Przejdź do zawartości

Joel Barlow

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Joel Barlow
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

24 marca 1754
Redding (Connecticut)

Data i miejsce śmierci

26 grudnia 1812
Żarnowiec (Cesarstwo Austriackie)

Przyczyna śmierci

zapalenie płuc

Miejsce spoczynku

Żarnowiec

Zawód, zajęcie

dyplomata
poeta

Alma Mater

Uniwersytet Yale

Rodzice

Samuel i Esther z d. Hull

Małżeństwo

1781

Partnerka

Ruth Baldwin

Faksymile

Joel Barlow (ur. 24 marca 1754 w Redding, zm. 26 grudnia 1812 w Żarnowcu) – amerykański dyplomata, poeta i filozof.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Był jednym z dziewięciorga dzieci bogatego farmera Samuela Barlowa i jego żony Esther. Uczył się w Dartmouth College, a w 1778 ukończył studia na Uniwersytecie Yale. W 1778 opublikował swój pierwszy utwór - poemat The Prospect of Peace, w którym przeciwstawiał się niewolnictwu. Wziął udział w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Przez trzy lata był kapelanem 3 brygady z Massachusetts, choć nie zaliczał się do osób głęboko religijnych[1]. W 1783 przeniósł się do Hartford (stan Connecticut), gdzie założył tygodnik American Mercury. W Hartford działał w środowisku literackim znanym jako Hartford Wits (Kpiarze z Hartford). W 1787 opublikował najbardziej znane ze swoich dzieł - poemat alegoryczny w dziewięciu tomach The Vision of Columbus. Po dwudziestu latach opublikował jego poszerzoną wersję pod tytułem The Columbiad. Sam autor określił dzieło jako poemat filozoficzny. Nakreślił w nim wizję przyszłej wielkiej Ameryki i braterstwa ludów.

W 1788 Barlow wyjechał po raz pierwszy do Francji, gdzie działał w imieniu Scioto Land Company, z zamiarem sprzedaży ziemi i pozyskiwania imigrantów. Jego misja zakończyła się niepowodzeniem w 1790, ale dzięki niej był świadkiem wydarzeń rewolucyjnych w stolicy Francji. W 1791, za pośrednictwem Louisa Littlepage'a, skierował list do Stanisława Augusta Poniatowskiego. W korespondencji tej chwalił dzieło Konstytucji 3 maja i wspominał udział Tadeusza Kościuszki w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Król otrzymał także egzemplarz dzieła The Vision of Columbus[2].

Barlow współpracował z Thomasem Paine przy publikacji pierwszej części pamfletu The Age of Reason. W 1792 uzyskał obywatelstwo francuskie. Z Paryża przeniósł się do Londynu, gdzie został członkiem London Society for Constitutional Information. Wydawał wtedy eseje polityczne. Jeden z nich Advice to the Privileged Orders in the Several States of Europe Resulting from the Necessity and Propriety of a General Revolution in the Principle of Government został uznany przez rząd brytyjski za dzieło wywrotowe i objęto go zakazem publikacji. W 1793 ukazał się w New York Magazine utwór The Hasty-Pudding. A poem in three cantos, do dzisiaj jeden z najbardziej znanych utworów wczesnej poezji amerykańskiej.

Kariera dyplomatyczna[edytuj | edytuj kod]

W latach 1795–1797 był amerykańskim konsulem w Algierze, gdzie zajmował się kwestią uwolnienia obywateli amerykańskich, którzy trafili do niewoli, a także brał udział w negocjowaniu traktatu z Tripolitanią (1796). W 1805 powrócił do USA i zamieszkał w Waszyngtonie. W 1811 został mianowany przez prezydenta Jamesa Madisona Ministrem Pełnomocnym Stanów Zjednoczonych Ameryki przy Cesarzu Francuzów i Królu Włoskim. Brał udział w negocjacjach traktatu handlowego z Francją, a także zajmował się zabezpieczeniem mienia amerykańskiego we Francji[3]. 11 października 1812 minister spraw zagranicznych Duc de Bassano poinformował Barlowa, że cesarz pragnie się z nim spotkać w Wilnie, aby przedyskutować szczegóły traktatu. W tym czasie trwała wojna francusko-rosyjska, ale Barlow zdecydował się na długą podróż wraz ze swoim bratankiem Tomem. Barlow dotarł do Wilna 18 listopada, gdzie czekał na cesarza do 5 grudnia, ale wobec niekorzystnej sytuacji na froncie do spotkania nie doszło[4]. W Wilnie Barlow spotkał francuskiego dyplomatę Jeana Baptistę Petry, z którym razem udał się w stronę Warszawy, obserwując odwrót Wielkiej Armii z Rosji.

