Joseph Kabila

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy osoby. Zobacz też: inne znaczenie tego wyrazu.
Joseph Kabila
Joseph Kabila Kabange
Joseph Kabila April 2016.jpg
Data i miejsce urodzenia 4 czerwca 1971
Fizi
Demokratyczna Republika Konga 2. Prezydent Demokratycznej Republiki Konga
Okres od 17 stycznia 2001[1]
Przynależność polityczna Ludowa Partia na rzecz Odbudowy i Demokracji
Poprzednik Laurent-Désiré Kabila

Joseph Kabila Kabange (ur. 4 czerwca 1971 w Fizi w prowincji Kiwu Południowe) – kongijski polityk, wojskowy i prezydent Demokratycznej Republiki Konga od 17 stycznia 2001[2][3][4].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w prowincji Katanga[3]. Jest najstarszym spośród dziesięciorga dzieci Laurenta Kabili. W młodym wieku nauczył się biegle mówić w suahili i po angielsku (zna ponadto język francuski), co umożliwiło mu uczęszczanie do szkoły w Tanzanii. Przyjął edukację utrzymaną w brytyjskim stylu[3]. Po ukończeniu szkoły średniej odbył trzyletnią służbę wojskową w Ruandzie. W 1995 roku kontynuował naukę na Uniwersytecie Makerere. Wziął udział w antyrządowej rebelii, która wyniosła do władzy jego rodzinę. Po tym, gdy w 1997 roku Laurent Kabila objął rządy, Joseph na polecenie ojca udał się na szkolenie wojskowe do Chin. Po powrocie przyznano mu stopień generała majora i szefa sił zbrojnych[3][4]. W 1998 roku brał udział w walkach z siłami Ugandy i Ruandy które zbrojnie interweniowały w trwającą w kraju wojnę domową[3].

Urząd prezydenta objął 17 stycznia 2001. Było to dzień po śmierci ojca, zabitego przez żołnierza z gwardii przybocznej[4]. 27 stycznia tego samego roku jego prezydenturę zatwierdził parlament. 29-letni Kabila stał się tym samym najmłodszą głową państwa w ówczesnym świecie[3].

W grudniu 2002 roku podpisał z antyrządowymi rebeliantami umowę kończącą wojnę domową[3].

Zyskał reelekcję po wyborach w 2006 i 2011[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]