Kąt bryłowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kąt bryłowy

Kąt bryłowy – część przestrzeni trójwymiarowej ograniczona przez powierzchnię stożkową[1], czyli wszystkie półproste wychodzące z pewnego ustalonego punktu, zwanego wierzchołkiem, przechodzące przez pewną ustaloną krzywą zamkniętą (np. okrąg).

Miara kąta[edytuj | edytuj kod]

 Zobacz też: miara kąta płaskiego.

Zupełnie analogicznie do miar dla kąta płaskiego określa się miary kąta bryłowego, będącego trójwymiarowym odpowiednikiem poprzedniego. Naturalną jednostką miary kąta bryłowego w układzie SI jest niemianowany steradian (sr) będący jednostką pochodną względem radiana (rad); w ogólności kąt bryłowy ma się do powierzchni sfery tak, jak kąt płaski do obwodu okręgu.

Steradian
 Osobny artykuł: steradian.

Steradian definiuje się jako pole powierzchni części sfery wyciętej przez powierzchnię stożkową o wierzchołku w jej środku, podzielone przez kwadrat promienia sfery[1] (bądź po prostu pole powierzchni wycięte jw. dla kuli jednostkowej[potrzebny przypis]); w związku z tym tak zdefiniowana miara kąta bryłowego przyjmuje wartości rzeczywiste z przedziału [2][3].

Stopień kwadratowy

Jednostką miary kąta bryłowego pochodną względem stopnia (będącego jednostką miary łukowej kąta płaskiego) jest stopień kwadratowy oznaczany deg2[4], bądź (°)2; pełny kąt bryłowy ma miarę ok. 41 253 stopni kwadratowych, przy czym

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b kąt bryłowy, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2023-04-08].
  2. steradian, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2023-04-08].
  3. Dygresja matematyczna - kąt bryłowy. Fizyka. Nie tylko dla orłów. Youtube. 2 lis 2020. [dostęp 2023-04-08].
  4. W literaturze anglojęzycznej również „sq.deg.” od ang. square degree, „stopień kwadratowy”.