Mateusz Damięcki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mateusz Damięcki
Ilustracja
Mateusz Damięcki (2017)
Data i miejsce urodzenia 19 maja 1981
Warszawa
Zawód aktor
Współmałżonek 1. Monika Patrycja Krogulska (2010–2011; rozwód)
2. Paulina Andrzejewska (od 2018)
Lata aktywności od 1991
Strona internetowa

Mateusz Damięcki (ur. 19 maja 1981 w Warszawie) – polski aktor teatralny, filmowy, telewizyjny i dubbingowy.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Wczesne lata[edytuj | edytuj kod]

Pochodzi ze znanej, wielopokoleniowej rodziny aktorskiej, z przedwojennymi tradycjami. Jest synem Macieja Damięckiego i Joanny Damięckiej, wnukiem Dobiesława Damięckiego i Ireny Górskiej-Damięckiej oraz bratem Matyldy Damięckiej. Zawód aktora uprawia także jego stryj Damian Damięcki oraz brat stryjeczny Grzegorz.

Jest absolwentem VI Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Reytana w Warszawie. W 2004 ukończył Akademię Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Podczas studiów związany był z Teatrem Nowym. W latach 2004–2006 był związany z zespołem Teatru Współczesnego. Rozpoznawalność przyniosły mu role aktorskie w serialach i filmach, takich jak m.in.: Matki, żony i kochanki, Przedwiośnie, Jutro idziemy do kina, Kochaj i tańcz. Jest też aktorem dubbingowym; użyczyał swojego głosu bohaterom, takim jak Jim z Wow lub Krzyś z Kubusia Puchatka. Wystąpił też w teledysku do piosenki „Uprising” zespołu Sabaton[potrzebny przypis].

Jesienią 2007 występował w szóstej edycji programu TVN Taniec z gwiazdami. Jego partnerką taneczną była Ewa Szabatin, z którą zajął trzecie miejsce, odpadając w odcinku półfinałowym.

W sierpniu 2009 roku, wraz z pięcioma przyjaciółmi, wyruszył w podróż na Syberię, pokonując odległość 25 tys. km w ciągu 63 dni. Jeden z samochodów marki Mercedes G, którym przejechali trasę, został przekazany na licytację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Od września 2017 roku jest związany z Telewizją Polsat, którą popularność przyniósł rolą doktora Adama Żmudy w serialu "W rytmie serca". Wcześniej dał się poznać w rolach: jako Błażeja w serialu "Policjanci", chłopaka z sekty w serialu "Pensjonat pod Różą", Łukasza w serialu "Hotel 52" i prokuratora Frydrycha w serialach "Na krawędzi" i "Na krawędzi 2".

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

25 września 2010 wziął ślub z Moniką Patrycją Krogulską, z którą rozwiódł się w maju 2011 roku[1]. 20 stycznia 2018 wziął ślub z Pauliną Andrzejewską[2][3]. 26 stycznia 2018 para doczekała się narodzin syna, Franciszka Mateusza[4].

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Polski dubbing[edytuj | edytuj kod]

Rodzina[edytuj | edytuj kod]

4. Dobiesław Damięcki
(polski aktor)
     
    2. Maciej Damięcki
(polski aktor)
5. Irena Górska-Damięcka
(polska aktorka)
       
      1. Mateusz Damięcki
6. ?
   
    3. Joanna Stankiewicz
(polska aktorka)
   
7. ?
     
 

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. http://www.se.pl/rozrywka/plotki/mateusz-damiecki-rozwiodl-sie_189991.html
  2. Mateusz Damięcki zostanie ojcem? (pol.). plejada.pl. [dostęp 2017-12-14].
  3. Mateusz Damięcki będzie ojcem! Agentka potwierdziła informacje (pol.). W: Plejada.pl [on-line]. plejada.pl. [dostęp 2017-12-14].
  4. Mateusz Damięcki został ojcem (pol.). W: Plejada.pl [on-line]. plejada.pl. [dostęp 2017-12-14].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]