David Martin (gubernator)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy australijskiego oficera. Zobacz też: inne osoby o tym nazwisku.
David Martin
Ilustracja
Zdjęcie z 1986 roku
Data i miejsce urodzenia 15 kwietnia 1933
Sydney
Data i miejsce śmierci 10 sierpnia 1990
Sydney
Gubernator Nowej Południowej Walii
Okres od 20 stycznia 1989
do 7 sierpnia 1990
Poprzednik James Rowland
Następca Peter Sinclair
Odznaczenia
Krzyż Komandorski Orderu Św. Michała i Św. Jerzego (Wielka Brytania) Order Australii Order Świętego Jana Jerozolimskiego (Wielka Brytania) Korea Medal BAR.svg link = Medal Koreański Narodów Zjednoczonych DFSM with Fed Star.png National Medal with Rosette.png

David Martin (ur. 15 kwietnia 1933 w Sydney, zm. 10 sierpnia 1990 w Sydney) – australijski oficer, kontradmirał Royal Australian Navy (RAN), w latach 1989-1990 gubernator Nowej Południowej Walii.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Kariera wojskowa[edytuj | edytuj kod]

Pochodził z rodziny o ogromnych tradycjach wojskowych. Jego daleki przodek Robert Johnston był w 1805 roku pierwszą osobą urodzoną w Australii, która wstąpiła do Royal Navy. Ojciec Martina był zastępcą dowódcy krążownika HMAS Perth i zginął na nim w 1942, gdy okręt został zatopiony przez siły japońskie. W 1947 David Martin wstąpił jako kadet do Royal Australian Naval College w Terytorium Jervis Bay. Później studiował na Royal Naval College w Londynie. Brał udział w wojnie koreańskiej, podczas której należał do załogi HMAS „Sydney”, pierwszego australijskiego lotniskowca. Brał także udział w akcjach związanych z wydarzeniami na Cyprze i jednym z konfliktów znanych jako wojny dorszowe. W 1974 został dowódcą Trzeciego Australijskiego Szwadronu Niszczycieli. Później został przeniesiony do służby sztabowej i zajmował m.in. stanowiska Szefa Personelu Marynarki Wojennej oraz Dowódcy Zaopatrzenia. W 1988 osiągnąwszy wiek 55 lat, przeszedł na wojskową emeryturę.

Gubernator[edytuj | edytuj kod]

20 stycznia 1989 roku objął stanowisko gubernatora Nowej Południowej Walii. W trakcie pełnienia tego urzędu została u niego zdiagnozowana rzadka odmiana raka płuca, spowodowana wieloletnim wdychaniem oparów azbestu, którego bardzo dużo było wówczas na australijskich okrętach. Mimo choroby i powodowanych przez nią coraz poważniejszych kłopotów z oddychaniem[1], sprawował urząd gubernatora niemal aż do końca życia, formalnie rezygnując z niego na zaledwie trzy dni przed śmiercią. Zmarł 10 sierpnia 1990, w wieku 57 lat.

Odznaczenia i upamiętnienie[edytuj | edytuj kod]

Był kawalerem Orderu Australii[2] oraz Orderu św. Michała i św. Jerzego klasy Rycerz Komandor[3], co dało mu prawo do dopisywania przez nazwiskiem tytułu Sir. Został także uhonorowany licznymi odznaczeniami wojskowymi. Jeszcze przed śmiercią wyraził życzenie, aby została ustanowiona fundacja jego imienia, pomagająca biednym, zwłaszcza bezdomnym, młodym Australijczykom. Organizacja działa do dzisiaj pod nazwą Sir David Martin Foundation, zaś jej główną żyjącą patronką jest wdowa po gubernatorze, Suzanne (Lady) Martin.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Lives in the dust (ang.). smh.com.au, 2004-09-25. [dostęp 2011-11-30].
  2. MARTIN, David James. itsanhonour.gov.au. [dostęp 2011-11-30].
  3. MARTIN, David (ang.). itsanhonour.gov.au. [dostęp 2011-11-30].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]