Sfera

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Definicja intuicyjna
Sfera to powierzchnia kuli.
Sfera

Sfera (z gr. σφαῖρα sphaîra „kula, piłka”) – uogólnienie pojęcia okręgu na więcej wymiarów. Jest to zbiór wszystkich punktów (miejsce geometryczne) w przestrzeni metrycznej oddalonych o ustaloną odległość od wybranego punktu. Ustalona odległość nazywa się promieniem sfery, wybrany punkt nazywa się środkiem sfery. Zwykle przyjmuje się dodatkowo, że promień musi być dodatni[1]. Tak zdefiniowany zbiór jest brzegiem kuli o tym samym środku i promieniu[2]. Zazwyczaj jako przestrzeń metryczną rozpatruje się przestrzeń euklidesową.

Sfera w euklidesowej przestrzeni trójwymiarowej[edytuj | edytuj kod]

Najczęściej mówimy o sferze w przestrzeni euklidesowej trójwymiarowej. Taka sfera jest dwuwymiarową powierzchnią opisywaną wzorem:

gdzie to współrzędne środka sfery, a wartość jest nazywana promieniem sfery. Często dodatkowo zakłada się, że (sfera z zerowym promieniem to przypadek zdegenerowany, w którym nie wszystkie typowe własności są zachowane).

W tym samym układzie współrzędnych sfera może być opisana za pomocą równania parametrycznego:

gdzie:

Parametry są odpowiednio długością i szerokością geograficzną w odpowiednim układzie współrzędnych sferycznych związanym ze środkiem sfery

W układzie współrzędnych sferycznych, równanie sfery o promieniu i środku znajdującym się w środku układu współrzędnych, przyjmuje postać dla dowolnych kątów

Związane pojęcia[edytuj | edytuj kod]

Cięciwa sfery to odcinek o końcach na sferze.

Średnica sfery to:

  • cięciwa przechodząca przez środek sfery
  • długość tej cięciwy, czyli podwojona wartość promienia sfery.

Pole powierzchni sfery wyraża się wzorem:

Okrąg wielki sfery to okrąg o promieniu tej sfery, o środku w jej środku.

Krzywizna Gaussa sfery w każdym jej punkcie wynosi:

Sfera w n-wymiarowej przestrzeni euklidesowej[edytuj | edytuj kod]

 Zobacz też: hipersfera.

Pojęcie sfery może być zdefiniowane w przestrzeni euklidesowej dowolnego wymiaru. Wówczas w przestrzeni -wymiarowej sfera może być opisana następującym wzorem:

gdzie to -ta współrzędna punktu na sferze, to -ta współrzędna jej środka, to promień sfery. W tym ujęciu okrąg jest szczególnym przypadkiem sfery w przestrzeni dwuwymiarowej, a zbiór dwóch punktów jest sferą w przestrzeni jednowymiarowej.

Sfera w przestrzeni -wymiarowej jest czasem nazywana sferą m-wymiarową i oznaczana gdzie ponieważ taka sfera jest powierzchnią -wymiarową. Dla przykładu, zwykłą sferę rozpatruje się w przestrzeni trójwymiarowej, ale ona jest zwykłą powierzchnią, czyli obiektem dwuwymiarowym; dlatego to sfera dwuwymiarowa, Jeżeli (tzn. ), to taka uogólniona sfera jest nazywana też hipersferą.

Uogólnienia[edytuj | edytuj kod]

Sfera jest też pojęciem topologii, w której oznacza przestrzeń topologiczną homeomorficzną z -wymiarową hipersferą. Sfera rozpatrywana w topologii ma więc te same topologiczne własności jak hipersfera, tzn. jest to -wymiarowa rozmaitość bez brzegu, zwarta i jest homotopijnie równoważna z -hipersferą.

Uogólniona hipoteza Poincarégo (włącznie z potwierdzonym już przypadkiem 3-wymiarowym) stwierdza, że jest też odwrotnie – każda -wymiarowa rozmaitość bez brzegu, zwarta i mająca typ homotopijny -hipersfery jest homeomorficzna z -hipersferą.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Fritz Reinhardt, Heinrich Soeder: Atlas matematyki. Prószyński i S-ka, 2003, s. 201. ISBN 83-7469-189-1.
  2. sfera, [w:] Encyklopedia PWN [dostęp 2021-10-03].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]