograficzne
Dynastia Trastámara
Data i miejsce urodzenia 28 czerwca 1478
Sewilla
Data i miejsce śmierci 4 października 1497
Salamanka
Ojciec Ferdynand Aragoński
Matka Izabela I Katolicka
Żona Małgorzata Austriaczka

Jan z Asturii, właściwie: Don Juan de Trastamare de Aragon y de Trastamare de Castilla (ur. 28 czerwca 1478 w Sewilli, zm. 4 października 1497 w Salamance) − książę Asturii i następca tronu Kastylii i Leónu.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Był jedynym synem Katolickich królów: Izabeli I Kastylijskiej i Ferdynanda II Aragońskiego, który przeżył dzieciństwo. Oprócz niego jego rodzice doczekali się jeszcze czterech córek; Izabeli – księżnej Asturii i królowej Portugalii, Joanny zwanej Szaloną – królowej Hiszpanii, Marii – królowej Portugalii, i Katarzyny – królowej Anglii.

W wieku 18 lat, w kwietniu 1497 w katedrze w Burgos Jan poślubił Małgorzatę Austriaczkę (1480–1530), córkę cesarza Maksymiliana I Habsburga i Marii, księżnej Burgundii. Zmarł sześć miesięcy później w Salamance, w czasie podróży do Portugalii na ślub swojej starszej siostry Izabeli. Przyczyną śmierci była prawdopodobnie gruźlica. Jego żona była wtedy w ciąży, ale urodziła martwą córkę. Po bezdzietnej śmierci Jana tron Hiszpanii przypadł Habsburgom po tym jak jego młodsza siostra Joanna poślubiła Filipa Pięknego (starszego brata Małgorzaty Austriaczki).

W 1492 Krzysztof Kolumb nazwał odkrytą przez siebie wyspę KubęIsla Juana na cześć Jana, który wtedy jeszcze żył i był następcą tronu.