Kalwaria Pszowska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kapliczka w Pszowie

Na początku XX wieku proboszcz pszowski ks. Bruno Laska zakupił kawał ziemi, wybudował trzy kaplice z przeznaczeniem jednej na kościół. Prace przerwała I wojna światowa. W miejsce planowanych kaplic ustawiono dębowe słupy, na których zawieszono obrazy namalowane na blasze. Dopiero 17 lat później ks. Mikołaj Knosala postanowił kontynuować budowę Kalwarii. Każdej kaplicy zaprojektowano inny wygląd. Jednak wewnątrz każdej znajduje się rzeźba ustawiona na cokole, która obrazuje dana stacje męki Chrystusa. Zamiast budowy XII kaplicy na polanie górują trzy wielkie krzyże. Na dawnych jeszcze czarno-białych fotografiach widać przestrzeń i przemyślaną architekturę krajobrazu, w który wpisane są kaplice. W ciągu dziesięcioleci wyrosło tu wiele drzew, które dzisiaj zasłaniają budowle. Przy kapliczkach rodziły się liczne powołania zakonne i kapłańskie. Często przebywał tu sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki. Jako wikariusz parafii Rydułtowy przychodził często z licznymi grupami ministrantów. Zachowało się wiele zdjęć i śladów jego obecności. Tutaj również kształtował młodych ludzi, których przygotowywał na animatorów Ruchu Światło-Zycie.

Wspomniana XV stacja drogi krzyżowej czyli dzisiejsza świątynia parafialna stoi na wzniesieniu, górując nad pozostałymi kaplicami, które są rozmieszczone na długości trzech kilometrów. Te zaś należą do parafii Matki Bożej Uśmiechniętej w Pszowie i opiekę nad nimi roztacza proboszcz bazyliki Pszowskiej.

Kalwarię budowano w najtrudniejszych czasach z ogromnym trudem i poświęceniem wiernych i proboszczów. W późniejszym czasie większość kaplic była zaniedbana i zdewastowana jednak w 2010 roku rozpoczęto sukcesywny remont kaplic i ścieżek łączących poszczególne stacje.Dawniej była tu łąka, dziś procesja idzie wśród ogromnych drzew i zarośli. Dróżka, która już coraz rzadziej chodzą pątnicy, kiedyś była wydeptywana przez ludzi rożnych narodowości. Na pac czyli obchody kalwaryjskie przychodzili tu nabożni języka niemieckiego, morawskiego, polskiego z następujących miast: z Mikołowa, Bierunia, Pszczyny, Żor, Strumienia, Skoczowa, Cieszyna, Frydku, Mistka, Frysztatu, Bogumina, Opawy, Baborowa, Głubczyc, Głogówka, Koźla, Ujazda, z Miasteczka czyli Sośnicowic, Pilchowic, Gliwic, Rybnika, Wodzisławia i z przyległych wsi tych miast i miasteczek. Pielgrzymi szli niejednokrotnie kilka dni. Wspólna modlitwa jednoczyła wiernych rożnych narodowości i kultur. Obecnie w nabożeństwach biorą odział wierni z pobliskich parafii, sporadycznie przyjeżdżają z innych miejscowości całej diecezji. Obchody kalwaryjskie odbywają się w wigilie odpustów bazyliki pszowskiej tzn. w ostatnią sobotę czerwca związaną z Uroczystością Piotra i Pawła oraz w sobotę po 7 września jest to wigilia głównego odpustu bazyliki Narodzenia NMP. Wyjście z bazyliki ma miejsce o godzinie 15.00, a kończy się około godziny 17.00 w kościele Zmartwychwstania Pańskiego na Kalwarii Pszowskiej.

Przypisy