Peter Sinclair

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy australijskiego oficera i działacza społecznego. Zobacz też: Peter Sinclair – irlandzki lekkoatleta.
Peter Sinclair
Data i miejsce urodzenia 16 listopada 1934
Sydney
Gubernator Nowej Południowej Walii
Okres od 8 sierpnia 1990
do 1 marca 1996
Poprzednik David Martin
Następca Gordon Samuels
Odznaczenia
OrderAustraliaRibbon.png Order of Australia (Military) ribbon.png Order Świętego Jana Jerozolimskiego (Wielka Brytania) United Nations Service Medal Korea ribbon.svg GSM 62.gif Vietnam Medal ribbon.png Centenary Medal (Australia) ribbon.png DFSM with Fed Star.png National Medal with Rosette.png Australian Defence Medal (Australia) ribbon.png

Peter Sinclair (ur. 16 listopada 1934 w Sydney) – australijski oficer i działacz społeczny. W latach 1948-1989 służył w Royal Australian Navy (RAN), gdzie doszedł do stopnia kontradmirała i stanowiska zastępcy szefa sztabu. W latach 1990-1996 był gubernatorem Nowej Południowej Walii.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Kariera wojskowa[edytuj | edytuj kod]

Z marynarką wojenną związał się już jako trzynastolatek, kiedy to został kadetem w Royal Australian Naval College w Terytorium Jervis Bay. Kontynuował naukę w Royal College of Defence Studies w Londynie. Po powrocie do Australii służył na kilkunastu okrętach, biorąc udział m.in. w wojnie koreańskiej i wojnie wietnamskiej. W 1970 po raz pierwszy został dowódcą okrętu, którym był niszczyciel HMAS Duchess. W 1972 został przeniesiony na HMAS „Hobart”. W 1977 został wycofany z czynnej służby na morzu i skierowany do pracy urzędniczo-sztabowej.

W latach 1978-79 był dowódcą bazy morskiej HMAS Penguin w Sydney, a następnie dyrektorem planowania morskiego RAN (1979-80). W 1980 trafił do Departamentu Obrony w Canberze, gdzie został dyrektorem generalnym personelu wojskowego w dziale strategiczno-międzynarodowym. Następnie zajmował stanowisko zastępcy dowódcy zaopatrzenia RAN (1983-84). W 1984 objął kierownictwo projektu utworzenia Australian Defence Force Academy, wspólnej akademii dla wszystkich rodzajów australijskich sił zbrojnych. W latach 1984-86 był pierwszy komendantem Akademii. W 1987 został dowódcą operacyjnym RAN. W 1989 zajmował krótko stanowisko zastępca szefa sztabu RAN, po czym w wieku 55 lat przeszedł na wojskową emeryturę.

Kariera cywilna[edytuj | edytuj kod]

Początkowo po odejściu z wojska planował osiąść na swojej farmie w okolicy miasteczka Tea Gardens i zająć się hodowlą bydła. W 1990 na prośbę władz Nowej Południowej Walii dowodził operacją ratowniczą w trakcie powodzi, jaka nawiedziła wówczas część stanu. W tym samym roku na raka płuca wywołanego przez służbę na pełnych azbestu okrętach zmarł jego kolega z RAN David Martin, który przez nieco ponad półtora roku pełnił urząd gubernatora Nowej Południowej Walii. Ówczesny premier stanu Nick Greiner uznał, że wypada, aby w tej sytuacji następcą Martina został inny oficer i zaproponował na to stanowisko Sinclaira. Po uzyskaniu akceptacji Elżbiety II, którą gubernator formalnie reprezentuje w swoim stanie, 8 sierpnia 1990 został zaprzysiężony. Pełnił urząd do 1 marca 1996.

Wkrótce po odejściu z urzędu gubernatorskiego Sinclair został powołany na stanowisko przewodniczącego Rady Orderu Australii, zajmującej się oceną kandydatów zgłaszanych do tego najwyższego australijskiego odznaczenia. W 2001, gdy jego kadencja w tym gremium dobiegła końca, przeszedł na emeryturę i osiadł na swojej farmie. Pozostaje jednak aktywny w wielu organizacjach pozarządowych, chętnie wygłasza też prelekcje oparte na swoich doświadczeniach w służbie publicznej.

Odznaczenia i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Jest kawalerem licznych odznaczeń wojskowych, a także zarówno cywilnej, jak i wojskowej wersji Orderu Australii. Posiada także dwa doktoraty honoris causa, przyznane przez University of Sydney[1] oraz Southern Cross University[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Honorary degrees (ang.). University of Sydney. [dostęp 2011-11-28].
  2. Honorary Awards: Doctor of the University (ang.). Southern Cross University. [dostęp 2011-11-28].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Peter Sinclair (ang.). NSW Government State Records. [dostęp 2011-11-28].