Maria Niklińska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Maria Niklińska
Ilustracja
Maria Niklińska (2017)
Data i miejsce urodzenia 28 grudnia 1983
Warszawa, Polska
Gatunki pop
Zawód aktorka, piosenkarka
Wydawnictwo Universal Music Polska

Maria Niklińska (ur. 28 grudnia 1983 w Warszawie) – polska aktorka i piosenkarka, córka dziennikarki Jolanty Fajkowskiej[1].

Życiorys[edytuj]

Wczesne lata[edytuj]

W 2002 ukończyła LXVII Liceum Ogólnokształcące im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego w Warszawie, a w 2006 - Warszawską Akademię Teatralną. Studiowała też w Circle in the Square Theatre School w Nowym Jorku.

Kariera[edytuj]

Przez osiem lat prowadziła program TVP 5-10-15. Debiut aktorski zaliczyła rolą Es-toch w Tajemnicy Sagali. Występowała w serialach: Klan (jako Agata Wilczyńska), Pierwsza miłość (jako Jagoda Borawska), Na dobre i na złe czy Kryminalni. Jej debiutem filmowym była rola Żywii w Starej baśni Jerzego Hoffmana. Zagrała również Tosię w filmie Ja wam pokażę!.

Maria Niklińska, 2007

Grała w spektaklu Imieniny w reż. Aleksandry Koniecznej w Teatrze Narodowym w Warszawie oraz spektaklu impresaryjnym Tiramisu. Zagrała też Ofelię w spektaklu Hamlet 44 w reż. Pawła Passiniego, zrealizowanym dla uczczenia 64. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. W Ślubach panieńskich w reż. Jan Englerta w Teatrze Narodowym gra Anielę. W warszawskim Teatrze Ateneum występuje w spektaklu Odejścia Václava Havla w reż. Izabelli Cywińskiej. Od 14 lutego 2010 można było ją oglądać w spektaklu Pamiętnik cnotliwego rozpustnika (reż. Emilian Kamiński) wystawianym w Teatrze Kamienica. W Teatrze Capitol występuje w spektaklu Carmen, czyli sztuka na 10 telefonów komórkowych[2].

Od 7 marca do 2 maja 2009 brała udział w piątej edycji programu Jak oni śpiewają? i zajęła ostatecznie siódme miejsce wśród czternastu uczestników. W TVP2 razem z polskim pilotem rajdowym Maciejem Wisławskim prowadziła program Łagodna na drodze poświęcony motoryzacji i bezpieczeństwu na drogach.

Od 5 września 2010 brała udział w dwunastej edycji programu Taniec z gwiazdami. Jej partnerem był Tomasz Barański. Para zajęła ostatecznie szóste miejsce.

Była reporterką w programie Nowsze Mazowsze realizowanym dla TVP Warszawa.

W 2012 wzięła udział w pierwszym w Polsce turnieju tanecznym Pro-Am[3]. W tym samym roku zdobyła wraz z Jarosławem Witaszczykiem Brązowy Samowar na Festiwalu Piosenki Rosyjskiej za utwór „Tango rozbitych sierdiec”. W 2014 roku wzięła udział w nagraniu albumu świątecznego Siemacha po kolędzie, gdzie wykonała kolędę „Gdy śliczna Panna” w duecie z Jakubem Szwastem oraz „Pójdźmy wszyscy do stajenki” wraz z Rafałem Brzozowskim, Margaret, Natali, Honoratą Skarbek, Sarsą Markiewicz, Jakubem Szwastem, Pamelą Stone, Marcinem Spennerem, Adim Kowalskim, Marcinem Kindla, Kasią Popowską oraz Kasią Ignatowicz[4].

W maju 2015 roku premierę miał jej debiutancki album studyjny zatytułowany Maria[5].

Dyskografia[edytuj]

Albumy studyjne
Tytuł Dane dot. albumu
Maria
  • Data: 19 maja 2015
  • Wydawca: Universal Music Polska
Teledyski
Tytuł Rok Reżyseria Album Źródło
"Na północy" 2014 Michał Braum Maria [6]
"Ile jeszcze" 2015 Nathaniel Czarnecki [7]

Filmografia[edytuj]

Polski dubbing[edytuj]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]