Johannes Joachim Degenhardt

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Johannes Joachim Degenhardt
Kardynał prezbiter
Johannes Joachim Degenhardt
Herb Johannes Joachim Degenhardt Surrexit Dominus vere
Zmartwychwstał Pan prawdziwie
Kraj działania Niemcy
Data i miejsce urodzenia 31 stycznia 1926
Schwelm
Data i miejsce śmierci 25 lipca 2002
Paderborn
Arcybiskup Paderborn
Okres sprawowania 1974-2002
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Prezbiterat 6 sierpnia 1952
Nominacja biskupia 12 marca 1968
Sakra biskupia 1 maja 1968
Kreacja kardynalska 21 lutego 2001
Jan Paweł II
Kościół tytularny S. Liborio
Odznaczenia
Wielki Krzyż Zasługi z Gwiazdą Orderu Zasługi RFN Heski Order Zasługi Kawaler Krzyża Wielkiego Orderu Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie
Sukcesja apostolska
Data konsekracji 1 maja 1968
Konsekrator Lorenz Jäger
Współkonsekratorzy Franz Hengsbach
Paul Heinrich Nordhues

Johannes Joachim Degenhardt (ur. 31 stycznia 1926 w Schwelm, zm. 25 lipca 2002 w Paderborn) – niemiecki duchowny katolicki, arcybiskup Paderborn, kardynał.

Zarys biografii[edytuj | edytuj kod]

Studiował filozofię i teologię w seminariach w Paderborn i Monachium, przyjął święcenia kapłańskie 6 sierpnia 1952 w Paderborn z rąk Lorenza Jaegera, arcybiskupa Paderborn i późniejszego kardynała. Uzupełniał studia w seminarium w Würzburgu, gdzie obronił doktorat z teologii. Pełnił funkcję prefekta Seminarium Teologicznego w Paderborn, prowadził pracę duszpasterską wśród studentów, od 1966 kierował dekanatem Hochstift.

12 marca 1968 został mianowany biskupem pomocniczym Paderborn; otrzymał stolicę tytularną Vico di Pacato, sakry udzielił mu 1 maja 1968 kardynał Jaeger. W lipcu 1973 po przejściu Jaegera w stan spoczynku Degenhardt został powołany na wikariusza kapitulnego Paderborn, a 4 kwietnia 1974 papież Paweł VI mianował go kolejnym arcybiskupem. W ciągu ponad 25-letniej pracy na arcybiskupstwie Degenhardt brał udział w watykańskich sesjach Światowego Synodu Biskupów, a także uczestniczył aktywnie w pracach Episkopatu Niemiec (kierował m.in. komisją ds. ekumenizmu).

W lutym 2001 Jan Paweł II wyniósł go do godności kardynalskiej, nadając tytuł prezbitera S. Liborio. Kardynał Degenhardt zmarł półtora roku później na zawał serca i został pochowany w krypcie katedry metropolitalnej w Paderborn. Jego następcą na stolicy arcybiskupiej został po rocznym wakacie dotychczasowy biskup pomocniczy, Hans-Josef Becker (któremu Degenhardt udzielił w 1977 święceń kapłańskich).

Kuzynem kardynała był Franz Josef Degenhardt, niemiecki poeta, piosenkarz, działacz praw człowieka.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]