Maria Niklińska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Maria Niklińska
Ilustracja
Maria Niklińska (2018)
Data i miejsce urodzenia 28 grudnia 1983
Warszawa
Gatunki pop
Zawód aktorka, piosenkarka
Aktywność od 1996
Wydawnictwo Universal Music Polska

Maria Niklińska (ur. 28 grudnia 1983 w Warszawie) – polska aktorka i piosenkarka.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Młodość[edytuj | edytuj kod]

Jest córką dziennikarki Jolanty Fajkowskiej[1]. W 2002 ukończyła LXVII Liceum Ogólnokształcące im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego w Warszawie. W 2006 roku została absolwentką Warszawskiej Akademii Teatralnej. Studiowała też w Circle in the Square Theatre School w Nowym Jorku.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Przez osiem lat prowadziła program TVP 5-10-15. Debiut aktorski zaliczyła rolą Es-toch w Tajemnicy Sagali. Występowała w serialach: Klan (jako Agata Wilczyńska), Pierwsza miłość (jako Jagoda Borawska), Na dobre i na złe czy Kryminalni. Jej debiutem filmowym była rola Żywii w Starej baśni Jerzego Hoffmana. Zagrała również Tosię w filmie Ja wam pokażę!.

Maria Niklińska (2012)

Grała w spektaklu Imieniny w reż. Aleksandry Koniecznej w Teatrze Narodowym w Warszawie oraz spektaklu impresaryjnym Tiramisu. Zagrała też Ofelię w spektaklu Hamlet 44 w reż. Pawła Passiniego, zrealizowanym dla uczczenia 64. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. Grała Anielę w Ślubach panieńskich w reż. Jan Englerta w Teatrze Narodowym, występowała też w spektaklu Odejścia Václava Havla w reż. Izabelli Cywińskiej, wystawianym w warszawskim Teatrze Ateneum. Od 14 lutego 2010 grała w spektaklu Pamiętnik cnotliwego rozpustnika (reż. Emilian Kamiński), wystawianym w Teatrze Kamienica. W Teatrze Capitol występuje w spektaklu Carmen, czyli sztuka na 10 telefonów komórkowych[2].

Od 7 marca do 2 maja 2009 brała udział w piątej edycji programu telewizji Polsat Jak oni śpiewają? i zajęła ostatecznie siódme miejsce wśród czternastu uczestników. W TVP2 razem z polskim pilotem rajdowym Maciejem Wisławskim prowadziła program Łagodna na drodze poświęcony motoryzacji i bezpieczeństwu na drogach. Od 5 września 2010 brała udział w dwunastej edycji programu TVN Taniec z gwiazdami. Jej partnerem tanecznym był Tomasz Barański, z którym zajęła szóste miejsce, odpadając w dziewiątym odcinku.

Była reporterką w programie TVP Warszawa Nowsze Mazowsze. W 2012 wzięła udział w pierwszym w Polsce turnieju tanecznym Pro-Am[3]. W tym samym roku zdobyła wraz z Jarosławem Witaszczykiem Brązowy Samowar na Festiwalu Piosenki Rosyjskiej za utwór „Tango rozbitych sierdiec”. W 2014 roku wzięła udział w nagraniu albumu świątecznego Siemacha po kolędzie, gdzie wykonała kolędę „Gdy śliczna Panna” w duecie z Jakubem Szwastem oraz „Pójdźmy wszyscy do stajenki” wraz z Rafałem Brzozowskim, Margaret, Natali, Honoratą Skarbek, Sarsą Markiewicz, Jakubem Szwastem, Pamelą Stone, Marcinem Spennerem, Adim Kowalskim, Marcinem Kindlą, Kasią Popowską oraz Kasią Ignatowicz[4].

19 maja 2015 wydała swój debiutancki album studyjny, zatytułowany Maria[5].

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Albumy studyjne
Tytuł Dane dot. albumu
Maria
  • Data: 19 maja 2015
  • Wydawca: Universal Music Polska

Single[edytuj | edytuj kod]

Rok Tytuł Pozycja na liście Album
Wawa SLiP
2014 „Na północy” 44 Maria
2015 „Ile jeszcze” 6
„Jeśli tylko chcesz”
„Lubisz tak” 2 36
2016 „Płać!”
2017 „Coming home”
„–” singiel nie był notowany

Teledyski[edytuj | edytuj kod]

Rok Tytuł Reżyseria Album Źr.
2014 „Na północy” Michał Braum Maria [6]
2015 „Ile jeszcze” Nathaniel Czarnecki [7]

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Polski dubbing[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]