Jutro idziemy do kina

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jutro idziemy do kina
Gatunek

melodramat, wojenny

Data premiery

1 września 2007

Kraj produkcji

Polska

Język

polski

Czas trwania

101 min

Reżyseria

Michał Kwieciński

Scenariusz

Jerzy Stefan Stawiński

Główne role

Mateusz Damięcki
Antoni Pawlicki
Kuba Wesołowski

Muzyka

Michał Hairulin

Zdjęcia

Piotr Wojtowicz

Scenografia

Magdalena Dipont

Kostiumy

Magdalena Biedrzycka

Montaż

Milenia Fiedler

Produkcja

Akson Studio

Jutro idziemy do kina – polski film telewizyjny z 2007 roku w reżyserii Michała Kwiecińskiego.

Zdjęcia rozpoczęto 21 maja 2007.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

i inni.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Scenariusz filmu powstał na kanwie debiutanckiej powieści Dawida Bieńkowskiego Jest[1]. Film opowiada o losach trzech przyjaciół, maturzystów z 1938. Opisuje tragiczne losy pokolenia ludzi urodzonych już w świeżo odzyskanej ojczyźnie. Wojna tym ludziom odebrała u progu dorosłości bliskich, nadzieję, przyszłość, cały dobytek, szanse na normalne życie, a bardzo często pozbawiła ich życia.

Jest rok 1938, coraz poważniej mówi się o wojnie. Polska młodzież wychowana w duchu romantyzmu, a przede wszystkim będąca pierwszym pokoleniem urodzonym w wolnym kraju, za punkt honoru bierze sobie wojskową służbę. Troje przyjaciół: Andrzej Skowroński, Jerzy Bolesławski i Piotr Dołowy kończą gimnazjum. Zaraz po maturze stają przed pierwszym poważnym życiowym krokiem – co dalej?

Do wojska dostają się Andrzej – do szkoły podchorążych kawalerii w Grudziądzu i Jerzy – do szkoły podchorążych łączności w Zegrzu. Piotr, mający wadę serca, pozostaje w cywilu i rozpoczyna studia na medycynie. Każdy z trójki przyjaciół, tak naprawdę jeszcze chłopców, wciąż traktuje życie jako ekscytującą przygodę, więc zapowiedzi coraz bardziej nieuchronnej wojny podświadomie starają się przyjmować bez emocji. Ponieważ są młodzi, z gorącymi i otwartymi sercami, w kręgu zainteresowań są kobiety. Chłopcy są pełni wiary w to, że nic złego nie może ich spotkać, bo przecież jeszcze tyle chcą w życiu zrobić i doświadczyć.

Andrzej zakochał się w pięknej Ani (Marta Ścisłowicz), córce starosty szykującej się do studiów malarskich we Lwowie i umawia się z nią w końcu na randkę. Mają się spotkać szóstego września, gdy on wróci z ćwiczeń z Pomorza, a ona ze Lwowa. Spotkanie pierwszego września wyznaczają sobie z kolei Jurek i Krysia (Anna Gzyra), któremu udało się wreszcie przełamać opory dziewczyny. Mają iść do kina, a później do niej. Piotr i Zosia (Julia Pietrucha) są w tym samym czasie nad morzem, na pierwszych wspólnych wakacjach.

Nadchodzi wrzesień 1939 roku. Wieść o wybuchu wojny spada na nich wszystkich jak grom. Dla niektórych jej pierwszy dzień będzie zarazem ostatnim. Jerzy, Andrzej i Piotr nigdy więcej się nie spotkali. Żaden z nich nie przeżył wojny.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]