Nagrobek Joela Barlowa

Choroba i śmierć[edytuj | edytuj kod]

17 grudnia 1812 Barlow znalazł się w Warszawie, gdzie napisał ostatni list do żony. Informował w nim, że zamierza jak najszybciej dotrzeć do Francji przez Wiedeń. Z Warszawy Barlow wraz z bratankiem i Petrym udali się w kierunku Krakowa. 19 grudnia 1812 mimo przenikliwego zimnego wiatru Barlow przez cały dzień jechał lekkim powozem, co doprowadziło do ciężkiego przeziębienia i zapalenia płuc[5]. Rankiem 21 grudnia w ciężkim stanie dotarł do miasta Żarnowiec. Wobec niemożności kontynuowania podróży zatrzymał się w domu burmistrza Jana Blaskiego. Mimo udzielenia mu pomocy lekarskiej zmarł pięć dni później. Tom Barlow chciał zabrać zwłoki swego wuja do ojczyzny, ale wobec zagrożenia ze strony oddziałów kozackich, operujących w pobliżu Żarnowca zaniechano realizacji tego pomysłu. 28 grudnia 1812 zwłoki amerykańskiego dyplomaty spoczęły na cmentarzu przykościelnym.

Upamiętnienie[edytuj | edytuj kod]

W latach 20. XIX wieku na cmentarzu przykościelnym w Żarnowcu stanął kamienny nagrobek Barlowa, ufundowany przez jego żonę, który przetrwał kilkadziesiąt lat. Na prośbę Mieczysława Haimana z Chicago oddział we Lwowie Polskiego Towarzystwa Opieki nad Grobami Bohaterów w 1929 ustalił lokalizację grobu Joela Barlowa w Żarnowcu[6].

W kruchcie kościoła Adam Jakub Piwowarski ufundował tablicę poświęconą amerykańskiemu dyplomacie[7]. Tablicę odnowił amerykański dyplomata William Sommers i w maju 1996 odsłonięto ją ponownie. 28 czerwca 1998 w Żarnowcu odsłonięto obelisk poświęcony pamięci Barlowa, ufundowany przez amerykańską fundację jego imienia (dłuta Stefana Dousy). Imieniem Barlowa nazwano jeden z obszarów niemunicypalnych w stanie Ohio, a także Joel Barlow High School w Redding. Zachowały się dwa portrety Barlowa - dzieła Roberta Fultona i Johna Vanderlyna, a także popiersie autorstwa Jean-Antoine'a Houdona.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Steven Blakemore, Joel Barlow's Columbiad: A Bicentennial Reading, University of Tennessee Press 2007, s.6
 2. Korespondencja Barlowa z królem znajduje się w zbiorach Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie, Zbiór Popielów, dok. 186
 3. Bradford Perkins, Prologue to War, University of California Press 1968, s. 368 i 369.
 4. Eugene M. Wait, America and the War of 1812, Nova Publishers 1999, s.76
 5. Ira Daye, The Fatal Cruise of the Argus: Two Captains in the War of 1812, Naval Institute Press 1994, s.127
 6. J.G.. Grób Joela Barlowa. „Kurier Warszawski”. Nr 291, s. 5, 23 października 1929. 
 7. Stanisław Piwowarski, Amerykański dyplomata Joel Barlow uratował ciągłość miechowskiej rodziny Piwowarskich. miechow.info. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-01-21)].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

 • Richard Buel, Joel Barlow: American Citizen in a Revolutionary World, JHU Press 2011.
 • Peter P. Hill, Joel Barlow: American Diplomat and Nation Builder, Potomac Books 2012.
 • Zofia Libiszowska, Joel Barlow wobec rewolucji francuskiej i polskiej reformy, Wiek Oświecenia 1993/9, s.151-162.
 • James Leslie Woodress, A Yankee's odyssey: the life of Joel Barlow, Greenwood Press 1968.
 • Spuścizna Joela Barlowa. oasis.lib.harvard.edu. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-11-01)].