Przejdź do zawartości

Johann Friedrich von Brandt

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Johann Friedrich von Brandt
W taxonomii: BRANDT[1].
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

25 maja 1802
Jüterbog, Niemcy

Data i miejsce śmierci

15 lipca 1879
Merreküll, Estonia.

Zawód, zajęcie

przyrodnik, zoolog, lekarz

Johann Friedrich von Brandt (ur. 25 maja 1802 w Jüterbog, zm. 15 lipca 1879 w Merreküll) – niemiecki przyrodnik, zoolog i lekarz.

Brandt studiował medycynę i botanikę[2] na Uniwersytecie Humboldta w Berlinie. W 1828 uzyskał stopień doktora habilitowanego. Jego zainteresowania rozwijały się bardzo szeroko na polu botaniki, zoologii i medycyny, co miało też wyraz w kierunku jego wykładów i artykułów. Pisał o leczniczych i trujących właściwościach roślin, pisał także monografie ssaków. W dziedzinie entomologii Brandt skupiał się na badaniu chrząszczy i należących do wijów dwuparców.

W 1831 pod wpływem Alexandra von Humboldt'a został mianowany szefem wydziału zoologii Cesarskiej Akademii Nauk w Petersburgu. Brandt naciskał na tworzenie kolekcji zwierząt rodzimych, bowiem wiele gatunków nie było ujętych w zbiorach. Okazy z ekspedycji przywozili między innymi: Nikołaj Przewalski, Alexander von Middendorff, czy Leopold von Schrenck. Brandt opisał szereg gatunków ptaków przywiezionych z ekspedycji na zachodnim wybrzeżu Ameryki Północnej. Do opisanych przez niego gatunków należą: Kormoran modrogardły[3], edredon okularowy, czy należący do jeżowatych Paraechinus hypomelas. Brandt opisał także podrząd z rzędu gryzoni - jeżozwierzowce (Hystricomorpha). Nazwisko Brandta zostało upamiętnione w nazwie gatunku nietoperza - nocek Brandta (Myotis brandtii). Był autorem 318 prac naukowych.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]