John Hunter (gubernator)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
John Hunter
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

29 sierpnia 1737
Leith

Data i miejsce śmierci

13 marca 1821
Londyn

Gubernator Nowej Południowej Walii
Okres

od 11 września 1795
do 28 września 1800

Poprzednik

Arthur Phillip

Następca

Philip Gidley King

John Hunter (ur. 29 sierpnia 1737 w Leith, zm. 13 marca 1821 w Londynie) – brytyjski wojskowy i administrator kolonialny, drugi gubernator Nowej Południowej Walii.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jego ojciec był kapitanem we flocie handlowej. John podjął studia na Uniwersytecie Edynburskim, ale szybko porzucił je, aby wstąpić do Royal Navy. Brał udział m.in. w wojnie o niepodległość USA. W 1780 uzyskał szlify oficerskie. W 1787 został zastępcą Arthura Phillipa jako dowódcy ekspedycji mającej założyć kolonię karną w Nowej Południowej Walii i tym samym zapoczątkować europejskie osadnictwo na kontynencie australijskim. Przebywał na Antypodach do 1792, po czym powrócił do Anglii.

Po rezygnacji Phillipa, w styczniu 1794 został mianowany nowym gubernatorem kolonii, jednak faktycznie rozpoczął urzędowanie dopiero we wrześniu następnego roku. Jego kadencja upłynęła pod znakiem niezwykle utrudniających rządzenie sporów między dwoma bardzo wpływowymi oficerami: zastępcą gubernatora Fracisem Grosem oraz Johnem Macarthurem. Jako część walki o władzę w kolonii, do Londynu słano anonimy opisujące rzekome nadużycia Huntera. W listopadzie 1799 zapadła decyzja o jego dymisji – z powodu opóźnień w komunikacji dowiedział się o niej w kwietniu 1800 roku. Po powrocie do kraju starał się oczyścić swe dobre imię, co do pewnego stopnia mu się udało – w 1807 został awansowany na kontradmirała, a w 1810 na wiceadmirała. Ostatnie lata życia spędził w Londynie, gdzie również zmarł. Na jego cześć nazwane zostały w Nowej Południowej Walii rzeka oraz dolina.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]