Golgota Beskidów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Krzyż Milenijny na szczycie Matyski

Golgota Beskidówdroga krzyżowa wiodąca ze wsi Radziechowy (koło Żywca) na szczyt wzgórza Matyska (609 m n.p.m.) w Beskidzie Śląskim, gdzie znajduje się Krzyż Milenijny.

Inicjatorem budowy Krzyża Milenijnego i Golgoty Beskidów był ksiądz prałat Stanisław Gawlik, proboszcz parafii radziechowskiej. Krzyż stanął na Matysce z końcem 2001 roku, a wkrótce potem rozpoczęły się prace nad zastąpieniem prowizorycznych stacji drogi krzyżowej pomnikami upamiętniającymi ostatnie godziny życia Jezusa Chrystusa.

Dziś Matyska jest coraz bardziej znanym miejscem kultu męki Chrystusa. W Wielki Piątek odbywa się tu uroczyste nabożeństwo – procesja drogi krzyżowej, a w noc sylwestrową odprawiana jest noworoczna msza.

Od 2007 roku obok krzyża znajduje się kurhan w ziemią z grobu m.in. Stanisława Pyjasa oraz z Katynia.

Prace nad stacjami drogi krzyżowej ukończono we wrześniu 2009 roku. Wszystkie rzeźby wykonano według projektów prof. Czesława Dźwigaja.

Kontrowersje[edytuj | edytuj kod]

Istnieje opinia, że rzeźby drogi krzyżowej zawierają symbolikę wolnomularską[1][2][3][4], lecz Kościół lokalny i diecezja bielsko-żywiecka w pełni poparli budowę tej drogi krzyżowej. Uroczyste jej poświęcenie odbyło się 12 września 2009 roku. Poświęcenia dokonał biskup diecezji bielsko-żywieckiej Tadeusz Rakoczy.

Niektóre wątki Golgoty Beskidów odwołujące się - zdaniem niektórych krytyków - do symboliki wolnomularskiej:

  • W Stacji I można dostrzec węża oplecionego wokół misy Piłata. Można go interpretować jako kusiciela Adama i Ewy w raju;
  • W Stacji II krzyż, który bierze Chrystus na swoje ramiona znajduje się między dwiema piramidami, które są jednym z najpopularniejszych symboli wolnomularzy;
  • W Stacji V Szymon Cyrenejczyk (tutaj ma twarz Jana Pawła II), który pomagał dźwigać Chrystusowi krzyż, trzyma go odwrotnie, ramionami do tyłu. Można to porównać do satanistycznej ideologii, gdzie krzyż zawsze był przedstawiany przewrócony lub odwrócony ramionami w dół;
  • Stacja VI, gdzie św. Weronika ociera twarz Chrystusa zwykle była przedstawiana tak, że to Jezus stał wyprostowany, a Weronika przed nim klękała. Tutaj jednak schylony Jezus zwraca się w stronę Weroniki, za którą z kolei widać siedzącą na ścianie sowę - symbol utożsamiany z masonerią;
  • Osoba dobijająca Jezusa w Stacji IX może tu przedstawiać Szatana, na co wskazują jego charakterystyczne zmarszczki na czole przypominające rogi, koścista twarz oraz uwydatnione żebra. Podobnie to wygląda w Stacji XI, gdzie Chrystusa do krzyża przybija sama Śmierć.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Maria K. Kominek OPs: Golgota Beskidów (pol.). [dostęp 26 listopada 2009].
  2. Maria K. Kominek OPs: Jeszcze raz o Golgocie Beskidów (pol.). [dostęp 25 sierpnia 2009].
  3. Ewa Furtak: "Ta droga krzyżowa to dzieło szatana" (pol.). Gazeta Wyborcza. [dostęp 25 sierpnia 2009].
  4. Golgota Beskidów - detale wolnomularskie (pol.). strona Stanisława Krajskiego. [dostęp 2010-11-26].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]