Przejdź do zawartości

Kamusznik (ptak)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kamusznik
Arenaria interpres[1]
(Linnaeus, 1758)
Ilustracja
Upierzenie godowe
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

ptaki

Podgromada

Neornithes

Infragromada

ptaki neognatyczne

Rząd

siewkowe

Podrząd

bekasowce

Rodzina

bekasowate

Podrodzina

biegusy

Plemię

Arenariini

Rodzaj

Arenaria

Gatunek

kamusznik

Synonimy
 • Tringa Interpres Linnaeus, 1758[2]
 • Arenaria interpres nova Mathews, 1917[3]
 • Tringa Morinella Linnaeus, 1766[3]
 • Tringa oahuensis Bloxam, 1826[3]
Podgatunki
 • A. interpres interpres (Linnaeus, 1758)
 • A. interpres morinella (Linnaeus, 1766)
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[4]

Zasięg występowania
Mapa występowania

     lęgowiska

     zimowiska

     cały rok (zachodnia Skandynawia)

Kamusznik[5] (Arenaria interpres) – gatunek średniej wielkości ptaka wędrownego z rodziny bekasowatych (Scolopacidae). Nie jest zagrożony wyginięciem.

Podgatunki i zasięg występowania

[edytuj | edytuj kod]

Kamusznik zamieszkuje w zależności od podgatunku[2][6]:

W Polsce nieliczny ptak przelotny, regularnie pojawia się podczas przelotów na wybrzeżu Bałtyku, rzadko zalatuje w głąb lądu. Na początku XX wieku gnieździł się w Środkowej Europie na wybrzeżach Morza Północnego i Bałtyku. Gdy w latach 70. wzrosła populacja skandynawska, od strony Danii zasiedlił na nowo Szlezwik-Holsztyn.

Populację występującą od Syberii po zachodnią Alaskę niekiedy wydzielano do podgatunku oahuensis[2].

Cechy gatunku

[edytuj | edytuj kod]
Upierzenie spoczynkowe

Kamusznik to błotny ptak wielkości szpaka. W szacie godowej samiec ma głowę i szyję białą, wierzch głowy pokryty podłużnym czarnym kreskowaniem na białym tle, oczy łączy czarny, poprzeczny pasek, na bokach szyi i głowy podłużne czarne pasy łączące się w czarną plamę na gardle, obejmujące również boki piersi. Środek piersi, brzuch i pokrywy podogonowe białe. Skrzydła w rdzawobrązowe pasy, w podobnym kolorze grzbiet dodatkowo z czarnym pasem. W locie wygląda efektownie – widoczne białe plamy na skrzydłach, biały kuper z podkowiastą czarną plamą i ogon biały z dwoma czarnymi pasami. Krótki, mocny, klinowaty dziób czarny lekko wygięty ku górze, nogi pomarańczowe z czarnymi plamami na stawie skokowym. Samica mniej kontrastowa, o jednolicie ciemnym wierzchu głowy. Jesienią osobniki dorosłe tracą swój rudawy odcień. W szacie spoczynkowej zarówno samiec, samica, jak i osobniki młodociane mają wierzch ciała ciemnobrązowy z delikatnym deseniem, podobnego koloru szeroka obroża na szyi i boki piersi. Osobniki młode są jednak nieco jaśniejsze od dorosłych. Środek piersi, brzuch i pokrywy podogonowe oraz podgardle białe. Dziób szary, nogi pomarańczowe.

Usłyszeć można jego ostre, gardłowe, piszczące i gwiżdżące zawołania „tik e tik” lub „khi ki ki ki kiw”. Rozpoznanie pojedynczego osobnika jest wprawdzie łatwe, ale utrudnia je zwykle mieszanie się z innymi stadami bekasowców.
Wymiary średnie
długość ciała ok. 20–25 cm
rozpiętość skrzydeł ok. 45–56 cm
masa ciała ok. 80–190 g

