Kłębowiec

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kłębowiec
Ruiny pałacu rodziny Golców w Kłębowcu
Ruiny pałacu rodziny Golców w Kłębowcu
Państwo  Polska
Województwo zachodniopomorskie
Powiat wałecki
Gmina Wałcz
Strefa numeracyjna (+48) 67
Tablice rejestracyjne ZWA
SIMC 0531192
Położenie na mapie gminy Wałcz
Mapa lokalizacyjna gminy Wałcz
Kłębowiec
Kłębowiec
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Kłębowiec
Kłębowiec
Ziemia 53°19′07″N 16°26′10″E/53,318611 16,436111

Kłębowiec (niem. Klausdorf) – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie wałeckim, w gminie Wałcz.

W latach 1946-54 siedziba gminy Kłębowiec. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa pilskiego.

We wsi znajdują się ruiny pałacu Golców wraz założeniem parkowym. Obok wsi płynie struga Kłębowianka, dopływ Dobrzycy.

Pałac w Kłębowcu[edytuj]

Pałac przed II wojną światową.

Wybudowana w przybliżeniu na przełomie XVII i XVIII rezydencja szlachecka rodziny Golców nawiązywała do wzorów francuskich i wykonana została w stylu barokowym w charakterystycznym układzie podkowy. Pałac posiadał tylko jedno piętro, które w części centralnej było wyższe od pozostałych dwóch skrzydeł bocznych. Elewacja pałacu rozczłonkowana była narożnymi ryzalitami. Mury parteru podzielono poziomo silnie akcentowanymi gzymsami a pionowo pilastrami. Skrzydła pałacu o wiele skromniej budowane przeznaczone były dla służby oraz na potrzeby gospodarstwa pałacowego. Wewnątrz budynek posiadał bogate wyposażenie, a na ścianach były ciekawe malowidła ścienne. W wyniku działań wojennych w 1945 pałac spłonął i systematycznie popadał w ruinę. Do dziś dnia z całości budowli pozostało tylko jedno boczne skrzydło, gdzie kiedyś mieściła się kaplica pałacowa oraz część centralna rezydencji.

Bibliografia[edytuj]