Mateusz Damięcki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Mateusz Damięcki
Ilustracja
Mateusz Damięcki (2017)
Data i miejsce urodzenia 19 maja 1981
Warszawa
Zawód aktor
Współmałżonek 1. Monika Patrycja Krogulska (2010–2011; rozwód)
Paulina Andrzejewska (od 2018)
Lata aktywności od 1991
Strona internetowa

Mateusz Damięcki (ur. 19 maja 1981 w Warszawie) – polski aktor teatralny, filmowy, telewizyjny i dubbingowy.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Wczesne lata[edytuj | edytuj kod]

Pochodzi ze znanej, wielopokoleniowej rodziny aktorskiej, z przedwojennymi tradycjami. Jest synem Macieja Damięckiego i Joanny Damięckiej, wnukiem Dobiesława Damięckiego i Ireny Górskiej-Damięckiej oraz bratem Matyldy Damięckiej. Zawód aktora uprawia także jego stryj Damian Damięcki oraz brat stryjeczny Grzegorz.

Jest absolwentem VI Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Reytana w Warszawie. W 2004 ukończył Akademię Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Podczas studiów związany był z Teatrem Nowym. W latach 2004–2006 był związany z zespołem Teatru Współczesnego. Rozpoznawalność przyniosły mu role aktorskie w serialach i filmach, takich jak m.in.: Matki, żony i kochanki, Przedwiośnie, Jutro idziemy do kina, Kochaj i tańcz. Jest też aktorem dubbingowym; użyczyał swojego głosu bohaterom, takim jak Jim z Wow lub Krzyś z Kubusia Puchatka. Wystąpił też w teledysku do piosenki „Uprising” zespołu Sabaton[potrzebny przypis].

Jesienią 2007 występował w szóstej edycji programu TVN Taniec z gwiazdami. Jego partnerką taneczną była Ewa Szabatin, z którą zajął trzecie miejsce, odpadając w odcinku półfinałowym.

W sierpniu 2009 roku, wraz z pięcioma przyjaciółmi, wyruszył w podróż na Syberię, pokonując trasę 25 tys. km w ciągu 63 dni. Jeden z samochodów marki Mercedes G, którym pokonali trasę, został przekazany na licytację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

25 września 2010 wziął ślub z Moniką Patrycją Krogulską, z którą rozwiódł się w maju 2011 roku[1]. Jego obecną żoną jest Paulina Andrzejewska, z którą spodziewa się dziecka[2][3]. 20 stycznia 2017 roku wzięli ślub cywilny.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Polski dubbing[edytuj | edytuj kod]

Rodzina[edytuj | edytuj kod]

4. Dobiesław Damięcki
(polski aktor)
     
    2. Maciej Damięcki
(polski aktor)
5. Irena Górska-Damięcka
(polska aktorka)
       
      1. Mateusz Damięcki
6. ?
   
    3. Joanna Stankiewicz
(polska aktorka)
   
7. ?
     
 

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]