Ekologia i zachowanie

[edytuj | edytuj kod]
Biotop
Morskie kamieniste i piaszczyste wybrzeża, wydmy, skaliste wysepki i kamieniste części tundry, gdzie jedyną występującą roślinnością są mchy i porosty, również w strefie lasów iglastych. Miejscami może być tam bardzo liczny. W czasie przelotów kamusznika spotyka się w głębi kontynentu europejskiego na błotnistych brzegach i płyciznach, nad jeziorami i stawami, ale tylko pojedynczo.
Jajo z kolekcji muzealnej
Toki
Na lęgowiska przylatuje od kwietnia do czerwca, co roku wraca w te same miejsca. Jest to ptak monogamiczny, a pary przez parę lat mogą być sobie wierne. W czasie toków samiec lata nad swoim rewirem specyficznym, ceremonialnym lotem goniąc samicę. Ta jednak przegania go ciągle i atakuje. Skojarzona para buduje razem gniazdo.
Gniazdo
Zagłębienie w otwartym terenie, zazwyczaj na pagórku. Znajduje się między kamieniami lub pod nimi. Jamkę para wygrzebuje jednak dopiero po zniesieniu pierwszego jaja. Wyścielają ją wtedy miękką trawą.
Jaja
W ciągu roku wyprowadza jeden lęg, składając w maju–czerwcu 3 lub 4 szarozielone lub brunatnawe jaja usiane ciemniejszymi plamkami.
Kamusznik na gnieździe w szacie godowej
Okres lęgowy
Jaja wysiadywane są od zniesienia pierwszego jaja przez okres 22–24 dni na zmianę przez obydwoje rodziców. Pisklętami przez pierwszy tydzień lub dwa zajmują się oboje rodzice, później tylko samiec, bo samica traci stopniowo swe więzi z potomstwem. Odlatują z lęgowisk już od lipca, choć najczęściej w sierpniu i wrześniu.
Pożywienie
Bezkręgowce i nasiona roślin.
Nie znając szczegółów wyglądu na brzegach mórz można go rozpoznać po tym, że zajęty jest odwracaniem kamieni. Dotyczy to nawet tych kamyków, które są większe od niego. Odwracać może też muszle, rozgrzebywać sterty glonów. Szuka w ten sposób pod spodem drobnych mięczaków, skorupiaków (głównie krewetek), pajęczaków i owadów. Kamienie najpierw podważa dziobem, a potem odpycha na bok, aż w końcu przewraca całkowicie. Od tej techniki zdobywania pokarmu wzięła się jego nazwa. Na zaludnionych wybrzeżach karmi się zimą również odpadami z kuchni restauracji plażowych. Nie gardzi też padliną.
Wypluwki kamusznika nie zachowują się długo. Ich skład procentowy jest następujący: 60% – pancerze skorupiaków, 17% – brązowa masa, pobrzeżki (Littorina operculata) – 12%, szczęki wieloszczetów, żwir, piasek, materia roślinna i pióra – 6%. W trakcie obserwacji głównym pożywieniem kamusznika był kiełż, jednak przy badaniu wypluwki prawie w ogóle nie stwierdzono jego zawartości[7].

Status i ochrona

[edytuj | edytuj kod]

Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) uznaje kamusznika za gatunek najmniejszej troski (LC – Least Concern) nieprzerwanie od 1988 roku. Liczebność światowej populacji, według szacunków organizacji Wetlands International z 2015 roku, mieści się w przedziale 460–730 tysięcy osobników (czyli około 300–500 tysięcy osobników dojrzałych płciowo). Globalny trend liczebności uznawany jest za spadkowy, choć u niektórych populacji nie jest on znany[4].

W Polsce jest objęty ścisłą ochroną gatunkową[8].

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
 1. Arenaria interpres, [w:] Integrated Taxonomic Information System (ang.).
 2. a b c Van Gils, J. & Wiersma, P.: Ruddy Turnstone (Arenaria interpres). [w:] del Hoyo, J., Elliott, A., Sargatal, J., Christie, D.A. & de Juana, E. (eds.) (2014). Handbook of the Birds of the World Alive [on-line]. 1996. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-08-28)].
 3. a b c D. Lepage: Ruddy Turnstone Arenaria interpres. [w:] Avibase [on-line]. [dostęp 2023-02-15]. (ang.).
 4. a b Arenaria interpres, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species (ang.).
 5. Systematyka i nazwy polskie za: P. Mielczarek & M. Kuziemko: Podrodzina: Arenariinae Stejneger, 1885 (1840) - biegusy (wersja: 2020-11-15). [w:] Kompletna lista ptaków świata [on-line]. Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego. [dostęp 2021-04-16].
 6. F. Gill, D. Donsker & P. Rasmussen (red.): IOC World Bird List (v13.1). [dostęp 2023-02-15]. (ang.).
 7. Roy Brown, John Ferguson, Michael Lawrence, David Lees: Tropy i ślady ptaków. Muza SA, 2006, s. 128. ISBN 83-7319-860-1.
 8. Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt (Dz.U. z 2016 r. poz. 2183).

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
 • Karel Stastny: Ptaki wodne. Warszawa: Delta, 1993. ISBN 83-85817-10-7.
 • Klaus Richarz: Ptaki - Przewodnik. Warszawa: Muza, 2009. ISBN 978-83-7495-018-3.

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]